Pályaválasztási tippek: Minek tanulj tovább?
Pályaválasztási tippek: Minek tanulj tovább?
Pályaválasztás, továbbtanulás, szakválasztás, felvételi - ezek a szavak sok középiskolásból inkább szorongó érzéseket váltanak ki, mint lelkes tervezgetést. Pedig saját pályánk, a nekünk való egyetem és szak kiválasztása alapvetően egy izgalmas, felszabadító feladat kéne, hogy legyen, amely közelebb visz minket az álmaink és céljaink megvalósításához.
A középiskola padjában ülve azonban sokszor - és jogosan - merülnek fel a diákokban olyan kérdések, mint:
“Honnan tudhatom, mi a nekem való pálya?”
“Milyen út vezet álmaim munkája felé?”
“Melyik egyetemet és szakot érdemes választanom?”
A mai gyorsan változó világban, ahol az új technológiai vívmányok szinte percről percre formálják a munkaerőpiac elvárásait, pedig jogosan merülhet fel a “Minek tanuljak tovább?” kérdése is.
De akkor hogyan közelítsük meg jól a pályaválasztás kérdését a 21. Században?
Összeszedtük a legfontosabb tippeket, amik segíthetnek, hogy jó döntéseket hozz!
Így érdemes értelmezni a pályaorientáció és pályaválasztás fogalmait
Az első és legfontosabb teendő a pályaválasztás kapcsán, hogy tisztázzuk, mit is értünk ez alatt a 21. Században.
A mai világban már egyáltalán nem jellemző, hogy valaki egy szakma kitanulása vagy egy egyetemi képzés elvégzése után egész életében ugyanolyan munkakörben marad, de a jövőben már az is egyre ritkábbá válik majd, hogy valaki egész karrierje alatt ugyanazon a pályán maradjon.
A jelen és a jövő munkaerőpiacán a lexikális tudás és a végzettséget bizonyító papírok helyett már sokkal inkább az elsajátított készségek, valamint ezek továbbfejlesztésére és új készségek elsajátítására való képesség a meghatározó az érvényesüléshez.
Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy olyan egyetemet és képzést válasszunk, amelyet a gyakorlatias, készségfejlesztésre fókuszáló oktatás jellemez.
A pályaorientáció célja
Ahhoz, hogy pályát - jobban mondva, hozzánk illő, lehetséges pályautakat - tudjunk választani, előszőr fel kell térképeznünk nem csak a számunkra szimpatikus területeket, de lehetőségeinket is.
A pályaorientáció egy rendkívül komplex folyamat, amely a szakterületekkel, szakmákkal kapcsolatos tájékozódáson túl az ehhez szükséges kompetenciák és készségek megismerését, illetve elsajátítását is magába foglalja.
A pályaorientáció legfontosabb alappillére pedig az önismeret.
Ugyanis csak akkor tudjuk felmérni, illik-e hozzánk egy adott terület vagy munkakör, ha ismerjük saját képességeinket, és tudjuk, mik az érdeklődési területeink, milyen feladatokat és kihívásokat élvezünk, és milyen szituációkban, környezetben érezzük jól magunkat.
Pályaválasztási tesztek, amiket érdemes kitölteni
Önmagunk megismeréséhez és erősségeink feltérképezéséhez jó első lépés lehet néhány önismereti és pályaválasztási teszt kitöltése.
Az interneten számos ilyen tesztet találsz. Kezdetnek az egyik leghasznosabb ezek közül a 16Personalities ingyenes személyiségtesztje, amely nem csak részletes leírást ad személyiségedről, erősségeidről és gyengeségeidről, de külön kitér a karrier és munkahely témáira is a személyiségtípusod jellemzésében.
Ha pedig kifejezetten a hozzád illő egyetemi képzés vagy szak érdekel, akkor segítség lehet számodra például a METU ‘Az Én Utam’ pályaválasztási tesztje is.
Töltsd ki az 'Az Én Utam' pályaválasztási tesztet ide kattintva!
A pályaorientáció legjobb módszere: szerezz tapasztalatot!
Az önismeret persze nem sajátítható el egyik napról a másikra. A legjobb módszer, ha már a középiskola kezdetétől minden tapasztalatszerzési lehetőséget megragadunk a minket érdeklődő szakterületekhez kapcsolódóan, és minél több szituációban kipróbáljuk magunkat.
Így első kézből szerezhetünk információkat arról, hogyan is fest egy-egy terület vagy munkakör a valóságban, és közben megtapasztalhatjuk azt is, hogyan viszonyulunk, milyen érzéseket váltanak ki belőlünk ezek.
Íme néhány tipp, hogyan szerezhetsz tapasztalatot első kézből:
Ne félj kezdeményezni és kérdezni! Beszélgess másokkal: idősebb diákokkal, egyetemistákkal, tanárokkal, a téged érdeklő területeken dolgozókkal! Használd ki személyes kapcsolataidat, keress meg ismerősöket, családi barátokat - de akár másokra is ráírhatsz, például egy egyetem nagyköveteire. (A METU nagyköveteit megismerheted például instagramon.)
Iskolai és egyetemi rendezvények - A nyílt napok és az Educatio kiállítás remek lehetőség, hogy találkozz az egyetemekkel és az tanulókkal és tanítókkal. Használd ki az iskolai pályaorientációs napokat is, hogy minél több információt gyűjts és feltedd kérdéseidet.
Szerezz munkatapasztalatot! Egy gyakornoki vagy diákmunka alatt rengeteget tanulhatsz az adott iparágról, kipróbálhatod önmagadat és sok készségedet fejlesztheted. Nem kell rögtön az álommunkádat megtalálnod - egy nyári diákmunka alatt is rengeteget tanulhatsz!
Job shadowing: vegyél részt szakmai látogatásokon! Meglepődnél, milyen sok cég nyitott arra, hogy ‘job shadowing’, vagyis szakmai látogatások alkalmával betekintést adjon diákoknak a szervezet mindennapjaiba.
Érdeklődsz a kommunikáció és a média világa iránt?
Inkább művészeti beállítottságú vagy?
Az üzleti világ vagy a turizmus érdekel?
Ismerd meg a METU képzéseit!
2022. 08. 22.Hírek

KAOTIKUS (ÚJRA)TERVEZÉS
Vranek Hedvig Divat- és textiltervező mesterszakos hallgat&oacu …

IN MEMORIAM D UEDD UDD
Kondricz Ákos Levente fotográfus hallgatónk önálló kiállítása a PaperLab galériá …

Pro Arte Aranyérmes hallgatónk és Mestertanár Aranyérmes oktatónk az OTDK kitüntettek között
A két aranyérem óriási elismerése oktat&oacut …

Nagy sikerrel zajlott a Tudományos Diákköri Konferencia az Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai hallgatók körében
Nagy sikerrel zajlott a Tudományos Diákköri Konferencia az &U …

Rangos nemzetközi elismeréseket hozott az ősz a Budapesti Metropolitan Egyetemnek
QS Stars Minősítés és Reimagine Education Shortlist Sa …

Felhívás a Makovecz Hallgatói Ösztöndíjprogramban történő részvételre
Tanulj Te is a METU egyik legfontosabb külhoni partneregyetemén, és „érd el önma …

Megjelent Dr. Mészáros Flóra könyve: Lantos monográfia
Egyetemünk oktatójának Dr. Mészáros Fl&oa …

myBRAND - A hallgató fejlődése a Budapesti Metropolitan Egyetemen HR képzésének középpontjában
Az oktatás világa folyamatosan változik, és az oktat …
