Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Juhász Dorottya / Tervezőgrafika BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Juhász Dorottya / Tervezőgrafika BA

“...végre kezdem megtalálni a saját hangomat, amivel mindig is bajban voltam; egyre magabiztosabb vagyok a munkáimmal és elképzeléseimmel kapcsolatban.” 

 

Juhász Dorottya a METU Tervezőgrafika alapszak elvégzése után a mesterszakon folytatja egyetemi tanulmányait. Mindig is művészeti területen képzelte el magát, végül a tervezőgrafikánál, azon belül az illusztrációnál kötött ki, és már a saját vállalkozását tervezgeti. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Az sosem volt kérdés számomra, hogy csak művészeti területen tudom elképzelni magam, de azt, hogy ezen belül hol, azt sokáig kutattam. Ám amint kikötöttem a tervezőgrafikánál, egyértelművé vált számomra, hogy ez a nekem való irány. Ezen belül is az illusztráció az, amiben a legjobban érzem magam. Elképesztő számomra, hogy egy-egy plakát vagy rajz milyen komplex üzenetet képes közvetíteni a világ felé. Lenyűgözőek azok az alkotások, amik képesek erre. Arra törekszem, hogy egyszer valakinek majd az enyém is ugyanezt jelentse. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Két kedvencem van. Az egyik az „interaktív csomagolás" órámhoz kapcsolódik, amikor egy zenei album számait illusztráltam; ezeken a rajzokon keresztül egy alkalmazás segítségével meg lehet hallgatni a dalokat és a rajzok is megmozdulnak. A másik pedig egy felolvasó est „kezdőszett" csomagolásának a megtervezése volt, ahol egy kortárs írót kellett társítanunk egy italhoz. A feladatba az üveg csomagolása mellett a kötet és a promóciós anyagok megtervezése is beletartozott. Igazi kihívásnak éltem meg, de nagyon élveztem. 


 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomamunkám egy lakás enteriőr megtervezése volt, ami egy illusztrált könyv formájában valósult meg. A könyvben szobáról szobára körbejárjuk az otthont a környezettudatosság témakörében. A stílusát egy baráti hangvételű, humoros képregényszerű történetben jelenítettem meg, aminek lényege, hogy betartható megoldásokat kínál és kerüli a szélsőségeket. A történetet is én írtam, ami egyfajta „felfedezőút" volt számomra. Mindig is fontosnak tartottam ezt a témát, de közel sem voltam annyira képben, mint szerettem volna. Ezért is volt nagyon hasznos számomra a kutatás, mert a könyv előrehaladtával én is egyre több mindent tudtam meg a témáról. Az illusztrációk készítése során pedig találtam egy olyan stílust, amit igazán magaménak érzek. 


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Nem erőltettek rám semmit, hanem látták az erősségeimet, és hagyták, hogy abban kibontakozzam. Úgy érzem, hogy végre kezdem megtalálni a saját hangomat, amivel mindig is bajban voltam; egyre magabiztosabb vagyok a munkáimmal és elképzeléseimmel kapcsolatban. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Nagyon gyakorlatias tudást kaptunk, sokszor éles munkákat hoztak a tanárok féléves feladatként, amiket különösen élveztem. Volt lehetőségünk több pályázaton is részt venni, de emellett olyan éles projekteken is, mint például a Klauzál Vásárcsarnok arculatának újratervezése, ami a kerületi önkormányzat előtt is prezentálásra került. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Azért szerettem idejárni (és azért is maradok még), mert itt a tanárok nagy része nagyon lelkiismeretesen áll a diákokhoz és minden erejükkel azon dolgoznak, hogy kihozzák belőlük a legjobbat. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Szeptemberben folytatom a tanulmányaimat tervezőgrafika mesterszakon a METU-n. Remélem ezúttal már személyesen. Ezen kívül pedig a legjobb barátnőmmel egy ideje már egy saját vállalkozáson dolgozunk, amit remélhetőleg minél előbb elindíthatunk. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Tervezőgrafika BA képzésünket!