Minőségirányítás
A Budapesti Metropolitan Egyetem vezetése elkötelezett a folyamatos minőségfejlesztés iránt.
A kialakított minőségügyi rendszer is támogatja, hogy alkalmazott tudományok egyetemeként egyrészt a gyorsan változó környezetre és a munkaerő-piaci kihívásokra felkészítő képzéseinken a gyakorlatban is alkalmazható tudást kínáljunk, hogy a végzett hallgatók jobb eséllyel tudjanak elhelyezkedni. Másrészt a szakmai életben is tapasztalatot szerzett oktatóink folyamatosan fejlesszék a képzéseink tartalmát annak érdekében, hogy a hallgatók ismereteit a lehető legfrissebb tudással bővíthessék.
- A Szervezeti és Működési Rend 3. melléklete, a Minőségirányítási Kézikönyv összefoglalja mindazon alapelveket és rendszerelemeket, amelyeket az Egyetem minőségirányítási szempontból elengedhetetlennek tart és kiemelt prioritásként kezel.
- A Szervezeti és Működési Rend 2. melléklete Minőségirányítási Szabályzat célja – a METU értékrendjével egyezően − magas színvonalú oktatási, tudományos és művészeti tevékenység minőségbiztosítása és továbbfejlesztése, valamint a külső és belső érdekelt felek elégedettségének javítása.
- A METU folyamatait a Szervezeti és Működési Rend 4. melléklete, a folyamatlapokat (FL) tartalmazó Folyamatkönyv alapján szervezi, illetve valósítja meg.
- A minőségirányítási folyamatok felügyeletét és fejlesztését a Főtitkárság végzi. Az Egyetem életében az oktatás minőségének és színvonalának folyamatos nyomon követése és fejlesztése kiemelt fontosságú. A METU rendszeresen végez felméréseket a hallgatók, az oktatók, a partnerek és a tanulástámogatási és hallgatói szolgáltatásokban érintettek körében. Az eredményekről a vezetőség mellett, a felmérésben résztvevők is tájékoztatást kapnak. A visszacsatolások rendszere támogatja a tantárgyi programok és tananyagok fejlesztését, továbbá hogy a METU olyan tanuló szervezetté váljon, amely figyelembe veszi valamennyi érintett, azaz a hallgatók, az oktatók, a partnerek, a munkavállalók igényeit és elvárásait.
A Minőségirányítás főbb tevékenységei:
- Minőségirányítási rendszer működtetése és fejlesztése
- Az oktatás, valamint a kapcsolódó szolgáltatások minőségének folyamatos ellenőrzése és fejlesztése
- Minőségirányítási dokumentumok kidolgozása, naprakészen tartása
- Felmérések előkészítése, végzése
- Belső minőségirányítási auditok előkészítése, végrehajtása (FL-MINA)
- Vezetőségi átvizsgálás előkészítése, végrehajtása
- Önértékelési rendszer előkészítése, végrehajtása
A METU által végzett felmérések:
- Oktatói munka hallgatói véleményezése (FL-OMVH)
- Diplomás pályakövetés tevékenysége aktív és végzett hallgatók esetében (FL-DPRA)
- Hallgatók általános elégedettségének mérése - Net Promoter Score (NPS)
- Oktatói teljesítményértékelés
- Angol nyelven oktatók értékelése
- Óralátogatás
- Óratartás technikai megvalósulásának vizsgálata
- Projektszerű működéshez tartozó, egyedileg meghatározott mérések
- Adott események, rendezvények, kampányok esetében follow-up keretében történő felmérés
- Hirdetések vonatkozásában olvasottság
- Egyéb célzott mérések
Az adatalapú vezetői döntéseket folyamatosan fejlesztett rendszeres riportokkal támogatjuk.
Oktatói Munka Hallgatói Véleményezése
A Budapesti Metropolitan Egyetem minden szemeszterben elvégzi az Oktatói Munka Hallgatói Véleményezése felmérést (a továbbiakban: OMHV) a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény előírásai, valamint az Szervezeti és Működési Rend 5. melléklete szerint. A felmérés célja az oktatói munka minőségének folyamatos ellenőrzése és fejlesztése, továbbá a hallgatói elégedettség növelése, a felmérés eredményeinek kiértékelése és visszacsatolása által.
A kérdőívek kitöltése kiváló lehetőség arra, hogy a hallgatók gyakorolják a véleménynyilvánítást – anonim módon – és ezzel hozzájáruljanak az oktatás hatékonyságának és színvonalának folyamatos javításához.
Minden alkalommal kihívást jelent a hallgatók aktív részvételre való ösztönzése a felmérés önkéntes jellege miatt. Az Egyetemen a hallgatói véleménynyilvánítás fontosságára történő figyelemfelhívás kiemelt fontosságú.
Szabályzat:
Diplomás Pályakövetés
A Diplomás pályakövetés tevékenysége, a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény előírásai és a TÁMOP 4.1.3-as központi projekt által meghatározott követelmények szerint, a mindenkori oktatásirányítás által támasztott, illetve az Egyetem fenntartója és vezetői által megfogalmazott igényeknek megfelelően történik mind az aktív, mind a végzett hallgatók körében. E kutatások célja, hogy az intézmény visszajelzést kapjon a felsőoktatási képzéseinek minőségéről, és ennek megfelelően képzési kínálatát a mindenkori munkaerőpiac és hallgatók által támasztott keresletnek megfelelően alakítsa. További cél, hogy e visszajelzések az oktatáspolitikai döntéshozók számára is ismertek legyenek és döntés-segítő eszközként alkalmazhassák őket.
2021. évi felmérés eredményei:
2018. évi felmérések:
Korábbi, már hatályon kívüli szabályzatok: