Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of Metu 2023 / Dénes Petra Anita / Televíziós műsorkészítő művész MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Dénes Petra Anita / Televíziós műsorkészítő művész MA

Best of METU diploma 2023: Interjú Dénes Petra Anitával, a Budapesti Metropolitan Egyetem Televíziós műsorkészítő művész MA szakon végzett hallgatójával.   

Best of METU diploma 2023 

Dénes Petra Anita / Televíziós műsorkészítő művész MA 

Bár a "művet" inkább nem mutatnám meg senkinek, így visszatekintve azt hiszem meghatározó volt, mert akkor, ott az a forgatókönyv beletaszított a filmezésbe. 

Dénes Petra Anita a METU Televíziós műsorkészítő művész MA szakán diplomázott. Elmondása alapján igazi káoszkirálynő, és a zűrzavar vonzotta őt a filmkészítésben is. Az egyetemi évek alatt a legrosszabb munkája lett a kedvence, mert fontos irányt mutatott számára. Olvasd el interjúnkat, és kicsit ismerd meg Petra pezsgő, különleges világnézetét!


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? Mi inspirál?  

Habitusomból kifolyólag vonzom a káoszt, ezért elég korán megtanultam átlátni a hasonlóan zűrzavaros helyzeteket. És hát a filmkészítés maga a bonyolult káosz, amiben igazán káoszkirálynőnek érezhetem magam. Legbelül már régóta rendezek: más emberek és a saját nyitottságom inspirálnak a leginkább, mert esetemben egy két perces beszélgetés a pereces nénivel is változtathat a világnézetemen. 
Utálom az unalmas dolgokat, ezért megpróbálok mindig izgalmas helyzeteket teremteni. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

Az egyetem alatt elég sok oldalamat sikerült megmutatnom, de talán életem első forgatókönyvét emelném ki, amelyet rögtön a második héten prezentálnom is kellett. Háy János drámáját adaptáltuk, és hát őszintén szólva nagyon rosszul sikerült. A könyv olvasásakor Rozgonyi Tanár úr nagyon kedves volt, de ő sem tudta, hogy sírjon vagy nevessen. Én viszont sírva mentem haza aznap a metróval, és azon gondolkoztam, mit keresek ezen a szakon. Bár a "művet" inkább nem mutatnám meg senkinek, így visszatekintve azt hiszem meghatározó volt, mert akkor, ott az a forgatókönyv beletaszított a filmezésbe. 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

Székelyként fontos volt számomra, hogy egy olyan témát dolgozzak fel, amely ezekben a pillanatokban is sok otthoni életet befolyásol. Szomszédok címmel oknyomozó jellegű dokumentumfilmet forgattunk a Romániában igen visszás témának számító medvehelyzetről. A film kiindulási pontja medvetámadást elszenvedett áldozatok visszaemlékezései, innen bogozzuk ki a háttérben meghúzódó érdekeket. Bár két áldozatunk, Robi (24) és Géza bácsi (71) történetei más dolgok miatt relevánsak, abban egységesen helytállnak, hogy a székely ember és medve közötti ellentmondásos viszonyt reprezentálják. Rizikós volt a téma (a legtöbben nem hiába nem mernek hozzányúlni), viszont olyan stáb volt mellettem, akik bíztak bennem, sokszor azt sem tudtuk mi lesz, csak mentünk a semmibe.  

Szívstábom: Siktár Vivien (gyártásvezető), Fürst Luca (operatőr), Turi-Kováts Katalin (vágó) és Fekete Dániel (dramaturg). És persze most is anyukám volt a legnagyobb hátország.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

A METU megtanított filmes aggyal gondolkozni. Képekben látni a világot, a karakterek, és a dialógok mellett a saját filmes erősségeimet is megkeresni. De persze megismertem a korosztályomban lévő, feltörekvő alkotókat is. Ha majd a jövőben további saját projektekbe vágom a fejszém, már tudom, hogy ki az az öt személy, akiket fel fogok hívni, hogy "vágjuk együtt a fát". 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

A tanárok ott vannak mellettünk, vezetnek, de nem főnökösködnek. Rögtön éreztem, hogy itt nincs jó vagy rossz vélemény, csak vélemény van. A te véleményed és az enyém. Lehet, hogy nincs metszéspont, de az én véleményem attól több lesz, hogy hallom a tiéd. Az alkotóegyetemen mindenki érzetei, apró megfigyelései egyenlően fontosak és emiatt tanulunk csak meg igazán stábokban együtt dolgozni. Egy olyan csapatban, ahol egyikünk sem működik a másik segítsége nélkül. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Szabad közegben alkotni, szabadon véleményt formálni, meghallgatni és meghallgatva lenni. Egyre kevesebb alkotói közegről lehet ezeket elmondani. Senkit ne tántorítson el az, ha az elején szakmailag kívülállónak érzi magát. Én is az voltam.  

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Filmeket szeretnék csinálni a barátaimmal. Nagyjátékfilmet, ha kérhetném. Szeretném a moziban ülve nézni és azon agyalni, hogy itt a stáblista is mi vagyunk. Majd kijövök a moziból, az égre nézek: ugyanazt a holdat látom, mint Székelyföldről, csak ez a hold egy kicsivel nagyobb. Talán Dubajból majd még nagyobb lesz, ki tudja. 

 

Téged is érdekel a mozgóképes világ? Szívesen szereznél gyakorlatorientált tudást, miközben kreativitásodat is megélheted? Ismerd meg Televíziós Műsorkészítő művész MA képzésünket!