Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Vaszily Dóra / Televíziós műsorkészítő BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Vaszily Dóra / Televíziós műsorkészítő BA

“...a szakmában elismert, sokat tapasztalt oktatókkal fogsz találkozni, akiktől olyan tudást kaphatsz, ami semmi mással nem érhet fel.” 

 

Vaszily Dóra, METU Televíziós műsorkészítő alapszakán végzett operatőr-vágó szakirányon. Nagyon határozott elképzelésekkel érkezett az egyetemre, ahol azt a gyakorlati tudást és kreatív látásmódot szerezte meg, ami inkább technikai tudást igénylő munkájából hiányzott. Szeret csapatban dolgozni, és a METU-n olyan támogató közösségbe került, ahol bátran kibontakozhatott. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Már a felvételi időszakában nagyon határozott elképzelésem volt arról, hogy a mozgóképes szakma mely területén szeretnék elhelyezkedni, s ez nem volt más, mint a vágás. Akkoriban egy ideje már vonzott a mozgóképes utómunka, mely azóta sem változott. A tévés területre pedig végül azért esett a választásom, mert egyrészt elég ismeretlen volt számomra a televízió világa, másrészt vonzott, hogy ezen a szakon nagyon sokféle műfajjal ismerkedhetek meg, legyen szó akár fikcióról, akár dokumentumfilmről vagy televíziós riportól. Az operatőr-vágó szakirány pedig innentől kezdve számomra evidens volt. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Nehéz a sok közül néhányat kiemelni, de nagyon szerettem a vágás órákat és vágás házikat, mindig sikerült valami új ismeretre szert tennem, valami újat megtapasztalnom. De a legjobb mindig is az volt, amikor már éreztem, hogy valami kezd megszületni, valami kezd életre kelni a képernyőn. Azt hiszem, többek között ennek az érzésnek a kergetése inspirálja az alkotókat, akár filmkészítésről, akár divattervezésről van szó: hogy hozzunk létre valami jót, valami újat, és ez fantasztikusan felemelő tud lenni.  

Gárdonyi László tanár úr látványtervező óráin pedig számomra egészen új szempontok kerültek előtérbe, ami a dramaturgiát és a karakterépítést illeti. Az ő óráin, az általa kiadott feladatok révén tapasztaltam meg, mennyire meghatározó a látvány a történet dramaturgiája és a főszereplő karaktere szempontjából. Nagyon sokat tanultam az ő óráin magáról a filmezésről is.  

A legemlékezetesebb pedig a METU On Air portrésorozat elkészítése volt, mely Bánszki Kristóf és Born Ádám tanár urak vezényletével készült el. Ebben a mi osztályunk és az akkori mesterszakos televíziós hallgatók vettek részt, szuper érzés volt egy nagy csapatként, együtt létrehozni ezeket a portrékat. Én főleg a kamera mögött álltam, mint kameraman, emellett volt szerencsém a werk videót is megvágni. Az én beszélgetőpartnerem Csukás István lett volna, de sajnos nem tudott eljönni, mert nagyon el volt foglalva a Süsü legújabb forgatókönyvének írásával. Telefonon megegyeztünk, hogy majd később bepótoljuk az interjút. Lesokkolt, amikor pár hónappal a megkeresésem után elhunyt... Így ez a beszélgetés sajnos már nem születhetett meg. 

 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Rácz Kata diplomafimje, a Szakítási Szabadság volt egyben az én diplomamunkám is, melyben vágóként vettem részt. Kata filmje egy lányról szól, melyben az ő, szakítás után fellépő küzdelmét, gyászfázisait követjük végig fejezetenként. Kezdetben Katának egy másik filmterve volt, ami a bensőséges és különleges hangulata miatt már az elején nagyon megfogott, s ez nem volt másként a Szakítási Szabadsággal sem. Nagyon szeretem Kata írói stílusát, világlátását, humorát, s nagyon közel érzem magamhoz az őt foglakoztató témákat. 


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Már az egyetem kezdete óta vágóasszisztensként dolgozom, ami sok szempontból nagyon izgalmas, de főleg technikai kreativitást igénylő tevékenység. S mindez az egyetemi tanulmányokkal pont jól kiegészült, ahol inkább a művészeti kreativitást kellett előtérbe helyeznem. Rengeteget formálódtam azáltal, hogy munkáinkat az oktatóinkkal óráról órára végignéztük és megvitattuk, s ezek alapján mi újraterveztük, újraalkottuk, javítottuk azokat. Ezáltal a munkámban is magabiztosabb lettem. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

A METU egy rendkívül gyakorlatorientált egyetem. Mind ez egyéni, mind a csapatban való alkotáshoz rengeteg gyakorlat kell, melyeket végezhetsz ugyan autodidakta módon – sőt, úgy gondolom, az is kell önmagad fejlesztéséhez –, de egyetemi keretek között szinte tét nélkül, ideális körülmények és eszközök segítségével teheted mindezt. A televíziózás és a filmezés pedig kifejezetten csapatmunka, s az egyetemen már eleve bekerülsz egy olyan szakmai közösségbe, akikkel lehetőséged van mindezeket gyakorolni. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Bár az internet segítségével majdhogynem korlátlan tudásra tehetünk szert, azonban mindazokat a dilemmákat, melyek egy alkotói folyamat részeként felmerülnek, egy tutorial videóval nem lehet megvitatni. Az egyetemen pedig a szakmában elismert, sokat tapasztalt oktatókkal fogsz találkozni, akiktől olyan tudást kaphatsz, ami semmi mással nem érhet fel. Sok-sok gyakorlatod lesz, főleg az utolsó két évben, s nagyon összetett tudásra fogsz szert tenni. Ha televíziós szakra jelentkezel, de még nem tudod, hogy annak mely területét választanád, az első évben még lesz lehetőséged eldönteni. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Az elkövetkezendő egy évet munkával töltöm, de mindenképp szeretném majd folytatni mesterképzésen a tanulmányaimat. Addig is egy kicsit töltődöm, kicsit lebegek a vízen, hogy aztán újult erővel vághassak neki az újabb hullámoknak. Intenzív volt az utóbbi három év.  


Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Televíziós műsorkészítő BA képzésünket!