Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Jávorszky Dóra / Tervezőgrafika MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Jávorszky Dóra / Tervezőgrafika MA

Best of METU diploma 2023: Interjú Jávorszky Dóra, a Budapesti Metropolitan Egyetem Tervezőgrafika MA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Jávorszky Dóra / Tervezőgrafika MA

Az érdekes és színes feladatoknak köszönhetően lehetőségem volt a kísérletezésre és a saját stílusom megtalálására. A tanári kar sokszínűsége hozzájárult ahhoz, hogy mind a képzőművészeti, mind pedig a reklámgrafikai világba is betekintést nyerhessünk.

Jávorszky Dóra a METU Tervezőgrafika mesterszakán diplomázott. Mindenképpen kreatív szakmát képzelt el magának, a választást viszont logikus érvekkel közelítette meg. Egyetemi projektjeinek egytől-egyig önazonosan és szenvedéllyel állt neki, ismerd meg a kedvenceit!

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

Felsőoktatási tanulmányaim kiválasztásakor mindenképp kreatív irányba szerettem volna továbbtanulni, ami élvezettel tölt el, hasznos és a megélhetésemet is biztosítja. Azt gondolom, hogy a grafika elengedhetetlen a mai világban, hiszen rengeteg minden a vizualitáson alapszik és számos lehetőség rejlik benne - a kérdés csak az, hogy az ember melyik irányzatában mélyül el.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

Nagyon nehéz egyet kiemelni, hiszen rengeteg projektünk volt, és mindig törekedtem arra, hogy olyan irányból fogjam és valósítsam meg a feladatokat, ami élvezetes, hasznos számomra és önazonos velem. 
Elsőként talán a Bartók maraton feladatot emelném ki, ahol logotípiát, roll up-ot, és 3 plakátból álló plakátsorozatot kellett terveznünk. Ez volt az első olyan feladat, ahol manuális és digitális kollázzsal, object art-al és a számítógép adta lehetőségekkel kezdtem el kísérletezni. Ezt azért tartom meghatározó feladatnak a tanulmányaim alatt, hiszen utána az évek alatt több feladatot is ilyesmi stílusban oldottam meg, további kísérletezések és stílusirányok keresgélése között, majd a diplomamunkámat is egy viszonylag hasonló kollázs-object art-fotó megvalósításában készítettem el.


Megemlíteném még a Ludwig Múzeummal közös projektünket, ahol egy kiállított alkotáshoz kellett társasjátékot terveznünk és megvalósítanunk. Mindezt úgy, hogy a játék reflektáljon és/vagy közvetítse a mű üzenetét és alkalmazható legyen a későbbiekben a múzeumpedagógiában, vagy eladható legyen a shop-ban. Az általam választott alkotás Morley Malcolm - Lóversenypálya című társadalomkritikus, rasszizmus ellenes politikai tiltakozás, jólét kritikai, hiperrealista festménye volt. Ehhez készítettem betonból és fából egy könnyen játszható, inkább párbeszéd kezdeményező játékot, ami mindamellett, hogy egyszerűen játszható, inkább edukál és gondolkodásra ösztönöz.

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

Helló halál című művészkönyvem, egy olyan kiadvány, ami életünk egyik legmeghatározóbb kérdéskörével foglalkozik, a halállal. Sajnos vagy nem sajnos, de előbb vagy utóbb valamilyen formában mindannyian találkozunk vele, a kérdés csak az, hogy hogyan birkózunk meg ezzel a történéssel. Törekedtem arra, hogy a kiválogatott 45 idézeten keresztül a lehető legtöbb aspektusból világítsam meg ezt a szerteágazó és megválaszolhatatlan kérdéskört, ezáltal ösztökéljem az olvasót a gondolkodásra és saját válaszai megkeresésére. A Magyar értelmező kéziszótártól, Bibliai idézeten, lapp népmesén és Beton Hofi dalszövegen át jártam körbe a témát, és vetettem fel gondolatokat test-lélek kapcsolatáról, fiatalkori halálról vagy az eutanáziáról. Mind a szöveget, mind a képi világot illetően, egy tiszta, objektív, tárgyilagos hangulatot hoztam létre, ami mindamellett, hogy természetesen engem képvisel, és valamelyest az én igazságomat és hozzáállásomat is magában hordozza, nem kizárólag nekem és rólam szól, hanem bárkinek, aki érdeklődve fellapozza a könyvet, elkezdi befogadni a látottakat, és nyitott arra, hogy ezzel a tabu kérdéskörrel kezdjen valamit. 

 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

A különböző szakmai gyakorlati óráinkon kiadott feladatoknál számtalan műfajt és stílust tudtam kipróbálni, ami úgy érzem, hogy a fejlődésemben nagyon sokat segített. Az érdekes és színes feladatoknak köszönhetően lehetőségem volt a kísérletezésre és a saját stílusom megtalálására. A tanári kar sokszínűsége hozzájárult ahhoz, hogy mind a képzőművészeti, mind pedig a reklámgrafikai világba is betekintést nyerhessünk.

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Amit elsősorban kiemelnék, az az, hogy több együttműködés is létrejött az évek alatt szervezetekkel, múzeumokkal stb., ahol élesben kellett megugranunk a feladatokat az adott, konkrét elvárásoknak megfelelően. Ezek mindig izgalmas és igazán kreatív projektek voltak, amiknek a végén nagy büszkeség és teljesség érzés töltött el. Emellett több plakátkiállításon is volt szerencsém részt venni, amelyek elősegítették azt, hogy lehetőségünk legyen reprezentálni magunkat a szakma előtt.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Mindenképp kiemelném, hogy a felkészült és szakmailag releváns tanári kar meghatározó része és nagy előnye a METU tervezőgrafika szakának. Emellett a jól felszerelt eszközpark sem mellékes, hiszen egyaránt a manuális alkotáshoz elengedhetetlen műhely, és a számítógépes termek felszereltsége is ideális. 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Eddig az egyetemi éveim alatt egyéni vállalkozóként dolgoztam, de most megszeretném tapasztalni a szakmában az alkalmazotti világot is. Optimális lenne egy kreatív csapat részesévé válni, ahol megtanulhatom és elsajátíthatom a szakma csínját-bínját, legyen szó akár egy reklámügynökrégről vagy egy nagyobb cégről.  

 

Szívesen mélyednél el jobban a grafika világában? Tanulj a szakma legjobbjaitól, ismerd meg Tervezőgrafika MA szakunkat!