Laura ideges
Event details
2024. 08. 01. 16:00
2024. 08. 22. 21:00
Kiscelli Múzeum - 1037 Budapest, Kiscelli u. 108.
A METU diákjainak kutatási projektkiállítása a Kiscelli Múzeumban
A kiállítás a METU és a Kiscelli Múzeum együttműködésének, kutatási projektjének eredményét mutatja be, melyhez a látogatók is hozzátehetik a magukét.
A Laura ideges című kiállítás a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) és a Fővárosi Képtár-Kiscelli Múzeum ezen együttműködésének, kutatási projektjének eredményét mutatja be, melyhez a látogatók is hozzátehetik a magukét.
Ki Laura? És mitől ideges? Van-e olyan, hogy mintha-firka? Ha van, mitől mintha? És ha nem igazi firka, akkor mégis micsoda?
A METU Leletmentés tematikájú integrált kurzusának Animáció MA, Divat- és textiltervezés MA, Fotográfia BA, Képi ábrázolás BA, Mozgókép BA Operatőr szakirány és Tervezőgrafika BA és MA szakos résztvevői ezeknek a kérdéseknek eredtek a nyomába. A hallgatók Branczik Márta, a Kiscelli Múzeum Építészeti Gyűjteményének főmuzeológusa segítségével a Déli pályaudvar egy rejtett műalkotását fedezték- és dolgozták fel. A hallgatók előszőr megismerkedtek a Déli pályaudvar történetével és az 1973-ban átadott eredeti épületegyüttes ma is látható elemeivel, majd az épületek egy rejtett műalkotását, Szerdahelyi Laura belsőépítész 1972-ben készült munkáját választották kutatási témául és inspirációs objektumként: a pályaudvar telefonfülkéinek zománcburkolatát a gyárilag rájuk égetett falfirkákkal. A kiállítás megidézi a Déli pályaudvar telefonfülkéit, az eredeti telefirkált paneleket. A Szerdahelyi Laurával készített interjú, melyben a technikáról, motivációiról mesél, a kagylót felemelve hallható, és a falfirkák egy részének forrására is fény derül.
A Városi leletmentés tematikájú Intergált kurzus résztvevői 2024 március 13-án Branczik Márta vezetésével a Déli pályaudvar épületegyüttesének részleteit figyelhették meg. Fotó: Eperjesi Ágnes, a kurzus vezetője
Néhány diák (Buzássy Honóra, Holinka Kinga, Menyhárt Csongor és Peitl Berta) 2024 április 28-án fotózáshoz készítette elő a fülkék zománcpaneljeit. Fotó: Eperjesi Ágnes, a kurzus vezetője
A Kiscelli Múzeumban június 1-jén, szombaton 16 órakor nyíló kiállítás ezen kutatási projekt eredményeit mutatja be.
A kiállítás június 22-ig tekinthető meg, és a Múzeumok Éjszakáján, június 22-én, szombaton 19 és 21 óra között egy tárlatvezetéssel és közösségi kiállításbontással egybekötött finisszázzsal zárul.
Megnyitó: 2024. június 1., szombat, 16:00-18:00 óráig
Megnyitja: Páldi Lívia kurátor, művészettörténész, a METU oktatója
Helyszín: Kiscelli Múzeum, 1037 Budapest, Kiscelli u. 108.
A kiállítás nyitvatartása: 2024. június 2-22.
Finisszázs - tárlatvezetés és közösségi kiállításbontás a Múzeumok Éjszakáján: június 22., szombat 19:00-21:00 óráig
Szeretettel várunk minden érdeklődőt!
A projektben részt vevő METU-s hallgatók:
Biró Eszter
Buzássy Honóra Patrícia
Csordás Viktória
Durkó Mária
Ferenczi Beáta
Gillich Bettina
Gulyás Botond Tóbiás
Hadi Kornélia
Holinka Orsolya Kinga
Menyhárt Tünde
Nagy-Kaiser Anita
Orosz-Rokszin Tiffany
Peitl Berta
Tóth Róza
Projektvezető:
Eperjesi Ágnes képzőművész, a METU oktatója
Köszönet a Fővárosi Képtár-Kiscelli Múzeum munkatársainak:
Aczél Eszter
Árvai Mária
Branczik Márta
Gál Csaba
Páldi Lívia
Külön köszönet:
Bánki Zsolt, Menyhárt Gábor, Menyhárt Géza, Szerdahelyi Laura