Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Gerő Patrícia / Építőművész MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Gerő Patrícia / Építőművész MA

Best of METU diploma 2023: Interjú Gerő Patríciával, a Budapesti Metropolitan Egyetem Építőművész MA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Gerő Patrícia / Építőművész MA 

A tanárok segítőkészek és nagyon szeretik a minél kreatívabb, őrültebb, sajátosabb ötleteket. Lehet bármit alkotni, amíg megfelelően alá van támasztva az elképzelés. 

Gerő Patrícia a METU Építőművész MA szakán diplomázott. Előtte Egyetemünk Környezetkultúra alapszakán végzett, ahonnan nem volt kérdés számára a folytatás. Az építészetben a sokszínűség lehetősége fogta meg igazán, hiszen a terv lehet kreatív, művészi, viszont eközben praktikus és környezettudatos is.


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

Mindig is érdekeltek a kreatívabb szakterületek, azonban a tértervezés mellett csak utolsó pillanatban döntöttem. Nagyon megszerettem ezt a szakmát az alapszakos tanulmányaim miatt, ezért mesterszakon is ezen a területen folytattam tanulmányaimat. A kreativitás és a művészet mellett az épülettervezésben, belsőépítészetben és bútortervezésben nagyon fontos a funkcionalitás és praktikusság is. Talán ezért fogott meg ez a szakma jobban, mint más művészetorientált szakágak. Előre kell tudnunk, hogy az embereknek mire lesz szükségük és hogyan fogják használni az adott teret. Ehhez sok kutatómunkára van szükség és mivel minden eset nagyon különböző, így mindig tanulok valami újat, mint tervező. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

Mindegyik munkámba van valami, amit szeretek, hiszen mindegyiket addig nyúztam, amíg meg nem voltam vele megelégedve. A mesterszakos munkáim közül a Budakeszi vadasparkba tervezett pavilont emelném ki. Ez egy nagyon kis léptékű építmény volt, azonban ez volt benne a nehézség is, hiszen sokkal kevesebb eszközzel kellett hatásos teret alkotni. A címe Erdő az erdőben, a pavilonnak ugyanis nincsenek falai, csak fapillérek határolják a teret. Mivel a pavilont sokat használják szülinap partikra, így a gyerekek szempontjai is fontosak voltak. A pillérek játékos átlátást eredményeznek, illetve bújócskázni, fogócskázni is lehet köztük. A tető rézfedést kapott. A réz egy olyan anyag, amelynek színe az idővel változik, ez egy szimbólum az erdő folyamatos változására. 
 
Egy másik kihívás volt a fürdő, mivel ezelőtt vizes funkcióval még nem foglalkoztam. Itt egy kihasználatlan épületet kellett újragondolni. Az EXIT nevet adtam a projektnek, mert azt szerettem volna, ha ez az épület egy kilépés lenne a mindennapi életből.  Az épületnek három emelete van. A földszinten, a bejáratnál található egy ivókutas, installációszerű várakozótér, valamint két nagy medencés tér, amelyből az egyik egy vetítőterem is egyben. A lépcsőház, amely felvezet az emeletekre itt-ott át van lyukasztva, így az arra közlekedők betekintést nyerhetnek abba, hogy éppen milyen filmet, videókat játszanak a vetítőtérben. Az első és a második emeleten olyan élményterek találhatóak, mint például a gőzszoba és a hangszoba.  

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

Balaton-felvidéken található Barnagi Kálvária környezetébe terveztem ravatalozót. Az itt található stációk útvonalát folytatva alkottam kapcsolatot az építményekkel. Míg az eredeti stációk a keresztutat mesélik el, addig az általam alkotott megállók a meglévő temetőtől, a kápolnán keresztül a ravatalozóig az emlékezéssel, búcsúval és halállal foglalkoznak. A megállóknak három összetevőjük van. A versesfalakon olyan verseket olvashatunk, amelyek különböző szemszögekből írják le a halált. A padok, amelyeken meg lehet pihenni, megemlékezni, kiüríteni gondolatainkat. Illetve a fák, amelyek árnyékot adnak. Ez a hármasság a valaha itt állított három keresztre utal, de megjelenése nem erőlteti rá a vallás gondolatát. 

 
A ravatalozó formaalkotása egyszerű: keleti, nyugati irányba tájolt, vörös homokkő falak a napot ölelik magukhoz. A nap útja szimbólum az ember életútjára. A két fal között egy egyszerű fadoboz áll. Az épület nyitott, kapcsolatot teremt a tájjal. Nincsenek se ajtók se ablakok, a két szerkezet között létrejövő réseken lehet közlekedni. A doboz urnatartó felőli oldala a lécezésnek köszönhetően belülről zártnak, kívülről nyitottabbnak hat, így a közeli hozzátartozóknak belül személyesebb teret ad, de azokat se zárja ki, akik kicsit távolságot akarnak tartani. 

 
A mesterszakos diplomatéma az utolsó lehetőség, amikor azt tervezhet egy hallgató, amit csak akar. Valami olyan témát szerettem volna választani, amellyel lehet, hogy soha többé nem lesz lehetőségem foglalkozni, hiszen nagyon ritka. Az elbúcsúzás és a halál nagyon nehéz téma, főleg fél évig foglalkozni vele. Az olyan szemeszterekben, amelyekben szabad kezet adtak a funkció választásánál, nehéz volt a döntés számomra. Mindig próbáltam a legkülönlegesebb témát megtalálni, ami azért illik a helyszínhez és az épülethez is.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

Bevezetett a digitális világba, ami eddig távol állt tőlem tervezés és alkotás szempontjából. Emellett a műhelymunkákon keresztül gyakorlati tapasztalatot is szereztem. Természetesen lehetőség van részt venni sok elméleti előadáson is, így az oktatás nagyon kiegyensúlyozottan zajlik.  

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Az Egyetem támogatja szinte bármilyen kisebb terv kivitelezését. Segítenek az anyagbeszerzésben és a megvalósításban is. Jól felszerelt műhelyek vannak, kedves, segítőkész műhelymesterrel. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Már korábban említettem az itt zajló kiegyensúlyozott oktatás miatt. A tanárok segítőkészek és nagyon szeretik a minél kreatívabb, őrültebb, sajátosabb ötleteket. Lehet bármit alkotni, amíg megfelelően alá van támasztva az elképzelés. 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Szeretném kipróbálni magamat élesben is. Emellett még a tanulást sem adtam fel, a jövőben, ha lehetőség adódik rá, megpróbálom a doktori képzést is. 

 

Valamilyen építészeti alapképzésen vettél részt, de szeretnél még jobban belelátni a szakmába és eközben gyakorlati tudást is szereznél? Ismerd meg a METU Építőművész MA képzését!