SALLAY-FEKETE ILDIKÓ / DIVAT- ÉS TEXTILTERVEZÉS MESTERSZAK

SALLAY-FEKETE ILDIKÓ / DIVAT- ÉS TEXTILTERVEZÉS MESTERSZAK

„…már egészen fiatalon figyeltem arra, hogyan öltözködnek a környezetemben és tudatosan válogattam össze saját darabjaimat is.”


Ildikó Kézműves tárgykultúra alapszakunkon, idén pedig Divat- és textiltervezés mesterszakon diplomázott. Elnyerte a Corset divatpályázat szakmai díját, részt vett a Marie Claire Fashion Days 2016-os eseményén a Várkert Bazárban, a METU DIVATSHOW-n a Francia Intézetben, cikk készült vele Zsiráf magazin METU-sokat bemutató sorozatában.


Miért ezzel a területtel foglalkozol?

Tinédzser korom óta ügyeltem arra, hogy az öltözékem tükrözze a személyiségem, és már akkor is törekedtem arra, hogy úgy öltözzek fel, hogy ugyanazt ne lássam viszont az utcán.


Miért ezt a szakot választottad?

Már általános iskolában kiderült, hogy van rajzkészségem és szerettem is szabadidőben ezzel foglalkozni. Illetve már egészen fiatalon figyeltem arra, hogyan öltözködnek a környezetemben és tudatosan válogattam össze saját darabjaimat is. Egyértelmű volt a választás.


Milyen alapszakon végeztél és honnan érkeztél a METU-ra?

Divat és stílustervező OKJ-s képzésen fejlesztettem odáig a képességem, mellyel felvételt nyerhettem a METU (akkor még BKF) Kézműves szakára, majd idén öltözék és kiegészítőtervezőként végeztem.


Mi inspirál?

Nagyon sok minden, nehéz lenne kiemelni valamit.


Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?

Az egyik az első félévben készült HOODIES fantázia névre keresztelt kabát, aminek a kapucnija táskává cipzározható. Meghatározta a tervezési koncepciómat, hogy egy öltözék egyszerre több funkcióval is bírjon, azt gondolom, hogy ez védjegyemmé vált a félévek alatt.


A másik, amit kiemelnék a Triangle fantázia nevű kapszulakollekcióm, mellyel a CORSET divatpályázaton elnyertem a tervező kategória díját. Az itt használt elvet, hogy magam készítem az alapanyagot egészen a diplomáig vittem.


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?

Transzformáció az öltözékekben. A mesterképzésen töltött 4 félév alatt végig az volt a koncepcióm, hogy olyan ruhákat tervezzek, melyek több funkciósak. A diplomakollekcióm minden darabja öltözék és táska is egyben. Azt gondolom, hogy a mai rohanó világban minden embernek (nem csak nőknek) szükségük van ilyenfajta praktikumra. Az öltözékek átalakulását segítette az általam létrehozott anyag, melyet mintázási felületként is használtam.


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?

Rengeteget köszönhetek a szakon lévő tanároknak és segítőknek, remek embereket ismerhettem meg és máig tartó barátságok jöttek létre.


Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?

Mert jól felszerelt műhelyben, családi hangulatot idéző környezetben tanulhat.


Hogy érzed magad a friss(másod)diplomásként?

Keresem a lehetőségeket és várom a kihívásokat.


Milyen élmény volt a diplomavédésed?

Minden korosztály véleményét meghallgathattam a munkámmal kapcsolatban, ami építően hatott rám.


Milyen terveid vannak a jövőre?

Saját brand létrehozása, amivel külföldön is megállom a helyem.