Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Szatmári Violetta / Környezetkultúra BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Szatmári Violetta / Környezetkultúra BA

Best of METU diploma 2023: Interjú Szatmári Violettával, a Budapesti Metropolitan Egyetem Környezetkultúra BA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Szatmári Violetta / Környezetkultúra BA 

Ha valaki jól választja meg a szakirányt, akkor biztosan csak olyan dolgokat fog tanulni, amelyek érdekesek lesznek számára, és a gyakorlatban is tudja majd hasznosítani a megszerzett tudást.  

Szatmári Violetta a METU Környezetkultúra (Belsőépítészet) BA szakán diplomázott. Karrierváltáson esett át, amit nem bánt meg, hiszen azóta már a METU Belsőépítész tervező művész mesterszakára is beadta a jelentkezését. A BA szakon megismerkedett az ember és a környezet kapcsolatának összefüggéseivel, és beleáshatta magát az ökológiai szempontokba is.


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

A METU előtt teljesen más területen végeztem és dolgoztam. Szerettem volna, hogy a munkám eredménye megfogható legyen, és vonzott a vizualitás, a kreativitás, a design és az építészet világa. Belsőépítészetet tanulni régi vágyam volt, amikor pedig jött a lehetőség az életemben, éltem vele. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

Sok kedvenc munkám volt, nehéz lenne választani! Mindegyikből rengeteget tanultam, más-más szemszögből.  
 
Tetszettek a formatan gyakorlatok, ahol például egy kockatömeget darabjaira szedtünk, majd létrehoztunk belőle egy épületszerű tömeget. Az én hívószavam a diszharmónia volt.  
 
Terveztem kis méretű lakóépületet egy domboldalba, többfunkciós terekkel. Itt teljesen szabadon használhattuk a kreativitásunkat, miközben belsőépítészeti és műszaki alapismereteket szereztünk.  
 
Egy másik félévben idősek nappali foglalkoztatóján dolgoztunk, ahol a célcsoport számára alkalmas tereket alkottunk az adott funkciókat kutatva. Az átalakítás vezérfonala számomra az volt, hogy átlátható térkapcsolatokat hozzak létre, ezáltal a belépő idősek kellemes hangulatú lobbyba érkezzenek meg. 
 
Az ötödik félévben a Hármashatár-hegyi Kiránduló Központ területén egy meglévő pincéhez terveztem erdei pavilont. Itt a megrendelő igényeihez igazodás, a környezettervezés és a megvalósíthatósági, fenntarthatósági szempont volt az új. Arra koncentráltam, hogy hogyan kapcsolódik a pavilon a Kiránduló Központ meglévő környezetéhez és a kirándulóutakhoz. 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

Diplomamunkámban a METU hallgatói és munkatársai számára terveztem közösségi teret az Infopark "I" épületének földszintjére. A tervezési helyszín része volt az épület nagy belmagasságú, fedett, átriumos tere is. Erről rögtön eszembe jutott, hogy bár beltérről van szó, akár kinti térként is értelmezhető, és érdekes lenne ezen a vonalon elindulni. Így a kutatásomban városi térkapcsolatokat vizsgáltam, és ezeket ültettem át belső térbe.  
 
Programomnak a "Főtér" nevet adtam. A tér közepére "Landmark"-ként ültetve egy bútorarchitektúra került, mely kihasználta a magasabb belmagasságot, és csomópont szituációban jelent meg. A különböző helyiségek a vizuális és fizikális térhatárolás eredményeképpen jöttek létre, funkciókat a fiatalok szokásainak vizsgálata alapján rendeltem hozzájuk. Elképzeltem, melyik területen milyen tevékenységek történhetnek, és mindezek ismeretében alkottam meg a tereket. Nyersebb anyagokat használtam, amit textil alkalmazásával és növények telepítésével puhítottam. Beépített egyedi bútoraimmal a tereket kisebb egységekre tagoltam az elvonultabb vagy csoportos munkához.  
 
Egy befogadó, változatos funkciókat kielégítő közösségi teret hoztam létre az itt tanulók és dolgozók számára.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

Mindent itt tanultam. Minden tantárgy érdekelt, amit a Környezetkultúra szakirányon tanítottak, legyen az gyakorlati vagy elméleti óra. Amikor egy adott feladaton dolgoztam, igyekeztem ahhoz felhasználni a már meglévő tudásomat és egyben továbbfejleszteni is azt.  

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Az alkotóegyetem jelleg jelenti számomra a kísérletezést a műhelyben, a művésztelepi alkotást, a munkánk továbbfejlesztését sikeres OTDK pályázattá, a valóságos feladatokon dolgozást, az inspirációt és támogatást, amit kapunk, hogy fejlődjünk. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Ha valaki jól választja meg a szakirányt, akkor biztosan csak olyan dolgokat fog tanulni, amelyek érdekesek lesznek számára, és a gyakorlatban is tudja majd hasznosítani a megszerzett tudást. Az egyetemi évek alatt fontos megragadni a tantárgyak teljesítésén kívül is adódó lehetőségeket, az egyetemi évek után pedig már csak az itt megszerzett tudást kell jól alkalmazni.  

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Belsőépítészként szeretnék dolgozni, ezért jelentkeztem a METU-n a Belsőépítész tervező művész mesterszakra. Bízom benne, hogy sikerül, és folytathatom az utamat, hiszen rengeteget szeretnék még tanulni. 

 

Téged is érdekel az építészet, de nem vagy biztos abban, hogy merre indulj el? Ismerd meg a METU Környezetkultúra BA képzését, hogy jobban kirajzolódhasson a terv!