Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Flaisz Vanda / Televíziós műsorkészítő művész MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Flaisz Vanda / Televíziós műsorkészítő művész MA

Best of METU diploma 2023: Interjú Flaisz Vandával, a Budapesti Metropolitan Egyetem Televíziós műsorkészítő művész MA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Flaisz Vanda / Televíziós műsorkészítő művész MA 

Mindig is tetszett az az alkotói szabadság, amit itt tapasztaltam. Bármilyen ötlettel álltunk elő, akár órai feladatra, akár azon kívül, mindig voltak olyan szakemberek, tanárok és szaktársak, akik készséggel álltak rendelkezésünkre és segítettek minket a munkafolyamatainkban. 

Flaisz Vanda a METU Televíziós műsorkészítő művész MA szakán diplomázott. Igazi tanulni vágyó egyéniség ő, aki az egyetemen töltött évek során széles kapcsolati hálóval és jó technikai háttértudással lép ki az életbe. Tervei között egy nagyon izgalmas projekt forrik ki éppen, amelyről remélhetőleg mi is hamarosan többet hallunk majd.


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

Középiskolásként közgazdaságtant tanultam, de rá kellett jönnöm, hogy az nem az én asztalom. Többféle művészettel kapcsolatos hobbim volt már gyerekként is, ám filmezéssel kimondottan az egyetemen kezdtem el foglalkozni. Az egri alapképzés elvégzése után (Mozgóképkultúra és média) mindenképpen szerettem volna a rendezés és dramaturgia fortélyait konkrétabban, mélyebben tanulni, és vidéki tanulmányaimat Budapesten folytatni. Engem legjobban a közösségem inspirál, nem csak konkrétan a filmes barátaim, de más művészetekkel foglalkozó kortársak is. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

Kedvenc egyetemi munkám kimondottan nincs, mivel mindegyik más és más kihívás elé állított. Volt sok olyan, amivel nem értettem egyet vagy annyira nem kedveltem, viszont pont ezek tanítottak olyan emberi ismeretekre, amik nélkül igazán nehéz volna egy csoportos művészeti formában létezni. Csináltunk közösen mindenféle etűdöket, színházi adaptációkat, és elkezdtünk egy nagyobb dokumentumfilmet is az autista gyerekekkel foglalkozó Fanni "néni"-ről. Ez utóbbit - amit Fürst Luca szaktársammal készítünk - érzem magamhoz a legközelebb, illetve a Csend és én nevet viselő etűdöt, amit a filmoperatőr MA osztálynál, Ferincz Peti operatőrrel csináltunk. Egyébként Peti fényképezte minden eddigi munkámat és a mostani diplomafilmemet is. 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

A diplomamunkám egy fikciós kamaradráma, jelenlegi címén Csak vízben tudok úszni. Egy olyan állapotot szerettem volna megmutatni egy fiatal pár életéből, amikor a jólét és langyos víz, na meg a szeretet nem biztos, hogy elég. Mindenképpen olyan témát akartam feldolgozni, amihez hozzá is tudok szólni. A generációnk kapcsolódási problémáit civil emberként saját bőrömön is tapasztalom, így ez a témakör tűnt a legalkalmasabbnak arra, hogy vizuálisan is megelevenítsük.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

A METU-nak köszönhetően megismerhettem a budapesti filmes közösséget, és mivel több korábbi szaktársammal együtt tanulhattam, de ugyanakkor új emberekkel is találkozhattam, így a szakmai kapcsolataim elmélyülését tekintem a legfőbb erénynek.  

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Mindig is tetszett az az alkotói szabadság, amit itt tapasztaltam. Bármilyen ötlettel álltunk elő, akár órai feladatra, akár azon kívül, mindig voltak olyan szakemberek, tanárok és szaktársak, akik készséggel álltak rendelkezésünkre és segítettek minket a munkafolyamatainkban.  

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Mindenképpen azt ajánlom, hogy felvételi előtt alaposan tájékozódjon mindenki az egyetem által nyújtott képzések kapcsán. A METU-ra, de akár egy másik egyetemre való jelentkezés is több éves elköteleződést jelent, ami akkor igazán gyümölcsöző, ha az ember oda is teszi magát. A METU-n erre minden lehetőség megvan, úgyhogy hajrá!  

Milyen terveid vannak a jövőre?  

A diploma megszerzésével nem hagytam abba a tanulást. Folyamatosan keresem az újabb lehetőségeket arra, hogy fejlesszem magam. Jelenleg a Bolyai Önképző Műhelyben folytatom a tapasztalatszerzést, és miközben a saját munkáim megvalósításán dolgozom töretlenül, igyekszem megtalálni a módot arra, hogy visszaadjak annak a közösségnek, ami eddig segített. Ez utóbbit elsősorban egy frissen létrehozott, fiatal filmeseknek szóló egyesület kapcsán tervezem, amiről remélem minél hamarabb hallani fogtok!  

 

Érdekel a műsorkészítés teljes szakmai folyamata? Láss a színfalak mögé, és ismerd meg a METU Televíziós műsorkészítő MA képzését!