Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wolf Bettina / Divat- és textiltervezés mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Wolf Bettina / Divat- és textiltervezés mesterszak

„Munkáimban ötvözöm a művészet különböző ágaiban szerzett szaktudásomat: a grafika, formatervezés és divat, nem utolsó sorban az ötvösségben használt részletes kidolgozást.”

Bettina Divat- és textiltervezés mesterszakunkon végzett. 2016-ban elnyerte a Magyar Formatervezési Díj Emberi Erőforrások Minisztériuma - Oktatásért Felelős Ál­lamtitkárság megosztott különdíját Mozgó Vonal című ruhakollekciójáért. Munkáival szerepelt a 2016-os Marie Claire Fashion Days-en és a Francia Intézetben megrendezésre kerülő METU Divatshow-n is.

 


Miért ezzel a területtel foglalkozol? Miért ezt a szakot választottad?
Nem mindennapi útvonalat jártam be a divattervezésig. Gyermekkoromban határoztam el magam a művészetek mellett. Tanulmányaimat ötvös szakon kezdtem középiskolában, majd formatervezőként diplomáztam. Végül e két terület ötvözésén gondolkodva jelentkeztem a Budapesti Metropolitan Egyetem Divat- és textiltervezés mesterszakára. Munkáimban ötvözöm a művészet különböző ágaiban szerzett szaktudásomat: a grafika, formatervezés és divat, nem utolsó sorban az ötvösségben használt részletes kidolgozást.

Milyen alapszakon végeztél és honnan érkeztél a METU-ra?
A Nyugat-magyarországi Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézetének Formatervező szakán diplomáztam.

Mi inspirál?
Szociológia, pszichológia. Személyes érintettséggel még erősebbnek érzem az inspiráló témát és az alkotást segítő mozgató erőt.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Első féléves munkám a Moving Line kollekció, amely Droppa Judit és Konsánszky Dóra vezetésével készült és Formatervezési különdíjat nyert. Inspirációként a kelet-ázsiai művészeti ágakat választottam, kutatásomat a kortárs japán építészet témakörében végeztem: nagyon izgalmasnak találtam az összhangot és szerves kapcsolat az épületek és a környezet között. Célom egy mozgó, térben változtatható ruha kollekció létrehozása volt. Az öltözékek síkbeli formákból, az emberi testtel kapcsolatba lépve mozgó térformává alakíthatók. A térélményt a selyem organza áttetszősége növeli, így megmutatkozik a ruha belső szerkezete.

  

  


Következő féléves munkámban a korábbi koncepcionális darabok felől a hordhatóbb ruhák tervezése felé fordultam, ahogy erre a szakmai fejlődésem során képessé váltam. Tervem egy olyan alkalmi, menyasszonyi ruha megalkotása volt, amely igazodik a 21. századi fashion street trendekhez, mégis biztosítják az alkalomnak megfelelő megjelenést. Végig szem előtt tartottam, hogy az öltözet illeszkedjen a dolgozó nő stílusához, hogy a kivételes napon is önmagát adhassa. A ruhák fentarthatósága fontos szempont volt számomra a tervezésnél, így kombinálhatósággal biztosítottam a ruhák további életét.

  

  


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Tervezésem fő témája az introvertált egyének és a mai, inkább extrovertáltaknak kedvező közeg és különösen a divatipar ütköztetése volt. A kollekció tervezésénél figyelembe vettem egy introvertált személyiség igényeit. Kollekcióm öt azonos szabásvonalat követő overálból áll és a zárkózottság feloldódásának folyamatát szimbolizálja. Minden egyes darab máshogy nyílik meg, így kiderül, hogy az azonosnak tűnő formák mégsem egyformák, ezáltal illusztrálva egy zárkózott személyiség sokszínűségét.

Személyes érintettség révén választottam ezt kutatási témámként. Már korábban is felfigyeltem az introvertáltként való alkotás különös ellentmondásosságára, mindez azonban a divattervezéssel kapcsolatban vetődött fel bennem a legélesebben. Több olyan munkám is volt, amely a személyiségjegyeknek az öltözetben való megjelenésével foglalkozott. A diplomamunkám ezen gondolataim, elképzeléseim összegzése.

 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
A szakma oktatásában, a tervezés mellett a kivitelezésre is nagy hangsúlyt fektetnek, így ezt is megtanulhattam és gyakorolhattam (a szabásmintakészítéstől a különböző varrástechnikai dolgokig). A műhely felszereltsége nagyon sok lehetőséget és könnyebbséget adott a kivitelezések során.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Biztos szakmai alapot adnak a tervezőként dolgozó tanárok és felszerelt műhelyek segítik a munkát, mindemellett barátságos légkörben lehet tanulni.

Hogy érzed magad a friss(másod)diplomásként?
Elsődlegesen hatalmas megkönnyebbülés, másfelől sok feladat áll előttem, például publikálni a munkáimat.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Nagy kihívásnak éreztem a diplomát a magammal szemben állított követelmények miatt is. Nagyon izgultam, hogy át tudjam adni, és bemutatni mások számára is azt a rengeteg munkát, amit a kollekció elméleti és technikai részébe fektettem. Végül mind a zsűri, mind az opponensem pozitívan értékelték a munkám. Fontos pozitív szakmai visszajelzés volt számomra és lendületet ad további terveim megvalósításához.

Milyen terveid vannak a jövőre?
A jövőben folytatni szeretném a kollekciómra jellemző vonalvezetést egy saját brand megjelenítésében. Illetve különböző termékfejlesztési, kutatási projektekben szeretnék részt venni.