Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Popovics Lilla / Kézműves tárgykultúra BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Popovics Lilla / Kézműves tárgykultúra BA

Best of METU diploma 2023: Interjú Popovics Lillával, a Budapesti Metropolitan Egyetem Kézműves tárgykultúra BA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Popovics Lilla / Kézműves tárgykultúra BA 

Az alkotóegyetemség számomra az egyén szabadságát jelenti. Minden órán és feladaton a hallgatók saját kreativitásuk és egyéniségük szerint érvényesülhetnek. Ez a tanárok és óraadók tanítási módszerein is látható, mindenkit engednek szabadon dolgozni.

Popovics Lilla a METU Kézműves tárgykultúra alapszakán diplomázott. Hobbi szinten régóta beleásta magát a kézművesség sokféleségébe, és mindig is tudta, hogy művészeti ágazatban szeretne kiteljesedni. A szak jó alapot adott neki ahhoz, hogy megtalálja saját stílusát és merjen szabadon alkotni.


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

Mindig is tudtam, hogy művészeti szakon szeretném folytatni a tanulmányaimat. Nyelvi gimnáziumból jelentkeztem ide, háttértudás nélkül. Hobbi szinten sok területen kipróbáltam magamat, amiből sikerült egy jó portfóliót összeraknom. Elméleti és gyakorlati szak között gondolkodtam, de végül a gyakorlatit jelöltem meg elsőként, aminek utólag is nagyon örülök. Legfőképpen a szaktársaim inspirálnak a tanulmányaim során. Mindenki más oldalról közelíti meg a feladatokat, témákat, ennek köszönhetően a legtöbbet egymástól tanulunk.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

Két kedvenc munkám készült a három év alatt. Az 5. és a 6. félév fő tárgyai alatt elkészült projektek állnak hozzám a legközelebb. Úgy érzem, hogy igazán a 3. évre alakult ki a saját stílusom, valamint azon erősségeim, amiket ki tudtam használni a feladatok során. Mindig valami olyan érdekességet választok inspiráció gyanánt, ami aztán a teljes félévben motivál a munkám során. Leginkább futurisztikus, számítógéppel és programokkal kapcsolatos témákra esik a választásom.

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomamunkám inspirációs forrása Molnár Vera computer design művész és Francesca Franco kollaborációja során létrejött Icon 2020 c. kiállítás volt. Későbbiekben a computer designra helyeztem a hangsúlyt, amihez a saját területemet párosítottam, ezzel párhuzamot vonva a kettő között. Nagyon érdekesnek találtam azokat az alapelveket, amelyeket Molnár Vera követ és számítógépes programaiba programoz be a munkája során. Ugyanezeket a szabályokat követtem és is a szabásminta készítésnél, a modellezésnél, valamint a végső ruha elkészítésénél is.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Lehetőségünk van szakon kívül összedolgozni más hallgatókkal is, ezáltal olyan szakokba és tanulmányi irányokba is beleláthatunk, ami nem érinti a miénket. Valamint már az egyetemi évek alatt el tudunk kezdeni kapcsolatokat építeni, aminek köszönhetően könnyebb elindulnunk diploma után. A három év alatt több szakmai pályázaton és felhíváson is részt vettünk, ami hatalmas lehetőség a megjelenésre. 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?

Az alkotóegyetemség számomra az egyén szabadságát jelenti. Minden órán és feladaton a hallgatók a saját kreativitásuk és egyéniségük szerint érvényesülhetnek. Ez a tanárok és óraadók tanítási módszerein is látható, mindenkit engednek szabadon dolgozni.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?

A közeget és a tanárokat emelném ki leginkább. A METU-nak van egy sajátos légköre, ami miatt jó bejárni. Nagyon sok különböző oktatóval dolgozhatunk együtt a három év alatt, akiktől rengeteget lehet tanulni. Valamint nagyon sok lehetőség van a megjelenésre is szakmán belül - számos pályázaton, felhíváson vagy akár megrendelésen is lehetőség van részt venni.

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Szeptemberben kezdem a mesterképzést Divat- és textiltervezés szakon. Az alapképzés után úgy éreztem, hogy mindenképp szükségem van még további tapasztalatra és tanulásra, ahol minél több területen kipróbálhatom magamat, mielőtt elkezdek a szakmában dolgozni. A mesterdiploma alatt bízom benne, hogy megtalálom azt az irányt, amivel e jövőben elindulhatok. 

 

Téged is érdekel a formatervezés és a kézművesség szemlélete, és szívesen látnál bele a tervezési folyamatokba? Ismerd meg a METU Kézműves tárgykultúra alapszakot!