Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Páder Petra / Design- és művészetmenedzsment MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Páder Petra / Design- és művészetmenedzsment MA

Best of METU diploma 2023: Interjú Páder Petrával, a Budapesti Metropolitan Egyetem Design- és művészetmenedzsment MA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Páder Petra / Design- és művészetmenedzsment MA 

A METU egy lehetőség. Megadja az alapokat, utakat nyit meg, és csak az egyénen múlik, hogy mennyit vesz ki belőle, mennyire nyitott a fejlődésre, mennyire tudja érvényesíteni önmagát, megélni a kreativitását. 

Páder Petra a METU Design- és művészetmenedzsment MA szakán diplomázott. Színésznőként szeretett volna még több művészeti ágazathoz közelebb kerülni, emellett többet tanulni a szakma hátteréről. Olvasd el inspiráló interjúnkat Petrával!


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

Két alapszakos diplomával rendelkezem. Egyrészt a Színház- és Filmművészeti Egyetemen diplomáztam, színésznő vagyok és az elmúlt években létrehoztam több független összművészeti projektet. Fontosnak tartom, hogy fejlesszem magam, új ismereteket szerezzek. Azt éreztem, hogy a többi művészeti ághoz közelebb kerülhetek és emellett olyan elméleti tudást kapcsolhatok a megkezdett gyakorlati úthoz, amiből tovább inspirálódhatok. Azzal érveltem magamnak, hogy ha például az egyik projektemhez tudtam szerezni egy hangüzenetet Reigl Judittól, akkor a kurátori szakirány megfelelő terep lehet, hogy megvalósítsak ehhez hasonló, lehetetlennek tűnő kihívásokat. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

Nem konkrétan egy munkát emelnék ki, hanem egy eseménysort. A Társművészeti gyakorlatok órán megismert filmek és az azokból készített elemzések, recenziók nagyon inspirálóan hatottak, élveztem minden pillanatát az írásnak és az eszmecseréknek egyaránt. Az ehhez kapcsolódó Magyar Egyetemi Filmdíj workshop pedig az egyik legmeghatározóbb élményem. Nem csak egyetemi szinten, hanem globálisan is. Itt éreztem, hogy van remény, hogy lehet asszertívan kommunikálni, kulturáltan mély vitákra bocsátani témákat, igazi figyelemmel lenni egymás iránt és egymást inspirálni. Erős, kreatív és intellektuális élmény volt. 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

Kutatásomban a társadalmi reflexiók fontosságát és relevanciáját vizsgáltam a kortárs magyar művészeti szintéren. Dolgozatom középpontjában a részvételi művészet és a társadalmi elköteleződés állt. Aktív művészként erősen foglalkoztat a társadalmi problémákra való reflektálás, a művészetnek azon képességei, melyek lehetőséget adnak az érzékenyítésre, a közösségformálásra, a gondolkodásra, a figyelemfelkeltésre, a fontos kérdések felvetésére és cselekvésre ösztönöznek.  

Különösen vonz a közönséggel való aktív kapcsolat, párbeszéd indukálása, a kooperálás lehetősége. Ezek mind egy reflexívebb, kritikusan gondolkodó és igazságosabb társadalom létrejöttét segítik elő. Ezekkel az eszközökkel képessé válhatunk változást indukálni, eszközöket adni az önmagukért és a változásért tenni akaró emberek kezébe.  

 Ezek alapján három részvételi projektet vizsgáltam, köztük egy sajátot is. Az első ilyen a Mentőcsónak Egység és a STEREO AKT kooperációjában létrejött Cím Nélkül elnevezésű interaktív színházi előadás. A második a HÍRDALCSOKOR elnevezésű társadalmilag elkötelezett és kollaborációra építő projekt, mely Alicja Rogalska, Erdődi Katalin, Annus Réka és a Kartali Asszonykórus együttműködése. Harmadikként pedig a Gyerek/Otthon című összművészeti installációt, mely Borbás Gergő mellett a saját részvételi művészeti projektem, és amely a gyerekek, köztük kiemelten a gyerekotthonban élő gyerekek érzéseire és gondolataira reflektált a pandémiás helyzettel kapcsolatban.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

A METU egy lehetőség. Megadja az alapokat, utakat nyit meg, és csak az egyénen múlik, hogy mennyit vesz ki belőle, mennyire nyitott a fejlődésre, mennyire tudja érvényesíteni önmagát, megélni a kreativitását. Szakmailag fontos találkozások terepe volt az Egyetem. Értékes kapcsolatok születtek, amik remélem, sokáig velem is maradnak.  

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Alkotó ember vagyok. Az Egyetem az alkotás több aspektusát mutatta meg, új területekkel ismertetett meg, így az alkotói énem is új színekkel bővült. Aktivitásra sarkallt és inspirált a közös gondolkodásra.  

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

A METU gyakorlatorientált és emberközpontú. Mindig volt megoldás a felmerülő problémákra és mindig volt egy segítő kéz, aki továbblendített, ha elakadás történt. Számtalan esemény, workshop, program segíti a diákokat, hogy aktív szereplői legyenek az egyetemi és a szakmai életnek.  

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Szeretnék társadalmi problémákra reflektálni nem csak színészként, hanem immár kurátori minőségben is.  

 

Szeretnéd átfogóan megismerni a művészeti és design világ kulturális menedzselésének gyakorlatát, eközben pedig értékes kapcsolatokra tennél szert? Ismerd meg a METU Design- és művészetmenedzsment MA szakát