Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Orosz Bence / Tervezőgrafika mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Orosz Bence / Tervezőgrafika mesterszak

„Sokat botorkálunk a sötétben, de amikor látjuk a fényt, akkor megtudjuk tervezni – szó szerint – az utat a fényig.”

Orosz Bence Tervezőgrafika mesterszakunkon diplomázott. Munkája látható volt többek között a Magyar Elektrográfiai Társaság egyetemek kiállítási sorozatának MET meet METU kiállításán, a Hang az űrben tárlaton és a 15. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál keretében az Empathy Cafe & Bistroban is.

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Mert élvezem, mert mindig lehet benne fejlődni. Szeretném azt hinni, hogy a grafikával megváltoztathatom az engem körülvevő világot. Szeretnék nyomot hagyni a világban egy olyan nyomot, ami nem tűnik el utánam 50 évvel. A tervezőgrafikával ez nem könnyű, de van rá esély.


Miért ezt a szakot választottad?
Adta magát. Az Elektronikus Ábrázolás alapszakon jól mentek a tipós feladatok. Sejtettem, hogy Tervezőgrafika mesteren még több lesz. Bejött.

Milyen alapszakon végeztél és honnan érkeztél a METU-ra?
A METU-n végeztem Elektronikus Ábrázolás szakon.

Mi inspirál?
A kihívás, a mélyvíz, a valódi problémák. Azt szeretem amikor van egy probléma amire még nincs válasz, lehet még a jó kérdés is hiányzik. Az inspirál, hogy megadjam a kérdésre a választ. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Palasovszky Ödön: Manifesztum című munkájához kapcsolódó, Maczó Péter altal kiadott feladat folyamatos élmény volt. Egyszerűen csak csináltam és jött, működött. Minden összeállt. Palasovszky Ödön írását kellett betördelnünk tetszőleges kivitelezéssel, illusztrációkkal. Én egy 5 méter hosszú leporellót terveztem. A szöveget mindig olyan geometriai elemekkel kiegészítve, hogy az átvezessen a következő oldalra. Azt hiszem azért is szeretem ezt a munkát, mert sikerült megvalósítani a különleges kivitelt. A leporelló végül egy direkt fehérrel nyomott karton borított kapott. 


 

 


Luxus Csokoládé csomagoláshoz, amely egy Brittnek Andrea által kiadott feladat volt, már a luxus szó miatt sokkal szabadabban álltam. Ha valami luxus, akkor a megrendelőnek lesz pénze a különleges kivitelre az extra nyomda technikára. A csomagolásom anyagául a pala követ választottam, mert jelenleg nagyon divatos a drágább éttermekben ezen tálalni. A két követ direkt színnel nyomott fekete papír csíkok szorítják össze. A kövek kis fekete dobozokat fognak közre, amik az édességet tartalmazzák. A kő beszerzése kihívás volt. Magyarországon az ára miatt nem használják, vagy csak különleges rendelés esetén hoznak be 8-10 nm-es táblákat. Végül egy kő nagykereskedésben találtam egy 40*20*2.5 cm-es darabot, amit ablakpárkánynak szántak, de végül nem használta fel a megrendelő. A kívánt méretre alakításhoz kővágó sarokcsiszoló koronggal 12*12 cm-es négyzetet vágtam belőle. Ezt élben megütöttem beton vésővel. Így kaptam két 12*12*0.3-0.5 cm-es darabot, amin szépen látszott a kő felépítése és rétegződése. A darabokat lézer gravíroztattam és felpolíroztam. Így fogyasztás után tovább élhetnek, mint tálaló. 


 

 


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Diplomámként az Uzsoki Utcai Kórház arculattát és információs rendszerét terveztem újra. Azért ezt választottam, mert azt gondolom, hogy Magyarországon problémás az épített térben alkalmazott információs rendszerek kiépítése, tervezése. Egyszerűen még nem divat, nincs rá igény. Másodsorban a magyar egészségügy vizuális állapota alkalmat ad a tervezése, újra tervezésre. Végül de nem utolsó sorban szeretem provokálni magam ezekkel a kicsit szélsőséges, különleges kihívásokkal. Ha kitekintünk a világba, kevésen választák diplomamunkának a kórház arculat tervezést. Megvan ezeknek kihívásoknak az íze, mert vagy nagy bukás, vagy egy elég jó megoldás, amitől mindig van jobb. Most minden szerénységgel és büszkeséggel azt mondhatom, hogy egy olyan megoldás született, ami elhozta a legjobb tervezőgrafika mester diplomának járó díjat.

 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Hatalmas tudást szedtem fel klasszikus tervezőgrafikából. Gondolok itt a tipográfiai ismeretekre, színek, arányok, kivitelezési megoldások megismerésére. A tervezőgrafika mesterre túlzás lenne azt mondani, hogy egy erős alap, de muszáj ezt mondani. Egy lerombolhatatlan alap. Két év alatt megtanultunk nagyjából látni. Azért sokat botorkálunk a sötétben, de amikor látjuk a fényt, akkor megtudjuk tervezni – szó szerint – az utat a fényig. Többesszám, mert a METU ezek mellett adott egy közösséget, ismerősöket, barátokat, akikkel a diploma előtt együtt lehetett sírni.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Huh. Akkor válassza a METU-t ha hajlandó elfelejteni a gyerekes hozzáállást és komolyan dolgozni. Azért válassza a METU-t, hogy megtanulja használni a tehetségét, megtanuljon látni, komponálni, érezni az arányokat, képekkel kommunikálni. Azért válassza a Tervezőgrafika mestert mert nem korlátoz, azt tervezhet, amit akar, csak dolgozzon keményen és legyen elhivatott. Nem kell kocka alakúvá válni a két év alatt, megtarthatod a formád, csak kicsit csiszolnak rajta. Az fentiek egyébként a rettentő emberi tanári karnak köszönhetők. Miattuk is érdemes a METU-n végig dolgozni/tanulni a mester két évét.

 

Hogy érzed magad friss(másod)diplomásként?
Jól. Kicsit profibbnak, mint BA után. De szerintem 2 év munka után újra átfogom élni ezt az élményt. Azért kicsit félek. Az élet most kezdődik, illetve nem kezdődik. Nekem diplomásként elkell kezdnem az életet önállóan működtettetni magamkörül. 

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Feltette az i-re a pontot. A védésen összeért minden, a begyakorolt szöveget jobban mondtam el, mint addig valaha. Az egész jól működött. Természetesen ideges voltam, de csak addig amíg el nem kezdtem beszélni. Azt hiszem rám jó hatással van a stressz.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Grafikával, de mindenképpen vizuális kommunikációval szeretnék foglalkozni. Rövidtávon tanulni a rutinosaktól. Hosszútávon szeretnék egy saját aktív, pörgős, buldózer csapatot, akikkel nagy tempóban professzionális munkát végzünk.