Képzésváltás

Mi az a képzésváltás?

Képzésváltásnak minősül az intézményen belüli szak, munkarend, illetve a képzés nyelve közötti váltás. 

Szabályok

1. Mik a képzésváltás szabályai?

  1. szakváltás csak azonos képzési szintre engedélyezhető, kivéve, amikor a hallgató alapképzésről felsőoktatási szakképzésre (FOSZ) szeretne váltani.
  2. szakváltás képzési területen belül engedélyezhető, kivéve művész képzésről művészetközvetítő képzésre, valamint fordítva.
  3. Azt, hogy melyik szak, mely képzési területhez tartozik, a Coospace/Új hallgatói dokumentumok/KÉRVÉNYEK/Munkarend és szakváltás/Képzésváltás tájékoztató hallgatóknak című dokumentumban tudod ellenőrizni.


2. Ha állami ösztöndíjas hallgató vagyok, képzésváltás esetén is megtarthatom-e az állami ösztöndíjas státuszomat?

Állami ösztöndíjas hallgató is VÁLTHAT képzést úgy, hogy megmaradjon az állami ösztöndíjas finanszírozási formája, azonban ez csak abban az esetben lehetséges, ha a hallgatónak van még állami ösztöndíjas féléve, valamint a megcélzott szakon az Egyetem tud üres állami férőhelyet biztosítani.

Amennyiben nincs a megcélzott szakon állami ösztöndíjas férőhely, a hallgatónak nyilatkoznia kell, hogy vállalja-e az önköltséges képzésre való átsorolást. Ha nem, akkor nem engedélyezhető a képzésváltás.


3. Hogyan és mikor kérhetem a képzésváltást?

A Neptun rendszeren keresztül, kérvény beadásával kérheted a képzésváltást minden félév bejelentkezési időszakát megelőzően. Képzésváltással kapcsolatos kérdés esetén fordulj a Hallgatói Információs Központhoz. 

A képzésváltás kérvény elérhető a Neptun/Ügyintézés/Kérvények/Kitölthető kérvények menüpontban.


4. Folytathatom-e tanulmányaimat az új képzésemen, vagy újra kell kezdenem?

  1. Munkarendváltás esetén a tanulmányaidat folytathatod. Azonban előfordulhat, hogy az eltérő munkarenden nem indul az általad már kiválasztott specializáció. Ebben az esetben új specializációt szükséges választanod, amely miatt eltolódhat a tanulmányaid befejezése.
  2. Szakváltás esetén attól függ, tudod-e folytatni tanulmányaidat, hogy mennyi kreditet sikerült teljesítened az eredeti képzésen. Ha a kreditek száma elegendő, akkor nem szükséges elölről kezdeni tanulmányaidat az új képzésen.


5. Érhet-e hátrány a képzésváltás miatt?

Előfordulhat, hogy a képzésváltás miatt nem végzel tanulmányaiddal az eredetileg tervezett időpontban. Ez attól is függ, hogy az új képzéseden mennyi kreditet lehet elismerni.

Ezen felül számítanod kell arra is, hogy várhatóan a tandíjad is változni fog. A tandíjakról a Coospace-re feltöltött Tandíj táblázatban tájékozódhatsz

Szükséges teendők

1. Milyen költséggel jár a kérvény benyújtása?

A képzésváltás díja 16.000 HUF, amely elutasítás esetén is kivetésre kerül. Amennyiben több váltást is kérsz (pl, szak-, és munkarendváltás), úgy a díja is annyiszor 16.000 HUF lesz.


2. Milyen teendőim vannak a kérvény benyújtását követően?

Amennyiben benyújtottad a kérvényt, kérjük, hogy a korábbi szakodon ne állítsd aktívra a státuszodat. A kérvényben azt is meg kell adnod, hogy az új képzéseden aktív vagy passzív státuszban szeretnéd-e folytatni tanulmányaidat. Az itt megadott válaszod alapján fogjuk beállítani tanulmányi státuszodat.


3. Milyen teendőim vannak, ha elfogadják a kérvényemet és megvalósul a képzésváltás?

Amennyiben képzésváltásodat engedélyezték, a képzési szerződés módosítását 15 napon belül szükséges aláírnod. Ez abban az esetben nem szükséges, ha állami ösztöndíjas képzésre váltasz

Ha munkarendet váltottál, akkor új diákigazolványt szükséges igényelned. Szakváltás, illetve képzési nyelv váltás esetén erre nincs szükség.


4. Mi történik azokkal a tárgyakkal, kreditekkel, amiket már teljesítettem a korábbi képzésemen?

A korábbi képzéseden már teljesített kötelező tárgyaid automatikusan elismerésre kerülnek az új képzéseden abban az esetben, ha azok a tárgyak az új mintatanterveden is kötelező tárgyként szerepelnek. Amennyiben szabadon választható tárgyak is szeretnél elismertetni, ahhoz „Kreditátviteli kérelem METU-n belül” kérvény beadása szükséges.