A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) 2024. szeptember 27-28-án első alkalommal csatlakozik a Kutatók Éjszakája országos eseménysorozatához. A METU két napon át, két kampuszon, számos színes, különböző tudományterületet érintő, változatos korosztályokat megszólító, edukatív és szórakoztató programmal várja az érdeklődőket délutántól egészen késő estig.
Amikor kutatásokról beszélünk, általában fehér köpenyes tudósokat képzelünk el, akik érdekes eszközökkel laboratóriumi kísérleteket végeznek, óriási adatbázisokat gyűjtenek és bonyolult képletek segítségével elemzik őket. A METU Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai Karán egészen más fajta, ám rendkívül izgalmas és jelentős kutatások zajlanak - a Kutatók Éjszakája alkalmával a Nagy Lajos király úti kampuszra látogatók ezekbe pillanthatnak bele a látogatók a Kar színes programjain keresztül.
A résztvevők a programok során megtapasztalhatják többek között, hogy hogyan lehet izgalmas kaland a matematika tanulása, találkozhatnak egy forradalmian új elemzési módszerrel, interaktív beszélgetéseken keresztül megismerhetik a HR jövőjét, az Employer Branding és a terület aktuális kihívásait. Az érdeklődők válaszokat kaphatnak a mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségeiről és korlátairól, a Turizmus Világnapjához kapcsolódó programsorozatunkban pedig izgalmas turisztikai desztinációkat fedezhetnek fel, és ahhoz is segítséget kaphatnak, hogy hogyan váljanak felelős utazóvá. A fenntarthatóság témájával nem csak a turizmus szemszögéből foglalkozunk: a résztvevők megismerhetik a fogyasztói társadalom furcsaságait, közösen ‘ellátogatunk’ a világ legelső felesleges termék kiállítására, a szórakozni is vágyókat pedig a kutatói pálya problémáit humorosan bemutató stand up comedy, pontosabban 'sit down tragedy' előadás várja. A családok számára kreatív, interaktív workshopokkal készülünk, amelyek keretében a gyerekek és felnőttek a körforgásos gazdasággal ismerkedhetnek meg, valamint a matematika és a művészet határterületén tehetnek egy izgalmas utazást.
Bővebb információért és regisztrációért kattints az egyes programokra!
Családi programok
15:50 – 16:35 | 16:40 – 17:25 | 17:30 – 18:15 | 18:20 – 19:05 | 19:10 – 19:55 Körforgásos gazdaság workshop
16:40 – 17:25 | 17:30 – 18:15 | 18:20 – 19:05 Játékos matematika - alkotóműhely
21. századi tudományos kihívások
16:40 – 17:25 Törtek a moziban
18:20 – 19:05 Hogyan neveld az AI-odat?
20:00 – 20:45 "Dark Patterns" - avagy téged is manipulálnak?
HR - humán erőforrások
17:30 – 18:15 Generációk összhangja a munkaerőpiacon
17:30 – 18:15 | 18:20 – 19:05 A tudás ÉLmény
18:20 – 19:05 Employer Branding 101 - Mi a legkiválóbb munkahelyek titka?
19:10 – 19:55 A jövő HR-e a HR jövője
Szervezetek
17:30 – 18:15 Jövő szervezetei
18:20 – 19:05 Vállalkozók egyeteme, mit kéne tanulnia a vállalkozóknak egyetemi szinten?
Turizmus és utazás
15:50 – 16:30 A METU felsőoktatás-diplomáciai sikere: stratégiai együttműködés a világ egyik legjobb egyetemével
16:40 – 18:15 Utazás a világ körül. Egzotikus, különleges desztinációk kicsit másként
19:10 – 20:45 Utazz tudatosan és fenntarthatóan, miközben új élményeket gyűjtesz, és boldogabbá is válsz tőle!
Szórakoztató, elgondolkodtató és könnyed programok
18:20 – 19:05 Fenntarthatatlan termékek és furcsa fogyasztói szokások
19:10 – 20:45 Sit Down Tragedy
Művészet, irodalom, zene, filozófia.
Elég, ha eljössz, és együtt vagyunk!
A METU Művészeti és Kreatívipari Kara igazi szalonélményt kínál az érdeklődőknek. Bemutatkoznak a Kar művész tanszékei, filmesek, animációsok, divattervezők, textilművészek, tervezőgrafikusok, építészek. 17:00 és 23:00 óra között irodalommal, zenével, izgalmas kerekasztal beszélgetéssel és finom falatokkal várunk mindenkit a Rózsa utcai kampuszon.
17:00-18:30 A METU művészeti tanszékeinek bemutatkozása
Vizuális Kommunikáció Tanszék: „Se több, se kevesebb”
Szakmai előadás és kerekasztal beszélgetés során szeretnénk példákkal is illusztrálni, hogy a vizuális kultúrán belül (fotográfia, képi ábrázolás, tervezőgrafika) milyen kommunikációs eszközök, stílusok és ahhoz milyen tartalom biztosítja kellően és elegendően az információ és az üzenet hatékony átadását.
Hallgatói munkákon és kiemelt neves alkotásokon keresztül szemléltetjük a ’Se több, se kevesebb…’ eszköztár helyes alkalmazását és tapasztalt oktatóink segítségével megvitatjuk ezek szakmai indoklását. Megnézzük a fotográfia különböző területein alkalmazott vizuális formanyelv használatát, a plakátkultúra alakulását, a napjainkban alkalmazott illusztrációs stílusokat, a csomagoláskultúra vizuális-anyag-forma eszköztárát, a brand- és arculati identitás kommunikációs elemeit.
Mozgókép Tanszék: Filmvetítés és beszélgetés az alkotókkal
A METU Mozgókép Tanszékén 2024-ben végzett két hallgatójának filmjeit vetítjük le, majd ezt követően az alkotókat és tanárukat kérdezik a Kar hallgatói és a METU Szalon látogatói.
Filmek:
Csihar Arion, Belső Marcell: SÁTÁN
Farsang Péter: KÍVÁNNI IS TUDNI KELL
Divat és Textil Tanszék
„RUHÁK KÖZÖTT – RUHÁKRÓL”
„TEXTILEK KÖZÖTT – TEXTILEKRŐL”
MI AZ, AMI ELÉG? az inspirációhoz?
a stílushoz?
a változáshoz?
az önkifejezéshez?
Divat- és textiltervező hallgatók beszélnek alkotásaikról, a tervezői gondolatokról, a tervezési folyamatokról. Választ keresve a kérdésekre, példával illusztrálják a lehetőségeket, a stúdióban található darabok segítségével. Mindezt élőben is kipróbálhatod!
17:00 – 21:00 A Tarot kártya művészete Szántó Ritával
A METU Szalon eseményén Szántó Rita is velünk lesz, akivel a Budapest Galéria Maleficae kiállításához kapcsolódó Boszorkányszombat programon is találkozhattak az érdeklődők.
Szántó Rita 17:00 és 20:00 között óránként egyszer rövid ismertetőt tart majd, aminek keretében a látogatók megismerkedhetnek a Tarot kártya történetével, valamint egyéni kártyavetés is kérhető majd.
A Tarot kártyának hagyományosan a játék és a jövendőmondás kapcsán volt fontos szerepe, manapság azonban inkább az aktuális helyzet felmérésére, önismereti és reflektív tanácsadásra, valamint a tudattalannal való kapcsolatteremtésre szokás használni. A lapok olyan archetípusokat, szimbólumokat vagy helyzeteket jelenítenek meg, melyekhez az idő múlásának dacára ma is könnyedén kapcsolódhatunk.
18:45 –19.45 Fák a teraszon - Felolvasóest Jász Attilával
Jász Attila magyar költő, szerkesztő, esszéíró. A METU Szalon programjának részeként Jász Attila Fák a teraszon címmel hamarosan megjelenő kötetéből olvas fel a látogatóknak.
20:00 - 21:30 ’MI AZ, AMI ELÉG?’ Előadás és kerekasztal beszélgetés Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus, Balatoni András, az MNB Közgazdálkodási Előrejelzés és Elemzés Igazgatóságának igazgatója, valamint Kicsák Lóránt filozófus és Pintér Márton, építész, a METU oktatóinak részvételével.
Miről lesz szó?
Pogátsa Zoltán Fenntartható gazdaság vagy társadalmi összeomlás című könyvének kapcsán beszélgetünk arról, hogy miért katasztrofális a növekedés hajszolása. A jelenlegi gazdasági-társadalmi rendszerünk fenntarthatatlan, de milyen lenne egy valóban fenntartható berendezkedés? Van-e még mód oda eljutni, és ha igen, hogyan?
A résztvevőkről
Pogátsa Zoltán magyar közgazdász, szociológus, habilitált egyetemi docens, a nemzetközi politikai gazdaságtan szakértője.
Balatoni András az MNB Közgazdasági Előrejelzés és Elemzés Igazgatóság igazgatója.
Dr. habil. Kicsák Lóránt a XIX. és XX. századi német és francia filozófia kutatója, a Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Karának, és az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem oktatója.
Pintér Márton építész tervezőművész, a 19. Velencei Építész Biennálé magyar pavilonjának kurátora, a Budapesti Metropolitan Egyetem Építészet és design Tanszékének oktatója.
Építészet és Design Tanszék
Az építészeti szakmagyakorlás három fő alappillére a vízió, a pénz és a tény – ezek az alapvetések, amelyek a szakmagyakorlás ágrajzkarakterisztikáját adják. Az építész szakmagyakorló, ha alkotás közben mindhárom alapvetést szem előtt tartja. Az építész szakbarbár, ha csak az egyik szempontot figyelmen kívüli hagyja - így születnek a sokat nem mondó, közepes minőségű, vagy elsinkófált, de minden esetben kész projektek. Az építész szaki, ha tevékenységét csak az egyik alappillér egyikének szenteli - így születnek a praktikus megoldások. A szakmagyakorláshoz tökéletes egyensúlyra van szükség a három alaptétel, tételként pontosan 1-1-1 állítás szem előtt tartásával. A szakbarbársághoz csak és kizárólag két alaptétel figyelembevétele, másképpen egy alaptétel biztos ignorálása szükséges. A szaki egyetlen alapvetést követ.
Ha valami elég, akkor az nem lehet hatékony. Holott a lényeg a hatékonyság: időben, pénzben és tudásban. Ez egy feloldhatatlan önellentmondás, ugyanis, ha mindhárom megvan, akkor az elég lenne, viszont nem hatékony. Már pedig a lényeg a hatékonyság.
21:45 Koncert - a HéBa zenekar zenél
A HéBa az örömzene és a bohém muzsikálás felejthetetlen élményét nyújtja, mély érzésű balladákkal és vidám ropogós tánczenével.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt - vegyél részt te is a METU programjain a 2024. szeptember 27- 28-ai Kutatók Éjszakáján!
Letölthető programfüzetek: