Integrált társművészeti gyakorlat kiállítás: Dehát, ki emlékszik már erre?
2024-06-09
Hogyan kapcsolódunk egymáshoz? Vajon vannak közös emlékeink? Neked is voltak szörnyek az ágyad alatt? Te is gyűjtöttél matricákat? Emlékszel a Turbó rágó ízére?
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) a 2023-2024-es tanév tavaszi szemeszterében is számos integrált társművészeti gyakorlat kurzust kínált hallgatói számára, amelyek keretében különböző szakokról, specializációkról érkező hallgatók dolgozhattak együtt egy konkrét projekt megvalósításán egy féléven át. A kurzusok célja, hogy a különböző szakok képviselői közös munkájának gyümölcseként valódi szakok közötti kooperációk jöhessenek létre.
2024-ben a METU összesen 17 kurzust indítottak a Művészeti és Kreatívipari Kar mesterszakos hallgatói számára E kurzus fókuszában a tárgyak és archívumok, illetve a hozzájuk fűződő viszony állt, ezen belül is a 2000’-es évek gyermekkorára került a hangsúly.
A 2024 júniusában Tér-kép Galériában nyílt Dehát, ki emlékszik már erre?… című kiállítás a 2000’-es évek gyermekkori emlékeit idézte meg, és azt vizsgálta, hogyan kapcsolódnak egymáshoz az ekkor gyermekorrukat élők ezek által az emlékek által. Közös élmények és a kollektív emlékezet feltárásával annak megértését próbálta segíteni, hogyan formálják ezek az élmények az identitást, és hogyan alakítják a társadalmi kapcsolatokat.
A kiállítás nem csupán egy időutazás, hanem egyben egy reflexió is volt arra, hogy milyen volt gyermeknek lenni az ezredforduló elején, és hogyan éljük meg ezeket az emlékeket felnőttként. Ezáltal a kiállítás egyfajta nosztalgiába hajló, összetett és sokrétű emlékezési és felejtési folyamat gyakorlatát propagálta, amelyben a látogatók a kiállított tárgyak segítségével elmélyülhettek emlékeikben és a látottakon keresztül újra átélhették azokat.
Ám nem műtárgyakról vagy művészeti alkotásokról volt szó, sokkal inkább egy archívumról. A kiállítás múltbeli tárgyaink gyűjteményét állítja ki, így mindenkinek eszébe juthat egy szívéhez közelálló régi emlék, vagy ahhoz társított múltbéli tárgy. A kiállítás darabjai az egyén szintjén olyan érzelmeket hoztak elő a látogatóban, melyek lehetőséget kínáltak arra, hogy megértsék és értékeljék a múltat, miközben kapcsolatot teremtenek a jelen és a jövő között.
Kiállító hallgatók:
Biliczki Gréta, Dörömbözi Dóra, Jónás-Nagy Fruzsina, Lefor Petra, Nagy Nikolett Colette, Salétli Ádám, Stolcz Kira, Tóthová Veronika
Vezető oktatók:
Don Tamás Milán kurátor és mesteroktató, Gerhes Gábor fotográfus és óraadó oktató