Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Gondos Alexandra / Tervezőgrafika alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Gondos Alexandra / Tervezőgrafika alapszak

„Az egyetem megtanított arra, hogyan osszam be az időmet, és hogyan legyek képes egyszerre több különböző témával is foglalkozni egyidőben.”

Gondos Alexandra Tervezőgrafika alapszakunkon végzett. Munkáit láthattuk a Lengyel Filmtavasz keretében a Művész Moziban, részt vett az Identity and Tolerance Workshopon; oktatóinkkal és több hallgatótársával kiállított a varsói Dydo Poster Gallery nemzetközi plakát tárlatán.

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Gyerekkorom óta érdeklődöm a művészetek iránt. Már az óvodában is a rajz kötött le legjobban, ezért, amikor csak tudtam rajzoltam. Az érdeklődésből szenvedély lett, így a középiskolában már rajzból és művészettörténetből is érettségiztem, és olyan továbbtanulási lehetőség után néztem, ahol a sok évnyi rajztudást tudom kamatoztatni.

 

Miért ezt a szakot választottad? 
Továbbtanuláskor fontosnak tartottam egy olyan szakot választani, ahol nemcsak a kézi grafikát tanulhattam tovább, hanem számomra egy új területet is, a digitális grafikát. A tervezőgrafika alapszak betekintést nyújt mindkét grafikai világba, így már a nyílt napon biztos voltam benne, melyik szakra szeretnék jönni. A nyílt nap pedig még jobban megerősített a jövőbeli terveimben, miután részletes tájékoztatást kaptam a szakról. 

Mi inspirál? 
Számomra a körülöttem lévő világ inspirál a legjobban. Munkáimban gyakran megjelenik a természet, illetve annak védelme valamely módon, hiszen egy tanyán lakom, ahol az állatok és a természet vesz körül mindennap. Emellett szeretek fotózni, kirándulni, amelyek képesek inspirálni egy-egy új témánál. A kezdeti ötleteim gyakran ezekből indulnak ki, később pedig kreatív módon más felé irányulnak, de még ilyenkor is felfedezhetőek a természetközeli vonalak. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 
Egyetemi éveim során kirajzolódott, hogy melyek azok a területek, amelyek leginkább érdekelnek. Előszeretettel foglalkozom illusztrációkkal, amelyek vagy kiadványokban, vagy arculattervezés részeként jelennek meg. 

Az első munkámon jól érzékelhető a saját stílusom. A gyógynövényes kiadványban megjelennek illusztrációk, amelyek rézkarc és linómetszettel készültek a grafikai műhelyben. A színes elválasztó oldalak, amelyek tudatosan az adott gyógynövényhez vannak kiválasztva, segítik az olvasót, illetve egy friss érzetet ad a kiadványnak.

 

A következő munkám egy könyvtervezés volt, ahol Örkény István: Egypercesek művét szabadon újra tördelhettük és illusztrálhattuk. Minimalista illusztrálást választottam, amelyek valamely módon érzékeltetik, hogy az adott történet miről szól. A letisztult grafikákhoz a szöveg is igazodott, ahol szintén megjelenik a két fő szín, a piros és a fekete. A könyvkötő workshop keretén belül pedig lehetőségem volt saját magam bekötni egy könyvet, amely egy érdekes élmény volt számomra.


  


Az utolsó munkám, amelyet kiválaszottam egy személyes útinapló, amelyben Írországot mutatom be, mivel évekig laktam ott a középiskolai éveim során. Az ország nagyban befolyásolta a saját grafikai stílusomat, még közelebb hozott a természet és az utazás iránti rajongásomhoz. Az útinaplóban a személyes képeim és tárgyaim jelennek meg, illetve kiegészítettem a kiadványt saját illusztrációkkal. A színes, egyedi bárány grafikák még személyesebb hangulatot adnak a naplónak.

  

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 
Diplomamunkámnak a Felsőlajosi Magán Zoo Állatkert arculatának és vizuális rendszerének tervezését választottam. Közel van a lakóhelyemhez, így már évek óta rendszeres látogatójuk vagyok. Mivel egy magántulajdonban lévő állatkertről van szó, így nem a vizuális elemekre van fektetve a hangsúly, de úgy gondoltam érdemelnek egy olyan arculatot, mint a nagyobb állatkertek. Emellett, fontos tartottam egy olyan diplomamunkát választani, amelyet örömmel készítek hónapokig, és ez így is lett. 

A diplomamunka magába foglalja az információs táblákat, a belépőjegyeket, a kiadványokat és a csomagolásokat. Az állatok illusztrációi játékos, színes hangulatban jelennek meg az arculat összes részén. Igyekeztem az állatkert családias, természetközeli hangulatát megtartani a tervezés során, így ügyeltem arra is, hogy a nyomtatott elemei újrahasznosított papírra kerüljenek. 


 

 

 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 
Az évek során sok új területet kipróbálhattam, amelyekről előtte nem volt ismeretem, mint például a könyvkötészet, plakáttervezés, csomagolásismeret, nyomdai eljárások. Emelett a rajztudásom is sokat javult, illetve mostmár több stílusban képes vagyok alkotni, mint előtte. Az egyetem megtanított arra, hogyan osszam be az időmet, és hogyan legyek képes egyszerre több különböző témával is foglalkozni egyidőben. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 
Számomra a hangulat és a tanárok miatt érdemes volt ezt az egyetemet választani. A tanárok építő kritikáik mellett engedik, hogy szabadon kísérletezzünk, illetve megtaláljuk a saját stílusunk. Az évek során sokat fejlődött a tudásom a rajzprogramokban, hiszen előtte nem igazán volt ismeretem erről a területről, de mostmár otthonosan mozgom benne, köszönhetően az egyetemnek.


Hogy érzed magad a frissdiplomásként? 
Nagyon elégedett vagyok a diplomámmal, megérte ez a sok munka, főleg az utolsó pár hónapok. Most még kissé fura, hogy nem kell mindennap a diplomamunkámra gondolni, de várom a szeptembert, amikor ismét sok feladatom lesz, hiszen szeretném a tanulmányaim folytatni.

Milyen élmény volt a diplomavédésed? 
A mostani online diplomavédésnek megvoltak az előnyei és hátrányai is. Talán kevésbé izgultam, hiszen csak a számítógépet kellett néznem, és így a szavak is könnyebben jöttek. A prezentálás egy örökreszóló élmény marad, amely után jól estek a bizottság szavai, és maga a diplomavédés adott egy önbizalom löketet a későbbiekre.

Milyen terveid vannak a jövőre? 
Szeretném az egyetemen folytatni a tanulmányaimat mesterszakon, így már várom a szeptembert. Az egyetemi feladatok mellett szeretnék el kezdeni foglalkozni kisebb-nagyobb külsős munkákkal is, amelyek szintén segítik majd a fejlődésem. A mesterszak elvégzése után célom folytatni a környezetbarát grafikai megoldásokat, így akár szabadúszóként dolgozni olyan megrendelőknek, akiknek szintén fontos szempont Földünk megóvása.