Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Pataki Enikő / Kézműves tárgykultúra BA – Öltözéktervezés specializáció | Budapesti Metropolitan Egyetem

Pataki Enikő / Kézműves tárgykultúra BA – Öltözéktervezés specializáció

„A METU-ra az egyéniségünkért vesznek fel minket. Arra kíváncsiak, hogy mi kik vagyunk, és ezt segítenek kidolgozni.” 


Pataki Enikő Kézműves tárgykultúra alapszakon végzett hallgatónk, jelenleg mesterképzésen tanul, részt vett a Pécsett debütált Op Art kollekció kivitelezésben és egy alumna hallgatónk által alapított divatmárka, a Nagea mentorprogramjába is bekerült. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál?  

Számomra az öltözéktervezés és a divat az, ahol igazán ki tudom fejezni magam. Legyen szó a világról alkotott képemről, a véleményemről vagy egyszerűen az aznapi hangulatomról. Mindezt a ruháimmal tudom legjobban szemléltetni. Mindig csodálattal töltenek el a tervezés és kivitelezés folyamatai, ahol másoknak érthetetlen, amorf formák végül egy mozgó szobrot alkotnak, ami majd az én nyelvemen beszél. Imádom apró részletekig megfigyelni a ruhákat, kitalálni vajon melyik, hogy készült és textileket keresni és nézegetni. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?  

A kedvenc munkáim közé az két kollekció tartozik, amelyeket az egyetem utolsó két félévében készítettem illetve egy egyszettes pályázati munka. Az első ( The Urban Touch) a Covid-19 lelki hatásaival, a távolságtartással és az elidegenedés gondolatával, valamint a természet karantén alatti térhódításával foglalkozik, amelyből egy szett el is készült. A másik pedig maga a diploma kollekcióm (FeMale project), amely a szexuális erőszakról és a női egyenjogúságról szól. Azért ez a kettő a kedvencem, mert ezek alatt a projektek alatt találtam meg a tervezői stílusom, és azt az irányt amerre haladni szeretnék. A pályázati munka (No strings attached) kapcsán pedig egy számomra igen különleges és praktikus technikával és anyaggal ismerkedtem meg. Ezek mellett a többi munkámat is iszonyúan szeretem, mert mindegyikből tanultam valamit. 


 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

A diplomamunkám Georgia O'Keeffe élete és munkássága nyomán indult, és a férje miatt róla kialakult kép fonalán a szexuális zaklatás és a nők tárgyiasítása lett a végleges téma. Azért választottam ezt a témát,  mert ezek mind releváns és engem is személyesen érintő kérdések, amelyekre végre kezd elég hangsúly kerülni. Ezzel a kollekcióval egyrészt feldolgoztam egy személyes traumát, másrészt pedig hozzá szerettem volna járulni az ezek elleni küzdelemhez. Számomra a művészet az a csatorna, ahol le tudom vezetni a feszültséget vagy meg tudom fogalmazni a gondolataim, a problémáim és szeretek a tervezéseimbe társadalomkritikát fűzni, mert úgy hiszem, hogy a ruháknak akkor van értelmük, ha mondanak is valamit. 

 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

A szakmai fejlődésemhez azt hiszem azzal járult hozzá a METU leginkább, hogy hagyta kibontakozni az egyéniségem. Ami különösen jó volt emellett, hogy többször kaptunk tantervbe illesztett pályázati lehetőségeket, és kapcsolatépítésre is tudtunk sort keríteni, akár egymás közt, akár más szakok hallgatóival vagy éppen már a szakmában dolgozókkal is. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Számomra az alkotóegyetem azt jelenti, hogy akár a művész karon, akár az üzleti karon, mindenkinek az egyéni értékeit igyekszenek a tanárok megtalálni, és azokat fejleszteni azért, hogy a diákok ezek segítségével építhessék és alkothassák meg a saját életüket és a közösséget. 

 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Azt hiszem, azért tudnám ajánlani, mert az egyéniségünkért vesznek fel minket. Arra kíváncsiak, hogy mi kik vagyunk, és ezt segítenek kidolgozni. Ha ugyanerre a szakra jön (öltözéktervezés) akkor pedig a remek hangulat és az évfolyamok közt is kialakuló kötelékek és támogatás miatt. Remek szakmai lehetőségeket kap az ember, akár tantervbe építve is és időnként remek tanár-diák kapcsolatok alakulnak ki, amelyek igazán segítik a szakmai fejlődést. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

A közeljövőben mindenképp egy mesterképzés a terv itt a METU-n, aztán gyakornokoskodás, de a végső cél egy saját brand kialakítása. A saját brand előtt mindenképpen szeretnék utazni és más kultúrákat megismerni, hogy ezzel is színesítsem a tudásom és rengeteg különleges technikát szeretnék megtanulni. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapszakán – ismerd meg Kézműves tárgykultúra BA képzésünket!