Magyar Egyetemi Filmdíj a METU-n
A Magyar Egyetemi Filmdíj kétnapos workshop programjának a tavalyi év után ismételten a Budapesti Metropolitan Egyetem Rózsa utcai művészeti kampusza adott otthont. A két napos zsűrizésen és az azt megelőző értékeléseken összesen kilenc egyetem hallgatói vettek részt.
Fotók: METU
A Filmtudományi Társaság kezdeményezésére az Európai Egyetemi Filmdíj mintáját követve jött létre a Magyar Egyetemi Filmdíj, melynek célja a hazai felsőoktatás hallgatói körében a jelenkori magyar filmművészettel kapcsolatos ismeretek növelése és aktivitások erősítése. A Filmdíj célja az újonnan születő alkotásokkal kapcsolatos tudatosság növelése, elemzői, kritikai attitűd erősítése, az aktuális filmtermésben való jártasság növelése, a magyar filmkultúra egészének mélyebb, analitikusabb ismerete, filmkritika íráskészség fejlesztése, tudatos, reflexív filmbefogadás erősítése.
A 2022-es kezdeményezéshez összesen kilenc felsőoktatási intézmény – az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem; a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Budapesti Metropolitan Egyetem – csatlakozott, melyek a 2021/22-es tanév tavaszi félévében meghirdetett kurzus, filmklub vagy tanórán kívüli tevékenység formájában vonták be a hallgatókat. A félév során összesen három hazai játékfilmet (Békeidő, Éden, Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre) és további három dokumentumfilmet (Mesék a zárkából, Védelem alatt, Visszatérés Epipóba) néztek meg a programban résztvevő oktatók a hallgatókkal.
2022-ben ismét a METU-n a Magyar Egyetemi Filmdíj programja
A június 1-i országos zsűrizésnek a tavalyi évhez hasonlóan ismét a Budapesti Metropolitan adott otthont. A Rózsa utcai művészeti kampuszon tartott eseményre minden csatlakozó intézmény néhány hallgatóból álló csoportot delegált. A résztvevőkből három nagy vegyes csoport jött létre, akik elsőként a három dokumentumfilmet vesézték ki azonos bírálói szempontok szerint, mégpedig társadalmi aktualitás, probléma kidolgozottsága, feldolgozás eredetisége a kortárs magyar film kontextusában, audiovizuális stílus újszerűsége, dramaturgiai érték, hazai, illetve nemzetközi filmes trendekhez való viszony.
A délutáni workshop a játékfilmek elemzésével zajlott, melyeket narratíva, hatás és látvány alapján veséztek ki a hallgatók. A nap folyamán számos kérdés merült fel a filmek kapcsán, melyeket a résztvevők este személyesen tehettek fel a rendezőknek. A kerekasztal beszélgetésen Hajdu Szabolcs, Horváth Lili, Kocsis Ágnes, Oláh Judit, Schwechtje Mihály és Visky Ábel vettek részt, akik a filmek keletkezéséről, a filmötletekről, a forgatások rejtelmeiről, a sajátos egyéni alkotó folyamataikról, és más izgalmas kulisszatitkokról (is) meséltek a hallgatóságnak.
Fotók: METU
Az estét az eredményhirdetés zárta, a nyertes Schwechtje Mihály alkotása, A Védelem alatt lett, mely a hallgatók bírálata alapján jól szerkesztett dokumentumfilm, szép gondolati ív mentén épül fel, a játékfilmek közötti versenyben is kitűnik érzékenységével. Kiemelték továbbá azt is, hogy ráirányítja a reflektort azokra, akik láthatatlanul küzdenek, és felhangosítja azoknak a hangját, akiket elnémítanak.
A program második napján az Uránia Nemzeti Filmszínházban volt bejárás, ahol Buglya Zsófia a mozi történetéről és működéséről mesélt, majd a Filmintézetbe látogattak el a hallgatók, ahol a Filmarchívummal, az Alapfilmek filmtörténeti weboldallal, a Klassz oktatási és ifjúsági programmal, az Inkubátor programmal, a Fast Forward Programmal, filmes gyakornoki lehetőségekkel ismerkedhettek meg.
Ismerd meg a METU művészeti képzéseit!
2022. 07. 11.Hírek
Újfajta utazási szemléletet és izgalmas élményeket nyújtó programokkal készül a METU a Turizmus Világnapjára
A Turizmus Világnapját ünnepeljük, amely idén egyben a Kutatók Éjszakájának első …
CheckINN Turisztikai Innovációs Verseny 2024
…
SUB SOLE kiállítás
A kultúra, ember és természet közötti kapcsolatot vizsgálja a METU Galéria legúj …
Új szakvezető a Budapesti Metropolitan Egyetem Média design területének élén
Forgács Kristóf személyében szeptembertől új médiaművész veszi át a Média design …
Gólyatábor - 2024
Az egyik legjobb gólyatáborunk volt a 2024-es! …
Új kutatás a divatról, mint modern lélektani jelenségről
A fenntartható divat és az önkifejezés kapcsolata …
MEET US - A Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kara
„A művészet a lélek üzenete a világnak” &n …
Fiktív világ kézműves technológiákkal: a legújabb divattrendekre reflektál a METU Open Showroom válogatása
A Budapest Central Europian Fashion Week (BCEFW) hivatalos kísérőeseményeként ke …