Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Pataki Enikő / Divat- és textiltervezés MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Pataki Enikő / Divat- és textiltervezés MA

Best of METU diploma 2023: Interjú Pataki Enikővel, a Budapesti Metropolitan Egyetem Divat- és textiltervezés MA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Pataki Enikő / Divat- és textiltervezés MA 

Az alkotóegyetem jelleg számomra azt jelenti, hogy a METU nem kész művészeket kutat, nem helyez keretek közé, hanem potenciált keres. Potenciált az egyediségre, az újdonságra – ezekben pedig segít kibontakozni. 

Pataki Enikő a METU Divat- és textiltervezés MA szakán diplomázott. A ruhatervezés számára nem csak egy önkifejezési forma, de mindinkább érzéseinek valódi megélése, néha pedig terápia is egyben. Tudd meg, hogy milyen kihívásokkal és ráeszmélésekkel találkozott a METU-n! 


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

A divattervezés számomra nem csupán az elsődleges önkifejezési forma, de kommunikációs csatorna és traumafeldolgozás is. A ruhatervezés olyan, mintha a saját nyelvem lenne. Ezzel teremtem meg önmagam helyét a világban és ezzel egyszerre integrálom is magam abba. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

A kedvenc projektjeim az egyetemi tanulmányaim során a kötéssel és horgolással készült darabjaim. Számomra hihetetlen és varázslatos eleme ezeknek a technikáknak, hogy nem csak a ruhadarabokat teremted meg egy meglévő anyagból, hanem a semmiből alkotod meg az anyagot és a ruhadarabot. Elemileg kerülsz bele a tervezett darabba és folyamatba is, hiszen minden lépés a te kéznyomodat viseli. Csodálatos érzés alapanyagtól a végső darabokig a semmiből megteremteni mindent.   

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

A diplomám témája a valóságból való önkéntes kivonulással foglalkozott, ezen belül is a fantasztikus irodalom világaiba való kivonulással, illetve az útkereséssel. Számomra sokszor nehéz feldolgozni a valóság súlyát és megtalálni benne a saját utam, ezért fontos, hogy meglegyenek ezek a világok, ahol fellélegezhetek és átláthatom a saját dolgaimat rajtuk keresztül... Diplomamunkám keretein belül megírtam a saját útkeresésem történetét egy általam igen kedvelt regény történetébe ágyazva. Ez a történet és annak érzelmi csúcspontjai szolgáltak a ruhák inspirációjául. A kollekció kiválóan tükrözi nem csak a személyes életutamat, de a tervezői identitásom kialakulását is. Tökéletes lezárást ad az egyetemi tanulmányaimnak, de utat nyit a jövőbeni kalandozásaimnak.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

Sok szempontból járult hozzá az egyetem a szakmai fejlődésemhez. Sokszor éreztem úgy, hogy a tanáraim nem értenek, vagy nem tudják, nem látják, hogy hogyan működöm és sokszor éreztem, hogy ellenem dolgoznak. De pont emiatt lettem még erősebb és hittem még erősebben a saját tudásomban, megtanultam küzdeni a magam igazáért, sziklafalon is kinőni, mint a fenyők... Emellett azonban a küzdelmeim végére az egyetemen megtaláltam a mentoromat is, aki nem csak a kötés csodálatos világába vezetett be, de szárnyakat adott és életemben először éreztette velem, hogy van helyem a szakmában, tehetséges és egyedi vagyok. Ezért mindig hálás leszek neki. 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Az alkotóegyetem jelleg számomra azt jelenti, hogy a METU nem kész művészeket kutat, nem helyez keretek közé, hanem potenciált keres. Potenciált az egyediségre, az újdonságra – ezekben pedig segít kibontakozni. Nem feltétlenül kell művésznek sem lenni, mert az egyetem igyekszik közösségeket is alkotni. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Annak, aki most felvételizik, azt tudom mondani, hogy jól választott. Itt nem gyötrik úgy lelkileg a művészt, mint más egyetemeken, és nem akadémista gondolkodás szerint oktatnak. Itt a kísérletezésé és az útkeresésé a hangsúly, ettől függetlenül persze itt is vannak nehézségek, de általuk tanulunk még többet. A lehetőségek viszont adottak, ha pedig élünk velük, akkor sok ajtó nyílik meg előttünk. 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Mindenképpen egy saját márka lenne a cél, amelynek keretein belül nem csak a ruhatervezéssel foglalkoznék, hanem workshopokat is szerveznék, amelyeken keresztül remélem vissza tudom csempészni a gyermekorri játékosságot és felszabadultságot az emberek mindennapjaiba, ezzel elősegítve a gyógyulási folyamatokat. 

 

Közel áll hozzád a divatvilág, de szeretnél még jobban belegabalyodni? Tanulj nálunk a szakma legjobbjaitól, ismerd meg Divat- és textiltervezés MA képzésünket!