Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Erki Adrienn / Animáció BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Erki Adrienn / Animáció BA

Best of METU diploma 2023: Interjú Erki Adrienn-nel, a Budapesti Metropolitan Egyetem Animáció BA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Erki Adrienn / Animáció BA 

Rengeteg gyakorlati tudást szereztem és számos véleménnyel, nézőponttal találkoztam itt. Megtanultunk szinte a semmiből alkotni, ami úgy érzem igazán kifizetődő lesz majd a szakmában. 

Erki Adrienn a METU Animáció BA szakán diplomázott. Rajzfilmimádóként mondhatni nem volt kérdés, hogy milyen pályán induljon el, hiszen már gyermekkora óta foglalkozott karaktertervezéssel, ezek mozgathatóságával pedig az animációs szakmában találta meg a kiteljesedést. Szebedy Laurával közösen készített diplomamunkájuk pedig egy szórakoztató, könnyed köntösbe illesztett, fontos üzenet az emberiségnek.  


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

A középiskola korai éveiben merült fel bennem, hogy amellett, hogy nagy mennyiségben fogyasztok rajzfilmeket, esetleg magam is gyárthatnám őket. Régóta foglalkoztam már karaktertervezéssel, világépítéssel és illusztrációkkal, de végül az animáció által lehetővé vált mozgatás volt az, ami teljessé tette a képet. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

Diplomafilmem a Trash Buddies. Ezen a filmen dolgoztam a legtöbbet az itt töltött szemesztereim alatt. Egy évig fejlesztettük közösen rendezőtársammal, Szebedy Laurával, és rengetek energiát fektettünk bele, ami az utolsó cseppig kifizetődött. Mindkettőnk elégedett ezzel a diplomamunkával, és szívesen folytatnánk alkotott világunk történetét a jövőben is.  

Kedvenc aspektusaim a gyártás kapcsán talán a csapatmunka és kettőnk stílusának ötvözése volt. 
 
Másik egyetemi munkám, amit kifejezetten élveztem, az a főcím készítés. Viszonylag keveset kellett foglalkozni a történettel, így több időt tudtam fektetni a látvány kialakításába. Továbbá tetszett ebben a feladatban az is, hogy nem lehetett megkerülni azt, hogy csakis a képek által meséljük el a történetet. 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

Diplomamunkám a Trash Buddies egy közös rendezésű, rajzanimációval készített rövidfilm. Mi egy komikus, karakterközpontú szatíraként írtuk le, aminek fókuszában az emberi jellem és a természet újjászületése áll. Rendezőtársammal, Szebedy Laurával a kezdetektől fogva közös célunk volt valami olyat alkotni, ami egyszerre tud szórakoztatni és komolyan beszélni. Témának a környezetvédelmet választottuk, de szerettük volna nem a megszokott irányból megközelíteni a jelenséget. Kezdetnek kivettük a képből az emberiséget és előretekertük az időt. Ahelyett, hogy azt mutattuk volna meg, hogy mi zajlik a jelenben, azt mutattuk be milyen lesz a jövő, ha nem változtatunk. A könnyed hangulatot is azért választottuk, hogy eltávolodjunk a környezetszennyezésről szóló filmek elborzasztó és nyomasztó légkörétől. 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

Rengeteg gyakorlati tudást szereztem és számos véleménnyel, nézőponttal találkoztam itt. Megtanultunk szinte a semmiből alkotni, ami úgy érzem igazán kifizetődő lesz majd a szakmában. 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Hatalmas szabadságot kapunk a filmjeink témáját és műfaját illetően, ami az elején még szinte letaglózott. A tanáraink nyitottak az ötleteinkre, és segítenek megvalósítani és működőképessé tenni azokat.  

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

A METU egy remek hely, ha valaki fejlődni vagy kísérletezni szeretne. Többféle animációs technikát és programot is megismertettek velünk a félévek alatt, amik felkészítettek a szakma világára is. Ahhoz viszont, hogy ezeket ki is lehessen használni, tényleg bátornak kell lenni az ötletekkel és rengeteg energiát kell fektetni a különböző tervekbe. 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Szeretnék elsősorban az országon belül elhelyezkedni, lehetőleg a szakmámban vagy rokonszakmán belül, hogy ezáltal tudjak tapasztalatot szerezni és portfóliót építeni. Emellett egy szabadúszó karrierben is gondolkodom, hogy minél több projektben vehessek részt. Célként egy stúdióban szeretnék dolgozni, már csak azért is, mert az egyetem évei alatt kiderült, sokkal jobban teljesítek csapatban. 


Szabadidődben te is szívesen alkotsz karaktereket és izgalmas, színes, különleges világokat? Mit szólnál ahhoz, ha a fejedben elkészült világképet meganimálva láthatnád viszont? Ismerd meg Animáció BA szakunkat!