Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Halasi Erika / Divat- és textiltervezés MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Halasi Erika / Divat- és textiltervezés MA

Best of METU diploma 2023: Interjú Halasi Erikával, a Budapesti Metropolitan Egyetem Divat- és textiltervezés MA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Halasi Erika / Divat- és textiltervezés MA 

Érdekes projektek, szakmailag elismert oktatók, jól felszerelt műhely, végtelenül kedves műhelyvezető és kedves szaktársak várnak.  

Halasi Erika a METU Divat – és textiltervezés MA szakán diplomázott. Gyakorlatias és tudatos tervezőként a fenntarthatóságot, a hordhatóságot és a minőséget figyelembe véve szeret alkotni. A jövőbeli céljai között van egy saját márka elindítása, emellett a megszerzett tudás és tapasztalat átadása is.


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

Hasonlóan sokak beszámolójához, nekem is gyerekkori vágyam volt divattervezővé válni. Habár nem egyenes út vezetett idáig, de 2021 júliusában, mikor megkaptam az értesítést, hogy felvettek a METU-ra, tudtam, megérkeztem. 

Korábban elvégeztem a Mod'Art International Hungary francia szabászat képzését, ami komoly tudást adott - szerkesztés, szabás, kivitelezés.  Azonban komplex látásmódot szerettem volna elsajátítani, elejétől a végéig - tervektől a kész ruhadarabig – megvalósítani a folyamatot. 

Esetemben talán nem az inspiráció a legmegfelelőbb kifejezés. Gyakorlatias tervezőnek tartom magam, aki az adott feladatból igyekszik a legtöbbet kihozni, saját képére formálni. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

Minden félévben volt egy kedvenc feladat, ami a fő fókuszt kapta. Azonban az elkészült portfólió lapozgatása közben meg kellett állapítanom, mára mindegyik projekt a kedvenceim közé tartozik. 

A diplomamunkán túl a legmeghatározóbb és szakmailag legelőremutatóbb projekt a branding volt számomra.  Ennek a 3. féléves tárgynak a keretében a kollekciótervezésen túl megismertük a brandfilozófia fontosságát és alapjait. 

Megvalósításra került 3 szett, amelyeknél nagy hangsúlyt fektettem az igényes kivitelezésre és különleges szabásvonalak kialakítására. Ekkor készült az első saját tervezésű printem, illetve először dolgoztam nagyobb felületen csipkével. 

Kedvenc projekt: 
oktató - Kovács Adél @adelkovacs.me 
fotográfus - Vágó Csaba Kornél @vagocsabakornel 
ügynökség - VM Model @vmmodel
 



Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

A diplomamunkám témája a kékfestő. Szerettem volna egy számomra felületesen ismert technikát ötvözni különleges szabászati megoldásokkal. A tradicionális kékfestő mára inkább lakástextilként ismeretes, semmint arról, hogy egy divatos ruhadarab is készülhetne belőle - ezen szerettem volna változtatni. A tervezési folyamattal párhuzamosan anyagkísérleteket is végeztem. 

Diplomamunka:  
oktató - Kiss Tibor @amore.kiss.tibi


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

Elsősorban a látásmódom változott meg, kiléptem a "dobozomból", már másképp kezdek neki egy feladatnak, mint az egyetem előtt vagy akár az első félévekben. Sokat tanultam az oktatóimtól és a műhelyvezetőnktől. 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Az órák felépítése gyakorlatorientált, az egyetemi műhely pedig az alkotás terévé vált. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Érdekes projektek, szakmailag elismert oktatók, jól felszerelt műhely, végtelenül kedves műhelyvezető és kedves szaktársak várnak. 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Elsősorban egy saját vállalkozás létrehozása a cél, majd a megfelelő szakmai tapasztalat megszerzése után szeretnék tanítani is. 

Ami ezen túlmutat és azt hiszem a jövőnk egyik záloga, az a fenntarthatóság. Az foglalkoztat leginkább, hogy hogyan lehet azt az egyensúlyt megtalálni, amit még a környezet is tud tolerálni, de az alkotás öröme is megmarad.  

Nem szeretnék felesleges ruhadarabokat létrehozni. Az egyetemi éveim alatt is fontos szempont volt a szabászati hulladék minimalizálása, a tudatos tervezés, a megfelelő és tartós anyagok kiválasztása. Ezeket a szempontokat továbbra is szem előtt tartva haladok tovább, még ha ez olykor azzal is jár, hogy nem minden terv kerülhet megvalósításra. 

 

Közel áll hozzád a divatvilág, de szeretnél még jobban belegabalyodni? Tanulj nálunk a szakma legjobbjaitól, ismerd meg Divat- és textiltervezés MA képzésünket!