Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Rikk Mónika / Képi ábrázolás alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Rikk Mónika / Képi ábrázolás alapszak

„…inspiráló hatással van rám, ha olyanokkal dolgozhatok/alkothatok együtt, akik hozzám hasonlóan elhivatottak.”

Rikk Mónika Képi ábrázolás alapszakunkon diplomázott. Előadott az áprilisi Flash 2019 hallgatói előadás esten, bár elkalandozott más területek felé is, végül mégis visszakanyarodott a grafikához.

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
A művészet mindig állandó pont volt az életemben. Kipróbáltam magam más területen is, érettségi után régészetet tanultam, ami a művészet mellett a másik nagy szerelmem. Viszont bármi történik, mindig visszakanyarodok efelé a terület felé, mert ez tesz igazán boldoggá.

  


Miért ezt a szakot választottad?
Tetszett, hogy sok mindenben kipróbálhatjuk magunkat a tervezőgrafikától a festészetig. 

Mi inspirál?
Nagyon inspiráló hatással van rám, ha olyanokkal dolgozhatok/alkothatok együtt, akik hozzám hasonlóan elhivatottak. Imádtam az olyan órákat, ahol lelkes emberekkel voltam körülvéve. Ezek mellett nagy hatással vannak rám a történelmi témák, ezen belül is a kódexek illusztrációi. Sok munkám készült ezeknek a stílusában, például az alábbi, ami bemutatkozásként készült képregény órára.


Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 
Mindig szerettem az olyan feladatokat, amelyek nagy kihívást jelentenek. Sokáig kicsit megrémített az olajfesték is, a nagyobb méretben való alkotás pedig még annál is jobban. De pont ezek miatt vagyok büszke erre a majdnem egyméteres képre, nagyon jó volt megfesteni, és megszerettette velem az olajfestéket.



A másik kedvencem egy Örkény Egyperces alapján készült képregény. Örkény műveit is nagyon szeretem, és a képregény műfaját is, szóval abszolút nekem való feladat volt.

 


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 
Diplomamunkám témája a Rumina nevű projekt. Még másodév elején ismerkedtem meg a linómetszéssel, és szerettem volna kipróbálni, mire lehet még a linókat felhasználni papírra készült printek készítésén kívül. Az első, szorosan a projekt részét képező portré egy önarckép volt, egy képregény órára beadandó házi feladat keretében. Ezt követte még később négy másik portré. Az alapötlet az volt, hogy ezeket a portrékat használom fel, és használati tárgyakat készítenék belőlük. A következő lépésként mindegyik karaktert felruháztam személyiséggel. Ezek csak pár szóban, nagy vonalakban vannak felvázolva, hogy mindenki tudjon választani legalább egyet, amit úgy érez, hogy közel áll a személyiségéhez.

  

  

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Nagyon sok új technikát tanultam, és sok területen magabiztosabb lett a tudásom.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Én azt szerettem a legjobban, hogy amellett, hogy sok útmutatást kaptam a tanároktól, hagyták kibontakozni a saját stílusomat.

Hogy érzed magad a frissdiplomásként?
Izgatottan várom, mit hoz a jövő.

  

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Annak ellenére, hogy nagyon félek a nyilvános beszédtől, határozottan jó élmény volt, sok pozitív kritikát kaptam. Nagyon jó érzés túl lenni rajta.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Jelenleg azon dolgozom, hogy hogyan tudnék teljes értékű brandet építeni a diplomamunkámból, és hol/hogyan tudnám árusítani a termékeimet. Első körben valószínűleg egy webshoppal fogok elindulni, ahol kezdetben az öt karakteremhez kapcsolódó vászontáskákat, kitűzőket, és apróbb ékszereket árulnék, majd a későbbiekben egyre több mindent. Ezen kívül folytatom a tanulmányaimat is, szeptemberben kezdem a Tervezőgrafika mesterszakot a METU-n.