Turizmus

Vivien élményei az ASU 2024-es nyári programján

2024-08-16

Vivien élményei az ASU 2024-es nyári programján

METU hallgatók élményei az Arizona State University nyári programján 


2024 májusában a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) első és egyetlen magyar egyetemként vált az Arizona State University (ASU) hosszútávú partnerévé, amely a Center for World University Rankings 2023-2024 szerint a világ legjobb egyetemeinek 1%-ába tartozik. Ez a partnerség már az idei évtől innovációkat, nemzetközi tudást és lehetőségeket kínál a METU hallgatóinak. 


2024 júliusában három METU-s hallgatónk került kiválasztásra az Arizonai Állami Egyetem nyári programjában való részvételre - ami nemcsak számukra, hanem az egész egyetemünk számára jelentős esemény volt, hiszen ők voltak az első - de korántsem az utolsó - diákjaink, akik az ASU-ra utaztak.  


2024 júliusában három METU-s hallgatónk került kiválasztásra az Arizonai Állami Egyetem nyári programjában való részvételre - ami nemcsak számukra, hanem az egész egyetemünk számára jelentős esemény volt, hiszen ők voltak az első - de korántsem az utolsó - diákjaink, akik az ASU-ra utaztak.  


Kíváncsi vagy, milyen lehet az Egyesült Államokba utazni és részt venni az ASU nyári programjában?  


Íme Vivien, a METU Kommunikáció és médiatudomány alapszakos hallgatójának tapasztalatai az Arizona State University nyári programján tett látogatásáról! 




image

Utólag visszagondolva, a pályázásom időpontjában még nem tudhattam, hogy mennyi mindent fog adni nekem ez a röpke 1 hét, amit az USA-ban az Arizona State University-n tölthettem. A fő motivációm nekem abban volt, hogy nemzetközi környezetben, olyan országok lakóival tudjunk tapasztalatot cserélni, akikkel napi szinten nem feltétlenül lenne esélyem találkozni. Emiatt kifejezetten izgatott voltam a program kezdete előtt, hogy kikkel is fogjuk eltölteni ezt az egy hetet. Az informatív tanóra szerű foglalkozásokon túl, ahol elsősorban a fenntarthatóság különböző területeivel ismerkedtünk meg, még egyéb, az egyetem kampuszának falain túl lévő programokra is elvittek minket. Így az egyik nap megnéztük a Grand-Canyont, láthattunk egy baseball mérkőzést, valamint egy esti buli alatt az egyetemen tanuló diákok közül néhánnyal meg is ismerkedhettünk.


 Ez a program nem lett volna ugyan olyan azok nélkül az emberek nélkül, akikkel ott találkoztam. Ez igaz mind a szervezőkre, az oktatókra, az önkéntesekre és a résztvevő társaimra is. A megérkezésünk pillanatától kezdve egy borzalmasan családias és befogadó légkörrel találkoztam. A szervezők, önkéntes diákok szinte azonnal úgy kezeltek minket, mintha az egyetem hallgatói lennénk és amiben csak tudtak segítették a mindennapjainkat.


Amiatt szeretem az ilyen és ehhez hasonló nemzetközi projekteket, mert a programelemeken rengeteg hasz

os és új információra lehet szert tenni. Ha nem is mindig „tanulunk” új dolgokról, akkor is új nézőpontokat ismerhetünk meg a különböző résztvevő országok kultúráinak köszönhetően. A köztes, elsősorban szórakoztató, kikapcsolódó programelemeken annak az ország kultúráját ismerhetjük meg, aki a vendéglátóink a program idejére. A szabadidőkben pedig a legspontánabb, néha „once in a lifetime” élményekre tehetünk szert. Szerencsére itt mind a három kategóriában rengeteg újdonságot próbálhattam ki, csomó élményre tehettem szert. Kipróbáltam milyen sofőr nélküli taxiban utazni, szurkoltam baseball mérkőzésen, annak ellenére, hogy még a szabályait sem tudom, az éjszaka közepéig beszélgettem a későbbi barátaimmal a szálloda medencéjében, egy VR kalandpályán mérkőzhettem meg, reggel 4-kor spontán túráztam egy hegyen, hogy lássam a napfelkeltét és gyerek módjára futottunk árnyékról árnyékra a 46 fokos arizonai melegben a többiekkel. A lista végtelen és ha tovább taglalnám szerintem egy örökkévalóságig ülnénk itt.


Mindig nagy kíváncsisággal várom egy-egy ilyen projekt után, hogy milyen hatásai lesznek az életemre nézve, milyen tanulságokkal térek haza, milyen változások fognak bekövetkezni. Ha a kint eltöltött napokra egy jellemző szót kellene találnom, akkor az az INSPIRÁCIÓ lenne. A tanórák alatt amellett, hogy csoportokban dolgoztunk rengeteg olyan információt is kaptunk, ami elgondolkodtatott, sőt inspirált arra, hogy tudatosabban éljek a mindennapjaimban. Emellett az ASU mentalitása, az értékei, amit képvisel reményt adott arra, hogy lehet változni és ha megvan az akarat, akkor fejleszteni és javítani is lehet rendszereken. 


Az egyik program, ami ennek a mintapéldája lehetne az az úgy nevezett Luminosity Lab-ban volt. Itt megnézhettük, hogy a hallgatók milyen projektekkel foglalkoznak, milyen problémákra keresik a megoldást. Az egész helynek olyan hangulata volt, mintha egy őrült tudós műhelyébe lépnél be. Projekt, projekt hátán, írások az ablakokon, üvegeken és különböző korszerű technikai eszközökkel találtam szembe magamat. A 3D-s nyomtatók mellett, a NASA-nak kifejlesztett robotokon át a VR szemüveges tanteremig mindent meg lehetett itt találni, ami ahhoz kell, hogy a jelen problémáira működőképes megoldásokkal rukkoljanak elő a hallgatók. Ez a fajta eszközpark és innováció, amit itt láttam páratlan volt, sosem láttam még ilyet. Az oktatók és a diákok is elmondták, hogy néha már a lehetetlenre kérik a diákokat, hogy oldják meg, azzal a céllal, hogy jobbak legyenek, fejlődjenek és merjenek nagyokat álmodni. Számomra ez volt az egyik leginspirálóbb pontja a programnak, amikor ezzel szembesültem, hogy tényleg létezik egy olyan hely, ahol találkozik a diákok részéről az akarat és az oktatók, mentorok részéről a végtelen támogat, ami ahhoz kell, hogy nagy súllyal bíró projektek megvalósuljanak.


Ami miatt ez a program egy külön helyet kapott a szívemben az a résztvevő társaimnak köszönhető. Merem mondani, hogy életre szóló barátságokat kötöttem a világ másik részén elő emberekkel. Azzal a prekoncepcióval indultam útnak, hogy talán ezalatt a pár nap alatt is az angol nyelvtudásom fog fejlődni, de meglepő módon a rengeteg spanyol ajkú miatt a spanyol nyelvtudásom lett napról napra egyre nagyobb. Azalatt a néhány nap alatt a mexikóiak befogadtak a kis „családjukba”. Elsősorban ők motiváltak arra, hogy érdemes megnézni az ő országaikat is, valamint a spanyol nyelv szépségét is megmutatták nekem. Évek óta célom volt, hogy a latin-amerikai kötődésemhez közelebb kerüljek és ők elindítottak az úton. Miattuk, a hazaérkezésem után beiratkoztam spanyol nyelvórákra, hogy amikor bármelyikükkel újból találkozom már spanyolul tudjunk kommunikálni, sőt, ha valaha kijutok hozzájuk, akkor gond nélkül megálljam a helyemet például Mexikóban. Fájó szívvel köszöntünk el egymástól az utolsó nap. Nem egy embernek hullót a könnye a búcsú pillanatában. Akkor is, ha több mint 10.000 kilométer választ el minket mindannyian tudtuk, hogy ez a búcsú nem egy „Goodbye” hanem egy „See you soon.” lesz.

image

Ez most a METU és az ASU új partnerségének első, közös programja volt. Szerencsére még sokkal több lehetőség rejlik ebben a partnerségben, mint „csak” ez a nyári program, de ez már a jövő zenéje. 


Én annak ajánlanám az ASU Summer Experience-t, akinek van egy jó ötlete, vagy ha nincs még ötlete, akkor is szeretne megoldást találni egy számára fontos problémára, amivel az emberiségnek is tud segíteni. Itt érzésem szerint nincsenek határok. Ez a program arra ösztönözz, hogy merj nagyokat álmodni, és találd meg a módját, hogy hogyan tudod megvalósítani. azt. 


Szeretnél hasonló élményeket szerezni, mint Vivien?


Válj a Budapesti Metropolitan Egyetem nemzetközi, innovatív közösségének tagjává, és élvezd az ASU-val és több mint 200 másik egyetemmel világszerte kötött partnerségünk előnyeit! 

Vivien élményei az ASU 2024-es nyári programján
Vivien élményei az ASU 2024-es nyári programján