Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Pantyata Dóra / Tervezőgrafika BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Pantyata Dóra / Tervezőgrafika BA

“...több hozzánk hasonló embert megismerhetünk, és így egy olyan környezetben alkothatunk, ahol mindannyian inspiráljuk egymást.” 

 

Pantyata Dóra a METU Tervezőgrafika alapszak elvégzése után a Tervezőgrafika mesterképzésen folytatja METU-s tanulmányait. A jövőben szeretne saját vállalkozást alapítani, ám addig is tovább képezi magát az egyetemen, ahol úgy érzi, bárki megtalálhatja nem csak a helyét, de önmagát is. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Már egészen korán, általános iskolában eldöntöttem, hogy művészi pályán szeretném folytatni az életemet. Azért a tervezőgrafikát választottam, mert ez a szak a kreativitás mellett lehetőséget ad a társadalmi felelősségvállalásra is. Legfőképpen ez inspirált a pályaválasztáskor, valamint hogy összességében azt csinálhatom, és abból élhetek, amit szeretek. 


Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Az egyetem során minden félévben megvoltak a saját kedvenceim, és nagyon érdekes volt, hogy mindig valamilyen más területen fejleszthettem önmagam. Már első félévben nagyon izgalmas munka volt például a műanyag hulladék szennyezésre reflektáló plakátfeladat. Szeretem a manuális technikákat ötvözni a digitálissal. Itt is sikerült ezt tartanom, és végül tulajdonképp csak a végső összeállításhoz volt szükségem számítógépre, mert mindent kézzel készítettem, majd befotóztam.  

A műhely feladatok mellett nagyon szerettem a könyvkötészetet, ahol minden fázisát megtanulhattam a nyomdai előkészületeknek. Mihail Bulgakov Kutyaszív című könyve volt a feladatunk, és a tördelésen keresztül az illusztrációkat, valamint a teljes könyvkötést is mi csináltuk. A végén pedig lett egy saját, kézzelfogható könyvünk.  



A kedvenceim az illusztrációs feladatok voltak. Nagyon sok technika kipróbálására volt lehetőségem az évek során, de az alapokat is megtanultam. Az egyik legnehezebb feladat számomra a Primanima fesztivál programfüzetének megtervezése volt, amelynél a legfőbb kihívást a tördelés jelentette. Csomagolástechnikát is tanultunk, aminél nagyon érdekesnek találtam a kivitelezéseket. 

 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomamunkám egy francia kártya redesign. Az Ördög Bibliája két pakliból, egy könyv alakú tartódobozból (ami bibliaszerű hatást kölcsönöz), valamint két papírdobozból áll, amely a szállítást könnyíti. Ezek mellett pedig hozzá tartozik egy plakátsorozat és egy tájékoztató füzet. A plakátsorozat témája 7 huncutság. A 7 huncutság a 7 főbűnön alapuló rosszaságaink története, röviden összefoglalva. Ezeket a történeteket én írtam és illusztráltam. A tájékoztató füzetnél egy érdekes hajtogatási módot választottam, amelynél terveztem egy plusz kivágást, ami apró tréfa részemről. A kiadványom az alábbiakat tartalmazza: egy darab játékszabály (Rikiki), 6 db kártyababona illusztrációkkal, valamint a 7 huncutság leírása.  

A kártyával kapcsolatban mivel konkrét elképzelésem volt arról, hogy egyetlenegy karakter kísérje végig az egész munkám, elsőként ennek kitalálásához kezdtem hozzá. Az alap figura megrajzolása után következtek a részletek. Összesen majdnem 100 illusztrációt készítettem – minden lapra különbözőt – az alábbi logika szerint: a számos lapokon tárgyak, cselekmények, mitikus és létező állatok szerepelnek a témából kiindulva. A figurás lapokon pedig a főszereplő kisördög kíséri végig a projektet különböző szituációkban. Több apró easter egg is végigkíséri a munkám, ilyenek a többször is visszatérő motívumok pl. a szív, a virág vagy az ördög arca tárgyakon. Ezen kívül pedig belecsempésztem egy külön poént, amely a hatos lapokon látható. Minden ilyen kártyán maga a szám is megtalálható, mint illusztráció, valamint a későbbiekben a tájékoztató füzetben is többször megjelenik.  

Összességében nagyon elégedett vagyok az elkészült munkámmal, igazán olyan lett a végeredmény, amit elképzeltem. Illetve azért is örülök, hogy ezt választottam és végig is csináltam, mert szerintem benne van minden, amit az elmúlt években megtanultam, és mindezek mellett pedig teljesen tükrözi az egyéniségem és a stílusom. Sőt, úgy érzem, hogy tulajdonképpen ez egy önreflexió, és ezért is volt ekkora élmény elkészíteni. A témaválasztásnál nagy szerepet játszott, hogy a kártyaasztal mellett nőttem fel, mindig csodálattal figyeltem a nagyszüleimet, akik később mindenre megtanítottak. Nálunk családi program a közös zsugázás, mindig is imádtam a különböző kártyák grafikáit és mindig szerettem volna egy sajátot tervezni. 


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Nagyon sokat fejlődtem az egyetem alatt. Annyi technikát ismerhettem meg és próbálhattam ki, ami nagyban segített kialakítani a saját stílusomat. Egy olyan kreatív látásmódot alakított ki bennem, amellyel már elég tudást szereztem ahhoz, hogy el tudjak helyezkedni a szakmámban. Mindezek mellett folyamatosan pozitív visszajelzéseket kaptam a munkáimmal kapcsolatban, de mindig nagyon jó tanácsokkal láttak el, amely hozzájárult a fejlődésemhez. 


Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Az alkotó jelleget szerintem az adja meg az egyetemünknek, hogy hagynak minket kibontakozni. Segítenek az utunk keresésében, de nem befolyásolnak minket. Sok figyelmet és türelmet kapunk a tanárainktól, akik végig segítőkészek és támogatóak az új ötleteinkkel kapcsolatban. Az alkotóegyetemen önmagunk lehetünk, de nagyon jó, hogy több hozzánk hasonló embert megismerhetünk, és így egy olyan környezetben alkothatunk, ahol mindannyian inspiráljuk egymást. 


Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Őszintén ajánlom mindenkinek a METU-t, aki művészeti pályán szándékozik továbbtanulni. Amikor idejöttem, még nem ismertem a szakmámat ennyire, és olyan sok lehetőségem nyílt a megismerésére, amelyre nem is gondoltam volna. Ez egy olyan közösség, ahol mindenki megtalálja a helyét és önmagát is. Az egyetemi időszak alatt megismerhettem olyan embereket a szakmámból, akikre felnézhetek és akiktől tanulhatok. Mindenki közvetlen és segítőkész, valamint nagyon sok lehetőséget is ad az egyetem. Több workshopon is részt vehettünk, ahol külföldi oktatókkal dolgozhattunk együtt, ami nagyon érdekesnek bizonyult minden esetben. 


Milyen terveid vannak a jövőre? 

Mindenképp folytatni szeretném mesterképzésen, amelyre itt a METU-n nyílt lehetőségem, tervezőgrafika szakon. Tovább fogok dolgozni és tanulni, hogy minél többet tudjak a tervezőgrafikáról, és ezt a tudást hasznosítani később a munkámban. A jövőben szeretném magam még több szituációban kipróbálni és az egyetem után önállóan vállalkozni. Nagyon érdekelnek a plakátok és az illusztrációk, szóval ebben az irányban fogok majd elhelyezkedni. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Tervezőgrafika BA képzésünket!