Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zólyomi Gerti / Képalkotás alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Zólyomi Gerti / Képalkotás alapszak

„A METU sokkal nyitottabbá és kreatívabbá tett. Segített abban, hogy egy kihívásban ne csak a problémát lássam, hanem a lehetőségeket.”

Zólyomi Gerti Képalkotás alapszakunk képalkotás szakirányán diplomázott, a sokoldalúsága, sokszínűsége miatt úgy érzi, hogy ez a terület igazán jó játszótér számára, ahol kipróbálhatja magát.

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Már nagyon fiatalon egyértelmű volt számomra, hogy művészettel szeretnék foglalkozni. Mindig is a rajzolásban, festésben, tárgyalkotásban találtam meg az örömömet, emiatt már a középfokú tanulmányaimat is művészeti iskolában töltöttem. Hamar megtaláltam az utamat a tervezőgrafika területén, emellett nagyon sokat festettem. 7 éve dolgozom szabadúszó grafikusként, nem tudom elképzelni, hogy bármi mást csináljak. 




Miért ezt a szakot választottad?
Azt vettem észre magamon, hogy minél inkább fejlesztem a technikai tudásom, a kreativitásom egyre jobban elhalványul, így tennem kellett valamit. Szerettem volna újra tanulni, a Képalkotás szak pedig remek választás volt. Ez a szak nagyon sokszínű, a tradicionális sokszorosító grafikától, a kreatív fotótechnikákon át a tipográfiáig szinte minden képzőművészeti területet érint. Ha az ember nyitottan érkezik ide, ezek mindegyikéből profitálhat a saját területén, ha pedig még nem körvonalazódott az útja, ez a szak segít megtalálni. 

Mi inspirál?
Lehet, hogy klisésen hangzik, de a környezetemben szinte bármi tud inspirálni. Olyan egyszerű dolgokra gondolok, mint a fény játéka a falon, egy növény, egy könyv vagy egy érdekes bejárati ajtó. Színek, formák, fények, benyomások, történetek. Sokszor az anyagok is inspirálnak, amelyekkel dolgozom. Ha választok egy technikát, óhatatlanul azon kezdek agyalni, hogy hány különböző módon tudom használni. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 
Az egyik a szaktársamról, Petráról készült kép, amit Makón készítettem. Akkor már nagyon régen nem festettem, hosszú évek óta ez volt az első alkalom, hogy ecsetet ragadtam, így ez a kép sokat jelent nekem. 2-3 óra alatt kézült el, a hibáival együtt is ez az egyik legnagyobb kedvencem.


A síknyomó műhely az egyik legjobb hely a campuson, a hagyományos grafikai eljárásokat nagyon megszerettem. Imádom az aprólékos, precíz munkát igénylő feladatokat, ez egyfajta meditáció is a számomra.

 


A második évben készült zine is a kedvenceim közé tartozik. Ebben egy vicces kis szóláncot hoztam létre, ahol a szavak első és utolsó betűi abc sorrendben követik egymást. Ezen kívül még a Kép és betű óra feladatait sorolnám ide.

  


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 
Kikapcsolódásként sokat olvasok és nagyon szeretem a krimiket. Az olvasmányaim mindig inspirálnak, sokat gondolkodom azon, hogy milyen illusztrációkat és borítót szánnék az adott könyvhöz. A diplomamunkám témája J. K. Rowling álnéven írt krimisorozata. Eredetileg a könyvek helyszíneit szerettem volna megjeleníteni a borítókon, viszont márciusban a járvány keresztbe húzta a számításaimat, mivel nem mehettem vissza Londonba referencia fotókat készíteni. Ezután sok új ötlet és megközelítés született, kísérletezni kezdtem például a kollázs technikával, de azt éreztem, hogy ebben nem tudok hiteles lenni. Végül eljutottam a végleges koncepcióhoz, a célom az volt, hogy a regények tulajdonságait egyfajta vizuális nyelvre fordítsam le, néhol szó szerint értelmezve azokat. A könyvekben a klasszikus detektívregények elemei kerülnek át kortárs kontextusba, a történeteknek mindig megvannak a maguk rétegei, a triviálisnak tűnő részletek pedig sokszor nagyon fontos szerepet kapnak. Rowling ezeket frappánsan és intelligensen építi be a regényeibe, a borítókon ezeket szerettem volna visszatükrözni.

  

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
A METU sokkal nyitottabbá és kreatívabbá tett. Segített abban, hogy egy kihívásban ne csak a problémát lássam, hanem a lehetőségeket. Itt olyan tanároktól tanulhattam, akiket tisztelek és akikre felnézek, akikkel sokszor egy-egy rövid beszélgetés többet ér, mint bármilyen kurzus vagy tanfolyam. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Mert nagyon sokat profitálhat belőle, mind szakmailag, mind emberileg. Itt a tanároktól és a diáktársaktól egyaránt rengeteget tanul az ember, számomra ez egy nagyon inspiráló közeg. Külön kiemelném az elméleti órákat, amik az alkotói tevékenységet megalapozzák. Ezek segítenek, hogy a munkáink ne csak esztétikusak, vagy technikai szempontból megfelelőek legyenek, hanem érvényesek és tartalmasak is.  


 


Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Elég vegyesek az érzéseim. Az utolsó félév a vírus miatt, így a személyes konzultációk hiánya miatt is nehéz volt. Sajnos túlontúl maximalista vagyok, aki soha nem tud saját magának megfelelni, így keményem megküzdöttem a diplomáért. Mindamellett szerintem az egyetem elvégzése nem az oklevélről szól, hanem arról az útról, ami oda vezet. Ezt az utat bármikor újra végig járnám. 

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Nagyon jó volt, még így online is. Jó volt látni a többiek prezentációit is, mindenki nagyon büszke lehet az eredményeire. Amikor rám került a sor persze rettenetesen izgultam, egy „picit” talán többet is beszéltem a kelleténél, de a bizottságtól hihetetlenül pozitív visszajelzéseket kaptam, ez nagyon felemelő érzés volt. 

Milyen terveid vannak a jövőre?
Egyelőre a munkámra koncentrálok, emellett szeretnék minél több saját projekten dolgozni, amelyek eddig idő hiányában háttérbe szorultak. Az egyetem viszont már most hiányzik, később mindenképp szeretnék visszajönni Tervezőgrafika mesterszakra.