Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
2024-10-03
2024. október 6-ig látogatható Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész és a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) mesteroktatójának PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a veszprémi Dubniczay-palotában.
A kortárs plakátművészet kiemelkedő, a szakmában többszörösen is díjazott, elismert alakja Tóth Andrej, az elmúlt húsz év során a kulturális élet olyan szereplőinek készített plakátokat, mint az A38 Hajó, a Radnóti Színház vagy a Danubia Zenekar.
A retrospektív kiállítás a húsz év (2004 – 2024) során létrejött plakátokat hivatott felvonultatni, külön fejezetekre bontva és bemutatva a kulturális plakát műfajának sokszínűségét.
A kiállításon többek között az A38, a Radnóti Színház, a Danubia Zenekar, a Kabóca Bábszínház számára készített plakátok, valamint az alkotó szuverén és oktatói munkái is bemutatásra kerülnek. Ezek között több olyan alkotás is szerepel, amely a METU Tervezőgrafika alap- és mesterképzések hallgatóinak közreműködésével született, a Budapesti Metropolitan Egyetem és Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa együttműködésének részeként.
„Andrej munkáival először a Plattensee című sorozata kedvelőjeként találkoztam 2014-ben. Aztán 2020-ban úgy alakult, hogy a Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Karon kollégák lettünk. Így a képzőművészeti alkotások mögött egyre inkább az alkotó személyét is megismertem. Ezzel a lendülettel, tárult ki számomra a művész tervezőgrafikusi világa is, de ami a METU szempontjából még fontosabb, hogy Andrej a művészetén túl a személyiségét és alkotó, szakmai tapasztalatát is becsatornázza a jövő generáció oktatásába. A hallgatóira alkotótársként tekint, élő projektbe vonja be őket, az ilyen mentor-hallgató viszony működéséről alkotott Tóth Andreji elképzelés ékes példái az itt látható plakátok, melyek a Danubia/MÜPA, az A38 Hajó, a Radnóti Színház vagy éppen az EKF2023 – Veszprém együttműködések kapcsán jöttek létre. Nem hiszem, hogy van nagyobb ajándék egy művész-hallgató számára, mint az, hogy ha egy prosperáló és termékeny alkotóművész árnyékában, biztonságos egyetemi keretek között bontakoztathatja ki saját művészi látásmódját. Ebben a munkában segíti a METU hallgatóit Andrej és ennek a munkának az eredményei láthatóak-e kiállítás keretei között. Köszönjük Andrej!” - nyilatkozott Dr. Csizmadi Péter DLA, építész, a METU Művészeti és Kreatívipari Karának dékánja.
“Szívügyemnek tekintem a METU hallgatóinak bevonását a partneri együttműködéseimbe, tematikaként történő kezelését az adott feladatnak. A diákok "vérfrissítő" új látásmódja, kreatív megközelítése, a valós feladat íze jót tesz a projekt szereplőinek és végső soron az egyetemnek is”- osztotta meg Tóth Andrej.
Fotókredit: Toroczkai Csaba