Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Kmetyó Annamária / Divat- és textiltervezés | Budapesti Metropolitan Egyetem

Kmetyó Annamária / Divat- és textiltervezés

Best of METU diploma 2023: Interjú Kmetyó Annamáriával, a Budapesti Metropolitan Egyetem Divat- és textiltervezés MA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Kmetyó Annamária / Divat- és textiltervezés 

A METU támogatta a szakok közötti integrálódásomat, az oktató helyett mentor szemlélet pedig könnyűvé és élvezetessé tette a konzultációkat, a projektekkel való haladást.  

Kmetyó Annamária a METU Divat- és textiltervezés MA szakán diplomázott. Tanulmányait anno Tervezőgrafika BA szakon indította, ám annak elvégzése után rájött, hogy szeretne fizikai anyagokkal, matériával dolgozni. Ettől függetlenül munkáiban mindkét szakmája visszaköszönöm, hiszen grafikában megszerzett tudását is előszeretettel alkalmazza. 


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

A BA diplomámat Tervezőgrafika szakon szereztem, már akkoriban is igényem volt arra, hogy matériával, anyagokkal foglalkozzak. A textiltervezésben megtaláltam a szabadságom, nem csak az anyagban, hanem az általam feldolgozott témákban, műfajokban is. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

A kedvenc munkáim közé tartozik az első, melyet még a tervezőgrafikus gondolkodásom inspirálta. Ez egy tipográfiai alapelveket feldolgozó textilmanipulációs projekt volt. 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

Diplomamunkám bemutatja a kitettséget átélő női testet, melynek célja a nézés által okozott 
traumatikus állapot feldolgozása a mentális és fizikai lebontáson keresztül. Ezt a folyamatot textíliák 
és természetes elemek segítségével valósítottam meg. A destrukciós folyamatokat munkahelyi környezetben mutatom be, ahol az építőanyagokon és használt zsákokon megjelenő női alak 
reprodukciója méri a lebontás mértékét. Az alany saját maga készíti a lebontáshoz szükséges eszközöket, melyek funkciójukat vesztett szerszámokból készülnek. A munka fő állítása az, hogy az ego teljes destrukciója szükséges ahhoz, hogy a trauma feldolgozásához szükséges tér létrejöhessen. 
 
Másfél éve kezdtem el performanszokkal kísérletezni az ARTSHIFT8 formáció keretében, ezzel együtt született meg bennem az indíttatás, hogy a diplomamunkámban ötvözzem ezt a textiltervezéssel. Nagyon izgalmas volt belegondolni abba, hogy milyen anyagokkal kapcsolódtam eddig és ezeknek a kapcsolódásoknak milyen lelki és testi okai voltak.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

A METU támogatta a szakok közötti integrálódásomat, az oktató helyett mentor szemlélet pedig könnyűvé és élvezetessé tette a konzultációkat, a projektekkel való haladást. 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Az alkotóegyetem jelleg számomra a szabad gondolkodásmód támogatását és kísérletezésre való ösztönzést jelenti. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Ha fontos neki a személyes és nyitott hangvétel, a folyamatos fejlődés lelkileg és szakmailag, akkor érdemes adni egy esélyt a METU-nak. A felvételi vizsgához pedig azt tanácsolom, hogy merje magát őszintén megmutatni.  

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Szeptembertől Erasmusra megyek Portugáliába, ezért szeretném a külföldi kapcsolataimat elmélyíteni. Emellett természetesen folytatom a közös munkát az ARTSHIFT8-cal, és egyéni projektekkel is kísérletezek majd. 

 

Közel áll hozzád a divatvilág, de szeretnél még jobban belegabalyodni? Tanulj nálunk a szakma legjobbjaitól, ismerd meg Divat- és textiltervezés MA képzésünket!