Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Mészáros Júlia / Tervezőgrafika mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Mészáros Júlia / Tervezőgrafika mesterszak

„Az egyetemen lehetőségem volt arra, hogy a tervezőgrafika különböző területein kipróbálhassam magam, friss ismeretekkel bővíthessem a tudásom vagy a meglévőt egy teljesen új módon alkalmazzam.”

Mészáros Júlia Tervezőgrafika mesterszakunkon diplomázott. Már gyerekként is grafikust „játszott”, így nem csoda, hogy az alapszak elvégzése után is ezen a pályán maradt, hogy minél alaposabban elsajátítsa azt a szakmai tudást, amivel megállja a helyét alkotóként. Mesterszakosként részese volt az integrált tervezés tanóra keretében a Reflex Rutin Rítus Ritmus projektnek, ahol vegyes csapatokban dolgoztak együtt évfolyamtársaival.

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Emlékszem gyermekkoromban gyakran játszottam, hogy a babáim virágboltot, szépségszalont, vagy üzletet vezetnek és ilyenkor mindig megrajzoltam nekik a cégtáblát, valamint a különböző dekorációs elemeket. Visszagondolva többet foglalkoztam az arculat kialakításával, mint magával a játékkal. Akkor még nem tudtam, hogy létezik olyan szakma, mint a tervezőgrafika, kedvtelésből terveztem vagy másoltam a logókat, betűtípusokat. Később, a középiskolai éveimben körvonalazódott bennem, hogy ebben az irányba indulnék. Szeretem az ügyfelekkel való közös munkát, a megbízás megvalósításában rejlő kihívást.

 

Miért ezt a szakot választottad?
A tervezőgrafika legjobb tulajdonsága, hogy folyamatosan változik, így a szakma műveléséhez szükség van arra, hogy nyitott legyek és törekedjek az új jártasságok megszerzésére. Itt az egyetemen lehetőségem volt arra, hogy a tervezőgrafika különböző területein kipróbálhassam magam, friss ismeretekkel bővíthessem a tudásom vagy a meglévőt egy teljesen új módon alkalmazzam.

Milyen alapszakon végeztél és honnan érkeztél a METU-ra?
A vajdasági Adáról érkeztem, az alapszakos tanulmányaimat a Kaposvári Egyetem Elektronikus ábrázolás szakán fejeztem be.

Mi inspirál?
Elsősorban az online médiumok, a különböző portfólió oldalak és szociális felületek inspirálnak. Emellett nagy hatással vannak rám a különböző szakmabeliekkel folytatott beszélgetések, a művésztelepek és alkotótáborok légkörei. Gyakran a feladatban rejlő kihívás is inspiratívan hat rám.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Az alábbi munkám egyike volt az első projekteknek, melyet az egyetemen készítettem. A Suspend-EGG egy olyan környezetbarát tojástartó, melynek gyártása során minimális hulladék termelődik. Úgy alakítottam ki a formát, hogy bevágások megtartják tojást, használaton kívül pedig harmonika módra összehajtva lehet tárolni.

 

 

További képek


A másik számomra kedves projekt a pure365 limitált kiadású fiktív ásványvíz brandingje volt. Ebben a feladatban a tervezőgrafika számos területén kellett alkotni; a logótervezéstől kezdve, az arculaton át a 3D stand és kiadvány megtervezésével több folyamaton végigmentem.


  

További képek


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Diplomamunkám címe: A temető könyve. Az elgondolásom az volt, hogy a lehető legpontosabban megpróbálom feltérképezni a szülővárosomban található római katolikus temető történetét és összegyűjtöm a hozzákapcsolható szájhagyományt, mindezt úgy, hogy nem tanulmányként fogalmazom meg, hanem egy művészeti alkotásban, mely hordozza az egyéni kézjegyeimet.

Több oka is volt, hogy az adai temető művészkönyvben való feldolgozását választottam. Főleg személyes indíttatások vezéreltek. Mindig vonzottak a helytörténettel kapcsolatos kutatások, legyenek azok történelmi vagy művészeti jellegűek. Szükségét érzem a múlt megőrzését, dokumentumokat, képeket társítani a több generációkon átívelő történetekhez, vagy új információkkal bővíteni a helyi legendáriumot. Amikor A temető könyvének koncepciója kezdett bennem megfogalmazódni, arra gondoltam, hogy milyen jó lenne egy olyan munkát létrehozni, melynek tartalma nem csak Ada lakóinak lenne ismerős és érdekes, hanem egy tágabb közönségnek is mutathat valami újat. A könyv amellett, hogy egy 170 éves temető történetét ismerteti és azon keresztül betekintést nyújt a szülővárosom egy szeletnyi történelmébe, a saját gondolkodásmódomat és előadási stílusomat tükrözi. A temető könyvével nem csak a saját azonosságtudatomat próbáltam feltárni, hanem egy közös múltat is igyekeztem felderíteni és azt megőrizni.

 

 

További képek


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Az egyetemen megtanítottak arra, hogy a tervezőgrafika több annál, mint, hogy leülök a gép elé, megnyitok egy grafikai programot és elkezdek valamit tervezni. A különféle elvárásokat diktáló órák gyakran ösztönöztek arra, hogy kimozduljak a komfortzónámból. Rengeteget fejlődtem, mely nem csak az oktatók érdeme, hanem azért a közösségé is, mely körül vett az elmúlt két évben.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
A METU egy olyan hely, ahol a legvadabb koncepciók kivitelezésében is tudnak segíteni, a magas szintű szakmai tapasztalattal rendelkező tanárokra mindig lehet számítani. Emellett a hasonló gondolkodású emberek között kialakulnak kis közösségek, így a büfében való kávézás közben is születnek megoldások a problémákra. 

Hogy érzed magad a friss(másod)diplomásként?
Szerintem még nem fogtam fel teljesen, hogy lezárult ez a korszak az életemben. Majd szeptembertől lesz furcsa, hogy az egyetem helyett a munkahelyemre járok be.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Abszolút pozitív élményként fog az emlékeimben megmaradni. Előtte pár nappal nagyon izgultam és görcsöltem, viszont a védés napján a konzulensem motivációjának hála, már alig győztem kivárni az előttem lévőket. Szerettem a témám, ezért az az öröm, hogy a diplomamunkámról beszélhetek elnyomta a lámpalázam.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Szeretnék egy olyan munkahelyen elhelyezkedni, ahol több területen is alkothatok és van lehetőségem a képességeim fejlesztésére.