Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Városi Gabriella / Képalkotás BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Városi Gabriella / Képalkotás BA

Best of METU diploma 2023: Interjú Városi Gabriellával, a Budapesti Metropolitan Egyetem Képalkotás BA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Városi Gabriella / Képalkotás BA 

A változatos, inspiráló feladatoknak és a sokrétű, izgalmas elméleti tananyagnak köszönhetően sokat fejlődött a szakmai, technikai tudásom és a vizuális látásmódom egyaránt.

Városi Gabriella a METU Képalkotás BA szakán diplomázott. Igazán vizuálisan tudja kifejezni önmagát, ezért is esett választása erre a szakra. Kifejezetten szereti ötvözni a különböző médiumokat, valamelyest diplomamunkájában is ezt tette, hiszen felhasználta benne spanyol irodalom és művészettörténet BA diplomája során megszerzett tudását.


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

Számomra az alkotás alapvető formája a vizuális önkifejezés. Gondolataimat képekbe formálva tudom a legjobban megfogalmazni és átadni. A Képalkotás szakot azért választottam, mert elsősorban képzőművészeti megközelítésű az oktatás. Hagyományos manuális képzőművészeti technikákat tanulhattunk, kiegészítésként pedig képalkotó, szerkesztő szoftvereket, illetve videó technikákat is megismertünk. Fontos számomra a különböző médiumok közti átjárhatóság, a kombinációs lehetőségek kutatása, a technikai alternatívák kipróbálása, majd ezek felhasználása az alkotásaimban. A Képalkotás szakon ezek gyakorlására kifejezetten lehetőségem nyílt. Fő inspirációs forrásaim az irodalom, a zene, de sokat merítek a hétköznapok történéseiből, saját gyerekkori emlékeimből és külföldi útjaimból, más kultúrák megismeréséből.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

A grafikai műhelyben nagyon szerettem dolgozni az iskolai kurzusok keretében és azokon túl is. Kedvelt témaköröm a képzőművészeti tipográfia volt, bárhol is bukkant fel a tananyagban. Az egyik kedvenc projektem a Kép és betű óra keretében kiadott utcai tipográfia témájú funzine tervezés volt. Egy kutatómunkával kezdődött, amikor egy általunk választott részét dokumentáltuk a városnak, először fotós gyűjtőmunka útján, majd ezt dolgoztuk át egyedi képekké, rajzokká, melynek a végső prezentációs formája egy kis példányszámú kiadvány lett. Én a papír alapú, lakosság által kihelyezett, sok helyen felgyűlt és lekopott gerilla hirdetéseket választottam, melyek minden frekventált helyén előfordulnak a budapesti városképnek. Ezeket a betű- és szótöredékeket, modern hieroglifák formájában dolgoztam át színes ceruzával, majd fűztem le japán kötéssel kiadványba. Ez a gyűjtemény lett az alapja a későbbi OTDK projektemnek, ahol Tipográfiai torzók címmel a gyűjtést kibővítve nagy méretű 50x70 papírokra, szintén színes ceruzával dolgoztam át a szó és betűtöredékeket.

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

Diplomamunkám a Márquez variációk című 5 darab különböző méretű sketchbookból álló, irodalmi ihletésű sorozat, amelyben Gabriel García Márquez novellavilágát szabadon értelmezve dolgozom fel a képzőművészet eszközeivel. A mágikus realizmust, mint alkotói módszert kísérlem meg alkalmazni a vegyes technikával készített, figurális kompozíciókból álló egyedi grafikákon, festményeken, egyúttal vizsgálom az irodalom és a képzőművészet közti analógiákat. A rajzsorozat összegzi az eddigi személyes tapasztalataimat és kreatív kísérleteimet ezen a területen. A témaválasztást meghatározta, hogy korábban az ELTE-BTK-n spanyol irodalom és művészettörténet szakokon szereztem BA diplomát, majd a szerzett ismeretek, a számos olvasott spanyol és latin-amerikai irodalom hatással lett, és beépült alkotói gondolkodásomba. Diplomamunkámban fontos szempont volt, hogy összekapcsoljam korábbi és jelenlegi tanulmányaimat, egyúttal alkalmazzam az új ismereteimet. 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

Rengeteg új technikával ismerkedtem meg a METU-n, gondolok itt elsősorban a sokszorosító grafikai technikákra, mint linó, szita, hidegtű, monotípia és a szabadkézi egyedi rajzban rejlő lehetőségekre. Megtanultam alapszinten kiadványokat létrehozni a tervezéstől a szerkesztésig, a tipográfián és illusztráláson át a kötésig.  

A szabad műhelyhasználat sokban hozzájárult, hogy magam oszthassam be a munkát és az időmet. Ennek köszönhetően sok olyan munkát is elkészíthettem, amire az órákon kívül kerítettem sort és amikkel később bekerülhettem kiállításokra, szakmai versenyekre. A változatos, inspiráló feladatoknak és a sokrétű, izgalmas elméleti tananyagnak köszönhetően sokat fejlődött a szakmai, technikai tudásom és a vizuális látásmódom egyaránt.

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Az alkotóegyetem számomra a gyakorlati alapon megvalósuló oktatást jelenti. A METU-n a tanárok együttműködő hozzáállása, aktív részvétele a munkafolyamatokban és a konzultálások a kiadott feladatokról - nagyban elősegítik, hogy az oktatás itt közös gondolkodás legyen, közös munkaként történjen.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Jól felszerelt műhelyek, műtermek vannak. Kiemelkedő szakemberektől, művész oktatóktól tanulhatunk, akik segítik a hallgatók egyéni fejlődését. Baráti a légkör, rugalmas a hozzáállás az egyetemen. Igényeinket mindig figyelembe veszik. Érdemes meghatározni előre a céljainkat és a METU-n segítségünkre lesznek a megvalósításukban.

Milyen terveid vannak a jövőre?  

A METU-n elvégzett Képalkotás BA után szeptembertől felvételt nyertem a Képzőművészeti Egyetem Képzőművész MA szakára. Terveim szerint itt folytatom a tanulmányaimat, majd később megpróbálom a doktorit. Ezalatt kiállításokon tervezek részt venni, ha lehetőségem nyílik külföldi galériánál is szeretném bemutatni a munkáimat. 

 

 

Egyedi a vizuális látásmódod, emellett szeretsz rajzolni és festeni? Ha szenvedélyed nem csak hobbiként, de szakmádként is el tudod képzelni, akkor ismerd meg a METU Képi ábrázolás BA szakát!