Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Specializációválasztás GYIK | Budapesti Metropolitan Egyetem

Specializációválasztás GYIK

Frissítve: 2023.12.22.


Mit jelentenek a mintatantervemben a „specializációnak megfelelő tantárgyak”? A szimpatikus specializációnak megfelelő tárgyakat fel tudom majd venni? Variálhatom is őket tetszőlegesen?

Azokon az alap- és mesterképzéseken, amelyeken a mintatanterved tartalmazza a „specializációnak megfelelő tantárgyakat” is, ott legalább egy specializáció elvégzése kötelező.

A tantárgyakat csak akkor tudod felvenni, amennyiben az azt megelőző félévben részt veszel a specializációválasztásban, és minden előfeltételt teljesítesz is, amelyek a besoroláshoz elengedhetetlenek. Valamint a választott specializáció valamelyike el is indul a következő félévtől.

Az előfeltételekről az alábbi linken található „Specializáció leírásokból” tájékozódhatsz.

Felhívjuk figyelmedet arra, hogy az előfeltételek teljesítése önmagában még nem garantálja, hogy elindul a választott specializáció. Ez a választáson történő részvételi aránytól is függ.

A Hallgatói Követelményrendszer III. fejezet B/128. pontja értelmében „amennyiben a specializációra jelentkezők és bekerültek létszáma eléri az aktuális létszámot, a specializációt el kell indítani, ha nem éri el, az érintett kar dékánja a szakvezető véleményének figyelembevételével dönt a specializáció elindításáról.”

Ha a feltételek teljesülnek, de a specializáció nem indul el, akkor nem nyer rá besorolást.


Felsőoktatási Szakképzésen a szakiránynak megfelelő tárgyakat, már az első félévben megkezdik a hallgatók.

Szakirányú Továbbképzésen nincsenek specializációnak megfelelő tantárgyak. 

Mikor és hogyan vehetek részt a specializációválasztásban?

Alap és mesterszakon a specializációra történő jelentkezés elektronikus kérelem útján, legkorábban a mintatanterv szerinti első specializációs tárgyat tartalmazó félév előtti szemeszterben, őszi félévben október 31. napjáig, tavaszi félévben március 31. napjáig történik.

Szakirányú Továbbképzés és Felsőoktatási Szakképzés esetében nincs specializációválasztás. Felsőoktatási Szakképzésen a szakiránynak megfelelő tárgyakat, már az első félévben megkezdik a hallgatók.

Mi a teendőm, ha lekéstem a specializációválasztást?

Azoknak a hallgatóknak, akiknek az adott félévben, ősszel október 31. napjáig, tavasszal március 31. napjáig volt esedékes mintatantervük alapján a specializációválasztás, azonban ezt a határidőt lekésték, minden őszi félév november első hetében és minden tavaszi félév április első hetében biztosítunk határidőn túl is választási lehetőséget. 

Kérjük, hogy ennek feltételeiről tájékozódj ITT, vagy a Hallgatói Információs Központ elérhetőségein: https://www.metropolitan.hu/ugyintezek, mert a részvétel ekkor térítési és szolgáltatási díj ellenében lehetséges.

Mi a teendőm, ha a mintatantervem szerinti félévben nem kerültem be egyetlen specializációra sem? 

Ha a mintatanterved szerint tavaszi félévben volt esedékes a specializációválasztás, akkor legközelebb a következő tavaszi szemeszterben (március 31-ig) lesz rá ismét lehetőséged, ha ősszel, akkor a következő október hónap 31-ig.

A kérvényen miért szükséges rangsort felállítani? Mi ennek a jelentősége?

A rangsor felállításával a hallgató nyilatkozik arról, melyik specializációt válassza elsődlegesen.

Amennyiben az első helyen megjelölt specializáció nem indul, illetve nem kerülsz besorolásra, úgy van esélye a második, illetve harmadik helyen megjelölt specializáción tanulni.

A specializációválasztás eredményéről mikor és hogyan értesülök?

A specializációválasztás eredményéről legkésőbb a következő szemeszter tárgyfelvételi időszakát megelőző napon fogsz értesítést kapni a Neptun rendszerben, valamint a kérvényre hozott határozatban.

Ha elutasító lett a specializációválasztás kérvényem, és nem kerültem be egy specializációra sem mit tehetek még?

A döntésről Neptun üzenetben és a kérvényre hozott határozatban tájékoztatunk, amely tartalmazza majd a felülvizsgálat határidejét is. Neptun rendszeren történő kérvény benyújtásával lesz majd lehetőséged a felülvizsgálatra.

Amennyiben a választott specializáció nem indult el, a határozat ellen nem tudsz fellebbezni!

Kredit hiány miatt nem kerültem besorolásra abban a félévben, amikor mintatantervem szerint esedékes volt a választás. Mit tehetek?

Ebben az esetben, ha a mintatanterved szerint tavaszi félévben volt esedékes a specializációválasztás, akkor legközelebb a következő tavaszi szemeszterben (március 31-ig) lesz rá ismét lehetőséged, ha ősszel, akkor a következő október hónap 31-ig.

Amennyiben addigra már teljesítesz minden előfeltételt és a választott specializáció a választás félévét követő félévben elindul, akkor tudod a tanulmányaid azon a specializáción megkezdeni. Felhívjuk figyelmed, hogy ilyen esetben a képzési időd meghosszabbodhat.

Ha mintatanterv szerint most lenne aktuális a specializáció-választás, de a jelenlegi félévem passzív, akkor ebben az esetben is részt kell vennem a választásban?

Nem, passzív félév alatt nem tudsz részt venni a választásban.

Ha a következő félévre besorolást nyertem és a specializációmat be is csatolták, meg is jelenik a NEPTUN-ban, de az online bejelentkezési időszakban a félév elején passzív státuszt kérek, akkor is megmarad ez a specializációm miután majd aktiváltatom ismét a félévemet?

A passzív félév utáni aktív félévben ugyan azon a specializáción és mintatanterven folytathatod a tanulmányaid. Csak azokat a specializációs tantárgyakat tudod felvenni, amelyeknek teljesítetted korábban az előfeltételét, illetve amelyek meghirdetésre kerültek. A mintatanterv szerinti tavaszi félévre ajánlott specializációnak megfelelő tárgyakat tavaszi félévben hirdeti meg az Egyetem, az őszi félévre ajánlottakat pedig őszi félévben.

Ha a következő félévben ERASMUS-al külföldre utazom, de már ebben a félévben szükséges specializációt választanom, akkor milyen specializációnak megfelelő tárgyakat tudok majd felvenni a következő félévben?

Az Nemzetközi Koordinációs Iroda segítségével érdemes összeegyeztetni a külföldi intézménytől kapott listán szereplő tantárgyakat az itthoni mintatantervedben szereplő tantárgyakkal, hogy melyek lesznek azok, amiket itt el tudsz majd fogadtatni. Abban az esetben viszont, ha ebben a félévben vettél részt a specializációválasztásban, de arról döntés még nem született, így a specializáció még nem része a mintatantervednek, ezért azokra a tárgyakra nem tudsz majd előzetes kreditvizsgálattal kapcsolatos kérelmet benyújtani. Ilyen esetben más tárgy/tárgyak kiválasztása javasolt, melyhez a művész kar esetén a szakvezetők, üzlet, turizmus és kommunikációs kar esetén pedig az intézetvezetők tudnak segítséget nyújtani.

Mennyi kredit szükséges ahhoz, hogy besorolást nyerjek egy specializációra?

Alapképzésben 50, keresztfélév esetén a mintatanterv által előírt összes kredit 50%-át, mester képzésben és Művész képzéseken pedig 20 kredit teljesítésére van szükség a besoroláshoz. A minimum kredit előfeltételeken kívül a továbbiakról itt tájékozódhatsz.

Hol tudom megnézni, hogy melyik specializációnak mik az előfeltételei?

A specializációk előfeltételeit ellenőrizni tudod a mintatantervedben.


További előfeltételeket pedig a CooSpace-en a Specializáció leírások mappában találod.

Ha magyar nyelvű képzésre járok, és van a mintatantervem szerint angol nyelvű specializáció, amit választhatok, akkor előfeltételként szükséges-e a nyelvvizsga? Milyen? Hol tudom ellenőrizni, hogy kell-e vagy sem?

Arról, hogy milyen nyelvvizsgára van szükség az adott specializáció elvégzéséghez a CooSpacen lévő specializáció leírásokban olvashatsz. 

Amennyiben a leírásban nincs feltüntetett nyelvvizsga követelmény, a nyelvi szintfelmérő minimum 80%-os teljesítése szükséges. 

(Erről a választást követően az érintett hallgatókat üzenetben értesítjük. A szintfelmérőt ezt követően az üzenetben megjelölt határidőig, de még az elbírálás ideje alatt lesz lehetőség kitölteni a CooSpace –en.)

Mi a teendő abban az esetben, ha egyszerre két specializációt szeretnék elvégezni?

Kizárólag az Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai Kar hallgatói számára van lehetőség második specializációt is elvégezni. Ebben az esetben a választás időszakában az „Egyedi és második specializáció választás” elnevezésű kérvényt is kérjük beadni a Neptun rendszeren. Ezen a kérvényen a rangsort a második specializációra adod meg.  

A második specializáció után milyen díjak fizetendőek, és mikor esedékesek?

Kizárólag az Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai Kar hallgatói számára van lehetőség második specializációt is elvégezni. A második felvett specializációért fizetendő költségtérítés díja, a specializációhoz tartozó kreditenként a mindenkori kreditdíj összege. A második specializáció kreditjeinek díja a tanulmányok végén a kreditelszámolással együtt fizetendő. Amennyiben a teljes kreditek száma a második specializáción lévő kreditmennyiséggel együtt meghaladja a megengedett 10%-ot, akkor az a kreditelszámolásnál fizetendő tételt fog eredményezni.

Ha már kettő specializációm van, le lehet-e adni az egyiket, ha azt nem szeretném befejezni?

Igen. ,,002 - Tanulmányokhoz kapcsolódó kérelmek az ügyfélszolgálati és Tanulmányi Igazgatóhoz" kérvény benyújtásával van lehetőség specializáció leadását kérelmezni, melynek díja 16000 Ft. Beadási határidő: a félév tárgyfelvételi időszakának első napjától a záróvizsgajelentkezési időszak utolsó napjáig.

Kérjük, hogy pontosan nevezd meg azt a specializációt, amit nem kívánsz tovább folytatni. A Neptun rendszerben a leadásról hivatalos bejegyzés készül, továbbá a következő félévtől nem jelenik már meg a becsatolt specializáció és a hozzá tartozó tantárgyak sem.

Ha nem csak egy specializációm van, akkor a másodikból is szükséges záróvizsgáznom?

Igen. Amennyiben egyszerre kettő specializáció teljesítését is vállaltad, azonban a záróvizsga előtt írásban nyilatkozatot teszel arról, hogy a második specializáció számonkérési követelményeit nem szeretnéd teljesíteni, akkor lemondasz a második specializációhoz tartozó záróvizsga teljesítésének lehetőségéről.
Amennyiben lemondó nyilatkozatot teszel, nem állítható ki az oklevélben a nem teljesített specializációra vonatkozó záradék.
Ha teljesíteni szeretnéd a második specializációhoz tartozó záróvizsga-részt, mindaddig nem adható ki oklevél, amíg a második specializáció számonkérési követelményeit is nem teljesíted.

Hogyan tudok specializációt változtatni, ha már krediteket is teljesítettem a jelenlegivel?

"Specializációváltás" elnevezésű kérvény benyújtásával van lehetőség a változtatásra, amelynek díja 16000 Ft.

Beadási határidő: a specializációváltás minden félév bejelentkezési időszak első napjától a kötelező tárgyfelvételi időszakot megelőző napig kérhető.

Specializációt váltani (azaz a meglévőt lecserélni egy másikra) a teljes képzési idő alatt egyszer van lehetőség az alábbi feltételekkel:

a) a kérelmezett specializáción és munkarendben folyik képzés;

b) a kérelmezett specializáción és munakrendben az előírt felső létszámkorlát ezt elérhetővé teszi

Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai Kar hallgatói számára a specializáció megkezdésének első félévére már kérhető.

Művészeti és Kreatívipari Kar hallgatói számára a specializáció első félévére még NEM kérhető (minimum az első félévet el kell tölteni a specializáción, és majd a következő félévtől kérhető a teljes képzési idő alatt egyszer).

Ez azt eredményezheti, hogy a képzési időt meghaladhatod, mert azok a teljesített kreditek, amiket azon a specializáción szereztél, amit le szeretnél adni, nem vihetők tovább.

Valamint, ha a teljes kreditek száma, a leadott specializáción teljesített kreditmennyisséggel együtt meghaladja a megengedett 10%-ot, akkor az a tanulmányok végén,a  kreditelszámolásnál fizetendő tételt eredményezhet.


Mit jelent a maximum létszám egy specializáción?

Kizárólag annyi fő kezdheti majd meg a tanulmányait egy adott specializáción, ahányan maximum létszámként meghatározásra kerültek. Amennyiben egy specializációt többen választanak, mint a meghatározott maximum létszám, akkor a jobb tanulmányi előmenetellel rendelkezők kerülnek be az adott specializációra, míg a rosszabb átlaggal rendelkezők a rangsorban második vagy harmadik helyen megjelölt helyekre lesznek besorolhatók. 

Mit jelent a minimum létszám? Mikor indul el egy specializáció?

Abban az esetben indul el nagy eséllyel egy specializáció, ha az adott minimum létszám megjelölte a kérvényén a specializációt.

Szakot váltottam és van egy tárgyam az új szakom specializációján, amit a régi specializációmon már teljesítettem. Mit tudok tenni ilyenkor, hogy ne kelljen újra hallgatnom azt a tárgyat?

Az adott tárgyat akkor tudod majd elfogadtatni kreditátviteli kérvény segítségével az új képzéseden, miután az adott specializációra besorolást nyertél és a kreditátvitel feltételeinek a két tárgy megfelel.