Mesterképzés (MA)
Művészet
Nappali
Levelező

Fotográfia MA

Hallgatóink elsajátítják a kritikai fotográfiai gondolkodás gyakorlatát, összefüggéseket keresnek, a médiumok rendszerében gondolkodnak. A fotográfiát az önkifejezés eszközének tekintjük.

Fotográfia MA
Neked
szól…
ha van véleményed a világról, és ezt a fotográfia eszközeivel szeretnéd kifejezni. Ha a fotográfia számodra nem pusztán a világ leképezése, hanem gondolatközvetítő, témameghatározó médium. Ha a gyakorlati tapasztalatszerzés mellett az elméleti háttérrel is foglalkoznál. Ha alakítani szeretnéd a vizuális környezetedet, és megosztanád másokkal a saját elképzeléseidet, véleményedet.

A képzés adatai

Képzési forma

Nappali

Képzési idő

4 félév

Képzési szint

Mesterképzés (MA)

Tandíj

NAPPALI:
- államilag támogatott
- költségtérítéses: 950 000 Ft/félév
LEVELEZŐ:
- államilag támogatott
- költségtérítéses: 950 000 Ft/félév

Képzés nyelve

Magyar

Megszerezhető végzettség

Okleveles fotográfustervező művész

Tanszék

Vizuális Kommunikáció Tanszék

A szakról röviden

A vizuális kommunikáció, ezen belül különösen a fotográfia az információs társadalom egyik meghatározó komponense, talán az egyik legfontosabb kommunikációs forma. Erőteljes kulturális tényező lévén számtalan rokon vizuális terület fontos bázisa.  

A fotográfiai képzést az önálló művészeti projektek megvalósítása mellett a társadalmi és/vagy művészeti kontextusú jelenségek feldolgozása és problémaorientált oktatási módszerek jellemzik. A hallgatók elsajátítják a kritikai fotográfiai gondolkodás gyakorlatát, összefüggéseket keresnek, a médiumok rendszerében gondolkodnak. A fotográfiát az önkifejezés eszközének tekintjük. Integrált kurzusainkon a hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy a gyakorlati és művészeti társterületek alkotóval közösen mélyítsék el a tudásukat. A képzés szilárd alapot nyújt a későbbi doktori szintű tanulmányok folytatásához is.  

A képzés kiemelt helyszíne a korszerű eszközökkel felszerelt műterem, amelyben a felvételkészítés mellett a világítás, a stúdiótechnika, a modelles fényképezés alapvető ismereteit oktatjuk. Emellett rendelkezésre áll egy kiváló digitális labor, ahol modern számítógépekkel, szkennerrel és nyomtatóval dolgozunk, valamint az analóg labor, ahol a képkészítés klasszikus, archaikus és analóg kémiai folyamataival foglalkozunk. Minden hallgató szabadon használhatja a fotóműtermet, az analóg és digitális labort, a raktárkészletben található kamerák, felvétel- és világítástechnikai eszközök pedig ingyen bérelhetőek, elvihetőek. 

A fényképezőgép és más szabadon értelmezhető képalkotó eszközök a jelenségek értelmezésére nyújtanak kreatív lehetőséget. A fotográfia szak ennek megfelelően olyan kreatív, önálló művészeti koncepcióban gondolkodó alkotók, hallgatók és tanárok közössége, akik elkötelezettek a fotografikus képalkotás, vizuális véleményalkotás mellett. Aktív kiállító művészekből és elméleti szakemberekből álló oktatói közösség támogatja a hallgatói munka kiteljesedését. Hisszük, hogy a hallgatóközpontú oktatás, a nyitott, konstruktív és összetartó szakmai közösség a legjobb segítség a hallgatói munka kiteljesedéséhez.

Mit tanulhatsz nálunk?

  1. fotográfiai tervezést 
  2. fotóelméleti ismereteket 
  3. munkamódszertani, tervezéselméleti alapokat 
  4. a technológia és tervezés kapcsolatát  
  5. produkciós ismereteket 
  6. médiaművészeti gyakorlatot 
  7. társadalomfilozófiai, művészetelméleti és kommunikációs ismeretet 

Felépítése

Az első év fókuszában: 

  1. a megszokott (ismert) képalkotó eszközhasználat szélesítése, a kamera nélküli fényképezés, az épített kamera használata 
  2. fotográfiai tervezés alapjai 
  3. tervezéselméleti, munkamódszertani alapok 
  4. tervezés és technológia kapcsolata 
  5. csoportos feladatok mellett az egyéni prioritás megtalálása 
  6. integrált társművészeti ismeretek 
  7. kommunikáció, társadalomfilozófiai és művészeti ismeretek 

A második évben: 

  1. kutatási és tervezési feladatok 
  2. erősítjük az önálló témaválasztására épülő munkát és a média releváns ismereteit 
  3. produkciós ismeretek, az expozíciótól a műtárgyig 
  4. médiaművészeti gyakorlat 
  5. kurátori ismeretek 
  6. prezentációs és myBrand ismeretek 

Tantervek:

2022-23-as tanév - nappali tanrend
2022-23-as tanév - levelező tanrend

Főbb témakörök

  1. alkotás módszertan 
  2. produkciós ismeretek 
  3. kreatív tervezés 
  4. technológia és tervezés kapcsolata 

Idézetek

„A képek diktatúrájának korát éljük. Az egyre olcsóbbá váló technikai képalkotás és eszközei mára bárki számára elérhetővé váltak. Másodpercenként több millió fénykép készül világszerte. Ez a fényképtömeg teljesen átalakította a kép használatának módját, és az ahhoz való viszonyunkat, de egyben a képpel való kommunikálás kimeríthetetlen hatalmát is jelzi. Hogy ezzel a hatalommal tudatosan élni tudjunk, meg kell találnunk a számunkra legmegfelelőbb és leghatékonyabb képkészítési formát, és eszközt. Ez lesz itt a mi munkánk.”

GERHES GÁBOR Munkácsy Mihály-díjas képzőművész

Sikereink

  1. A fény árnyéka. Veszprémi Művészetek Házában rendezett kiállítás Szabó Dezső oktatónk kurátori munkájának köszönhetően, amelyen más jelentős kortárs magyar művészek mellett a szak két oktatója, Eperjesi Ágnes és Szabó Dezső, valamint egykori és jelenlegi hallgatói – Nagyvárady Kitti, Déry Ágoston és Badár Tamás – munkái láthatóak. 
  2. TechnoCool. Új irányok a kilencvenes évek magyar képzőművészetében (1989-2001). Magyar Nemzeti Galéria. Csoportos kiállítás többek közt 9 METU-s oktató alkotásaival. 
  3. Propeller - Nemzetközi fotográfia szakos egyetemek kiállítás sorozatába Kondritz Ákos Levente hallgatónk, illetve Kiss Richárd alumni hallgatónk képeit is beválogatták. 
  4. Fresh Meat, Budapest Fotó Fesztivál. Csoportos kiállítás többek közt Fügedi Zsófia és Schór Ádám hallgatóink részvételével. 
  5. 36. OMDK, Kondritz Ákos Levente, Pro Scientia Különdíj 
  6. KilépésMA szakos hallgatók kiállítása. Foton Galéria 

Kapcsolódó képzések

Ők is nálunk tanultak

Bezzeg Gyula  

Schór Ádám 

Érdi Róbert 

Simon Márk 

Spingár-Westerlund Anita