Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Schinagl Andrea / Kézműves tárgykultúra alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Schinagl Andrea / Kézműves tárgykultúra alapszak

"Szeretem, ha van újdonság, amit felfedezhetek és inspirálódva haladhatok tovább, hogy egy sajátos alkotás jöjjön létre."

Schinagl Andrea Kézműves tárgykultúra alapszakunk öltözék- és öltözékkiegészítő tervezés specializációján végzett. 

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Már kiskorom óta az életem részét képezték a művészetek és a kézművesség. Általános iskolás koromban kezdtem el ruhákat átalakítani, tervezni, illetve nagyon sokat foglalkoztam festéssel, rajzolással. Ez az a hivatás, amiben rátaláltam önmagamra, amiben szabadon alkothatok.

Miért ezt a szakot választottad?
Mindig is fontos volt számomra a művészet és a divat világa. Már szakközépiskola óta foglalkozom ezzel a szakterülettel, ahol nagyon jó szaktanárok segítették a fejlődésemet és nagyon sok sikerélményem volt, mint divatbemutatók, pályázatok vagy múzeumi kiállítások kapcsán. Számomra egyértelmű volt, hogy itt és ezen a szakon folytatom tovább a tanulmányaimat.

  


Mi inspirál?
Mindig más. Szeretem, ha van újdonság, amit felfedezhetek és inspirálódva haladhatok tovább, hogy egy sajátos alkotás jöjjön létre. Elsősorban a belső hangulatom inspirál. Amik nagy hatással vannak munkáimra azok a festmények, az építészet, a zene, számos alkotó, művész munkássága.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Számos projekt munkám van, amit szívesen bemutatnék, mert mindegyikbe nagyon sok munkát fektettem és nagyon sokat tanultam, fejlődtem a tervezésük és kivitelezésük alatt. Ha választani kell, akkor azokat emelném ki, ahol úgy érzem, kiforrott a saját stílusom. Egyik legkedvesebb munkám A harci viselet-Japán szamurájokból illetve a játékosság és a modern nőiesség inspirált. Szabászatilag nézve is nagyon sokat fejlesztett. Ezzel a munkámmal bejutottam a Marie Claire magazin és a Perwoll Piros&Fekete című, „Az év fiatal divattervezője” pályázat legjobb 25 jelöltje közé.

  


A másik projekt munkámat - amit nagyon izgalmasnak tartottam és szintén erősítette a szakmai tudásom, stílusom fejlesztését - Aaron Rose filmrendező stílusa, munkássága és a humor inspirálta. Technológiailag a betűk játékával, a dekonstrukciós elvvel és az oldalvonal áthelyezéssel, illetve szűkítő elvételével, hajtásokkal alkottam meg a ruhákat.

  

 

METU LOOK fashion editon 2019


Még egy munkámat emelném ki: ezt Ira Reines- woman szobra inspirált, ami szintén sokat tanított technológiai szempontból. A feladat egy olyan felsőrész kivitelezése volt, amely testre simul, a bordaíveket a szabásmintába helyezve, merev részként alakítottam ki. Ezt kiegészítettem a szoborból vett dekonstrukciós részletekkel, ez a felsőrész elején látható. Ehhez varrtam még egy aszimmetrikus bővített fazonú nadrágot, amelyek a muszlin-zsorzsett anyag felületét még rusztikusabbá téve punching technikával roncsoltam.


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
A diplomamunkámat Pla-Naborna katalán származású képzőművész stílusa és munkássága inspirálta, illetve a szürrealista látásmód, a humor és a grafikai megoldások. A kapszula kollekciómat éppen ezért ’Subconscious Collection’ névre hallgat. Ebben a munkámban is a dekonstruktív elvvel dolgoztam, illetve az egyik ruhán transzfernyomást alkalmaztam. Olyan hordható ruhadarabokat szerettem volna létrehozni, amelyek kifejezik a képzőművészetet, a humort és az egyéni világommal párosítva a frissességet és a mai divatot. Azért választottam ezt a témát, mert az én életemben is jelen van a képzőművészet és a szürrealista látásmód.

 

 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
A METU elsősorban szakmai elkötelezettséget, kreativitást, és olyan technológiai megoldásokat sajátíthattam el, amit korábban nem is gondoltam volna. Továbbá számos másfajta látásmód megismerésével járult hozzá a fejlődésemhez. Megtisztelő volt hazai divattervezőktől tanulni és az ő tapasztalataikat is megismerni.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Mindenkinek csak ajánlani tudom a METU-t, aki komolyan szeretne az öltözéktervezéssel foglalkozni. Mindenkiből (ilyen rövid idő alatt) kihozzák a legjobbat. Családias légkörben dolgozhattam, segítőkészek az oktatók és kellőképpen felszerelt a műhely.

 

 

Hogy érzed magad a frissdiplomásként?
Nagyon boldog vagyok, hogy ilyen jól sikerült ez az elmúlt pár évem, főleg a diplomám éve. Másrészről kissé még hiányérzetem van, mert van, amit szeretnék még megismerni, mélyebben beleásni magam vagy éppen tanulni. Ezért is jelentkeztem tovább a mesterszakra.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Fantasztikus volt bemutatni azt, amin annyit dolgoztam. Nagyon boldog voltam, hogy sikerélménnyel és sikeresen zárult a diplomavédésem.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Elsősorban a továbbtanulás, emellett folytatom az egyéni munkáimat. Továbbá elhelyezkedni, itthon a divatpiacon dolgozni, illetve a későbbiekben egyéni vállalkozást indítani, amit már 7 éve tervezek. A későbbiekben szeretnék külföldön is szerencsét próbálni, érvényesülni.