Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Tankovics Suzanne Mary / Építőművész MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Tankovics Suzanne Mary / Építőművész MA

Best of METU diploma 2023: Interjú Tankovics Suzanne Mary-vel, a Budapesti Metropolitan Egyetem Építőművész MA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Tankovics Suzanne Mary / Építőművész MA 

Az egyetemi évek alatt olyan tervezési folyamat részesei lehetnek a diákok, melyben saját gondolatuk megfogható dologgá válhat. 

Tankovics Suzanne Mary a METU Építőművész MA szakán diplomázott. Előtte Egyetemünk Környezetkultúra alapszakán végzett, ahonnan nem volt kérdés számára a folytatás. Munkáiban nagyon fontos számára az ember és az adott tér kapcsolata, próbál úgy alkotni és tervezni, hogy pozitív hatást keltsen az érzelmekre.  


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

A Környezetkultúra BA képzés után egyértelmű döntés volt MA szakon folytatni tanulmányaimat. Számomra jelentős az épület és az azt átélő ember közötti kapcsolat, azaz, hogy miként hat egy tér érzelmeinkre. A képzés sokat segített az ismereteim további elmélyítésében és hasznosításában is. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

A harmadik szemeszterben lehetőségünk volt a Budakeszi Vadaspark számára pavilont tervezni. Az építmény célja, hogy különböző rendezvények és események számára fedett teret biztosítson. Fontos volt, hogy mindez a vadaspark arculatához és persze természeti közegéhez illeszkedjen.  
 
Célom egy olyan pavilon megtervezése volt, amely a természettel harmóniában van. Az amőba-szerű formai világ lehetőséget adott az épületnek beolvadni a növényzetbe. A belső tér két fő funkcióval bír: a rendezvények helyszíne és a sejtmag, melyben a teakonyha és tárolási lehetőségek bújnak meg. A moduláris asztal segítségével sokszínű programok lebonyolítására van lehetőség. A COR-TEN acél borítású tetőszerkezet időtálló, és színváltós felülete az erdő színvilágára utal vissza. Az építmény könnyű szerkezetes megoldása pedig fenntartható és hosszútávú bővítési lehetőségeket kínál. 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

Diplomamunkám a Kozmikus Geodéziai Obszervatórium áttervezéséről szól. A témát már az alapképzésen eldöntöttem, tudtam, hogy mindenféleképpen csillagászati/űrkutatási funkcióval bíró épülettel szeretnék foglalkozni. A helyszín és maga az épület ezen elképzelés alapján lett kiválasztva. Az obszervatórium eredeti céljának és feladatának áttervezésére nem került sor, inkább egyfajta fejlesztésen és kiegészítésen esett át. Ez adja a projektnek a címét is: KGO+, vagyis az eredeti intézmény további tudományos és kulturális értéke bővült.  
 
Az épület külső, karakteres homlokzata eredeti jellegében megmaradt, egyedül a főbejárat tömbös formája esett át változtatáson. Az épületen belül a szintek funkció alapján különülnek el egymástól: a pinceszinten és földszinten találhatóak a kulturális, míg az emeleten a tudományos terek. A földszint – egyben a fő tervezési terület – az épület csomópontja, mint érkezési tér zajos, nyüzsgő világot mutat be. Az egységes közösségi térhez kapcsolódva, a földszint két szárnyában az ide látogatók egyfajta szellemi utazás keretein belül testközelből ismerkedhetnek meg a szomszédos bolygókkal és az azokon túli galaxisokkal.  
 
Tervem célja egy olyan épület létrehozatala volt, mely egyfajta átjáróként jelenik meg a Föld és az űr között. Fontos volt számomra, hogy olyan térélményeket alakítsak ki, melyben az ember tényleg úgy érezheti magát, mintha a csillagok és bolygók közt barangolna.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

A mesterképzésen a szakmai tudás elsajátítása mellett jelentős szerepet kap az egyéni stílus fejlesztése is. Úgy éreztem, hogy az évek alatt kialakult építészeti értékrendemet a tanárok figyelembe vették, sőt bíztattak is annak kifejtésére. 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Számomra azt jelenti, hogy mindenki lehet alkotó. Az egyetemi évek alatt olyan tervezési folyamat részesei lehetnek a diákok, melyben saját gondolatuk megfogható dologgá válhat. Lehetőség nyílik különböző technikák és eszközök segítségével létrehozni az elképzeléseiket.  

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

A METU-n belül rengeteg szakmai program ad lehetőséget arra, hogy értékes tapasztalatokkal kerüljön ki a frissdiplomás az egyetemről. Táborok és tréningek mellett több utazási lehetőség is fennáll. Így lehetséges nem csak hazai, hanem külföldi alkotásokkal is megismerkedni. 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Nehéz előre megmondani mit is várok a jövőtől. Pályakezdőként leginkább fő célom, hogy az iskolai évek alatt szerzett tudást hasznosítsam a szakmai életben. Emellett, különböző pályázatokon és versenyeken is részt szeretnék venni, amikkel további tapasztalatokat szerezhetek. 

 

Építészettel kapcsolatos alapképzésen vettél részt, de szeretnél még jobban belelátni a szakmába és mindemellett gyakorlati tudást is szereznél? Ismerd meg a METU Építőművész MA képzését!