Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Lövei Laura / Környezetkultúra BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Lövei Laura / Környezetkultúra BA

Best of METU diploma 2023: Interjú Lövei Laurával, a Budapesti Metropolitan Egyetem Környezetkultúra BA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Lövei Laura / Környezetkultúra BA 

A kreativitásnak nincsenek határai, bármilyen őrült ötleted is legyen biztosan segíteni fognak elérni a céljaidat. 

Lövei Laura a METU Környezetkultúra BA szakán diplomázott. Eredetileg nem erre a pályára készült, ám végül annyira megszerette, hogy már a mesterszakot tervezi. Egyedi, színes, emberközpontú látásmódját pedig a diplomamunkájában is megmutatja.


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

Eredetileg más pályára készültem, aztán egy szórólapon olvastam először a METU-ról és a Környezetkultúra szakról és egyből felkeltette az érdeklődésemet. Mivel mindig is érdeklődtem a művészetek és az építészet iránt, úgy döntöttem kipróbálom magam a területen. A belsőépítészetben azt szerettem meg a legjobban, hogy mennyi különböző művészeti ággal lehet kapcsolódni a projektek során, illetve én is számtalan technikával tudok kísérletezni. Emellett még az emberek inspirálnak arra, hogy kapcsolódást elősegítő tereket hozzak létre a terveimmel.  

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

Jelenlegi kedvencemnek a diplomamunkámat mondanám, mert sokféle témával tudtam általa foglalkozni, és úgy érzem teljesen át tudtam benne adni a személyiségemet.  

Másik kedvenc projektem egy erdei pavilon tervezése volt, amihez a hívószavam a ’Farakás’ volt. Olyan design kialakítására törekedtem, amely illeszkedik a helyszín adottságaihoz és a látogatók számára is emlékezetes lehet a karaktere. Ezen kívül nagyon élveztem a legelső tervezési feladatot is, amikor két elemből csomópontot kellett tervezni, majd ezt felhasználni egy bútortervhez. Ezt később volt szerencsém elkészíteni a művésztelepen, ahol még több gyakorlati tudásra tettem szert. 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

Az adott volt, hogy az új művészeti campus közösségi terét kellett megterveznünk, de ezen belül a konkrét funkciókat mi találhattuk ki. Én arra helyeztem a hangsúlyt, hogy a lehető legtöbb hallgatói igényt kielégítse a tér a saját tapasztalataim alapján. Négy részre osztottam a tervezési területet, ezeken belül több olyan funkciót is elhelyeztem, amelyeknek hasonló körülményekre van szükségük. Fontos volt a színhasználat is: mindenhol olyan színt alkalmaztam, ami az emberekre való hatásával az adott tevékenységet elősegíti. A design kialakításánál arra törekedtem, hogy a tér adottságai és az új elemek kontextusba kerüljenek egymással: az egyhangúságra az élénk színhasználat volt a válasz, az eredetileg merőleges alaprajzi elrendezésre pedig az elemek 15, 30 és 45°-os elforgatása. Ahogyan kezdett kialakulni a végleges alaprajz egyre inkább emlékeztetett Keith Haring képeire, ezért megvizsgáltam néhány művét és hogy hogyan tudnám átültetni egyes elemeit a tervembe.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

A számomra nagyon hasznos a gyakorlati oktatással, mert így valós feladatokban tudtam magam kipróbálni és olyan képességekre tettem szert, amik a munkavállalás során is szükségesek lesznek. Az oktatók pedig mind ebben a szakmában dolgoznak, így releváns tanácsokkal tudtak minket ellátni. 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Minden feladat a kreativitásra ösztönöz. Az oktatók segítenek az utunkon, de elsősorban a saját elképzeléseink alapján kereshetjük a megoldásokat, ezáltal megtanulunk alkalmazkodni a projektek adottságaihoz és a problémamegoldó képességünket is fejlesztjük. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Mert itt tényleg hasznos tudásra lehet szert tenni, és egyből kipróbálhatod magad az adott területen a gyakorlati oktatásnak köszönhetően. A kreativitásnak nincsenek határai, bármilyen őrült ötleted is legyen biztosan segíteni fognak elérni a céljaidat. 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Először mindenképpen el szeretném végezni a mesterképzést is, hogy tovább mélyítsem a szakmai tudásomat. Emellett mielőbb szeretnék elkezdeni dolgozni a szakmában és alkalmazni a kialakuló szemléletemet különböző projektekben. 

 

Téged is érdekel az építészet, de nem vagy biztos abban, hogy merre indulj el? Ismerd meg a METU Környezetkultúra BA képzését, hogy jobban kirajzolódhasson a terv!