Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Csiszár Kata / Kézműves tárgykultúra BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Csiszár Kata / Kézműves tárgykultúra BA

“...itt megtaláltam azt a pályát, amiben önmagam lehetek és igazán kiteljesedhetek.” 


Csiszár Kata a METU Kézműves tárgykultúra alapszakán diplomázott. Gyerekkora óta imád kézműveskedni, új és mindenki számára hasznos dolgokat alkotni. A jövőben a diplomamunkája során megkezdett utat folytatva szívesen dolgozna együtt a mentális egészséget támogató nonprofit szervezetekkel. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Gyerekkorom óta sokat kézműveskedek, szeretek új dolgokat alkotni. Számomra ez nem csak kikapcsolódást jelent, hanem segít túllendülni a hétköznapokon. Végül ez az érdeklődés vezetett ahhoz, hogy erre a szakra jelentkezzek. Visszatekintve, itt megtaláltam azt a pályát, amiben önmagam lehetek és igazán kiteljesedhetek. Leginkább az ösztönöz az alkotásra, hogy tárgyaimmal hatást gyakoroljak másokra. Sokszor az engem érő, rám ható impulzusokból és érzésekből inspirálódom. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Számomra a diplomamunka jelentette a mérföldkövet, hiszen ez volt az első nagyszabású munkám. Ennek során rengeteg tapasztalattal lettem gazdagabb. A hagyományos kézműves megoldások alkalmazása mellett sorozatgyártásra alkalmas technológiákat, a legújabb kísérleti alapanyagokat is kipróbáltam. 

 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Diplomamunkámnak a Tactility Project címet adtam. A Tactility Project ékszer-és kiegészítő kollekció segítséget kínál a mindennapi stressz és szorongás leküzdéséhez. A téma feldolgozásához a vírushelyzet által sokakban felgyülemlett nyomás látszata adta a motivációt. A kollekció egy maroktárgyakból álló öt darabos készletből és három eltérő taktilis élményt nyújtó táskából áll. A taktilitásra épülő tárgyegyüttes segítségével a felhasználó bárhol, azonnal képes csillapítani szorongását és a “hétköznapinak” mondható stresszt. Hosszú távon biztonságot és nyugalmat nyújt tulajdonosának. Mind a készletben, mind a táskákon megjelenő formák a szorongás-vezérelte cselekedetek, szokások egészséges formáját, alternatíváját kínálják az érintetteknek. A formák sokszerűsége, a sokféle anyaghasználat eltérő érzelmeket keltve leköti a használót.  

Míg a készlet elemei 3D technológiával és CNC marással készültek, addig a bőrtáskákon elhelyezett faelemekhez a fafaragás technikáját választottam. A készlet darabjai méretüknél fogva alkalmasak arra, hogy zsebtárgyként egyenként is használhatók legyenek, bár emellett fontosnak tartottam azt is, hogy a teljes készletet úgy alakítsam ki, hogy önálló tárgyként is hasznos és esztétikus otthoni kiegészítővé váljon. A kiegészítők esetében a formák már funkcionalitást is nyernek, a három különböző táskán való elhelyezés lehetőséget ad viselőjének a visszafogott, de mégis stílusos használatra. Bár a feladat során többször is konzultáltam pszichológussal, művészetterápiás szakemberrel, gyakran saját szememmel tapasztalhattam, hogy a kollekció darabjai mennyire jó hatással vannak a körülöttem lévőkre. 


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

A döntés, hogy ezt a pályát válasszam, és persze az egyetemen töltött idő nagy hatással volt rám. Sokat fejlődtem, rátaláltam a valódi stílusomra, egyéniségemre. Megtanultam tudatosan és bátran tervezni, valamint alkotni. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Számomra azt jelenti, hogy barátságos és inspiráló környezetben szabadon alkothatunk. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Azoknak ajánlanám a METU-t, akik a tudást laza és motiváló, támogató környezetben szeretnék elsajátítani. Szerintem annak érdemes az ékszer- és kiegészítő specializációt választani, aki szereti a kihívásokat, mer bátran kísérletezni és újabbnál újabb technológiákat kipróbálni. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Tanulmányaim befejeztével szeretném folytatni a diplomamunkámmal megkezdett munkát, folyamatos fejlesztéssel, más szakterületek bevonásával is. Célomnak tartom, hogy minél több emberhez jussanak el az általam tervezett tárgyak, törekszem arra, hogy a megfelelő technológia és a sorozatgyártás segítségével, így az árakat csökkentve mindenki számára elérhetővé váljanak. Szeretnék minél többféle támogatást nyújtani, célom, hogy mindenki találjon számára megfelelő segítséget. Terveim közé tartozik, hogy mentális egészséget támogató nonprofit szervezetekkel működhessek együtt.  

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Kézműves tárgykultúra BA képzésünket!