Innováció és vállalkozás: a METU innovációs központjában születnek a jövő startupjai
2025-01-08
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) keretében működő Hungarian Innovation Hub (HIH) új szintre emeli a hazai startup képzéseket. Az egyedülálló program keretében a hallgatók nemcsak az üzleti élet kihívásaira készülhetnek fel, hanem valós piaci igényekre alapozva építhetnek életképes vállalkozásokat. A program alapja az oktatás, a mentorálás és az innováció, amelynek révén Magyarország gazdasági fejlődése is új lendületet kap.
Az alábbi interjúban Dr. Szabó László, a HIH vezetője, és Dr. Fáykiss Péter, a METU Fintech, AI és Digitalizációs Intézetének vezetője mesélnek a képzések különlegességéről és a jövőbeli tervekről.
Hogyan segíti a Hungarian Innovation Hub (HIH) az egyetemistákat abban, hogy sikeres startupokat indítsanak, és milyen különleges lehetőségeket kínál a programban részt vevők számára?
Szabó László: „A Hungarian Innovation Hub valószínűleg az egyik leginkább gyakorlat orientált startup tréning Magyarországon. A hallgatók három-öt fős csoportokat alkotnak, eldöntik, hogy kié a leginnovatívabb ötlet, és mi ebből az oktatóink és mentoraink segítségével néhány hónap alatt egy életképes startup-ot próbálunk velük fejleszteni. Ha esetleg ez nem sikerül, akkor is rengeteget lehet tanulni ez alatt az idő alatt. Azt mondjak, hogy nem is igazi startupper az, aki két három alkalommal nem bukik el, mielőtt egy sikeres innovatív vállalkozást indít. Viccesen azt szoktuk mondani, hogy az első bukást mi garantáljuk, legfeljebb a végén kellemesen csalódunk!”
Fáykiss Péter: „A Hungarian Innovation Hub „Cross university startup” kurzus abban is unikális, hogy három egyetem diákjai is részt tudnak venni a személyes képzésen (Budapesti Metropolitan Egyetem, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Neumann János Egyetem). Ebben komoly szinergiát látunk, mert a vegyes egyetemi háttérrel rendelkező csapatok általában jobban tudnak teljesíteni: egyszerre van meg náluk a szükséges mérnöki, marketing, sales és elemzői képesség is. A hallgatók az egyetemi kreditek mellett külön mentorációt és egy kisebb ösztöndíjat is kapnak, sőt, a félév végén megrendezett „Pitch Day”-en az első három helyezett csapat komolyabb díjazásban részesül.”
A startup képzések során milyen gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek a hallgatók, és hogyan készítik fel őket az üzleti élet kihívásaira, például a befektetők megszólítására vagy a piacképes ötletek kidolgozására?
Szabó László: „Az elméleti képzést rövid videókon keresztül kapják meg a hallgatók, a heti gyakorlati oktatásokon pedig már a konkrét ötletünk továbbfejlesztésével, piackutatással, üzleti terv készítésével, szervezetfejlesztéssel és a befektetők számára bemutató készítésével foglalkoznak. Komoly és komplex feladat ez, viszont nagyon jól felkészít a valós életben várható kihívásokra, és mindenkinek a hasznára válhat!”
Fáykiss Péter: „A képzés egyik erőssége, hogy jelentős hangsúlyt fektet a piacfelmérésre. A diákoknak számos potenciális ügyféllel kell egyeztetni, interjúzni, azaz fel kell mérniük a valós piaci igényt. Ezáltal biztosítható ugyanis leginkább az, hogy a terméknek valós használói, vásárlói is lesznek. Szintén fontos elem még, hogy bár a képzés magyarul zajlik, a csapatok a startupukra vonatkozó dokumentumaikat angolul készítik elő a nemzetközi standardoknak megfelelően és a félév végi döntőben is angolul mutatják be a projektjüket. „
Miért tartják fontosnak, hogy az innovációs ökoszisztéma Magyarországon is erősödjön, és hogyan látják a program hosszú távú hatását a hazai gazdaságra?
Szabó László: „Mivel a tavalyi csapataink közül már többen is befektetést és díjakat nyertek, sőt nemzetközi megmérettetéseken is részt vehettek, joggal mondhatjuk, hogy sikeres a kezdeményezésünk. Idén januárban a Harvard Business School Alumni Angels stratégiai szerződést kötött velünk, és októberben már két napos angyal befektetői képzést tartottak nekünk itt Budapesten a Magyar Nemzeti Bank segítségével. Bízunk abban, hogy jó példával járunk elő, és további egyetemek fognak a kezdeményezésünkhöz csatlakozni.”
Fáykiss Péter: „Nemzetközi összehasonlításban a hazai startup ökoszisztémában az egyik legnagyobb probléma az, hogy nincsen elég startup, főként a fiatalabb alapítók körében. Ezen igyekszik változtatni az említett képzés. Ha jóval több startup, vagy más néven innováció vezérelt vállalkozás lesz hazánkban, és ezek nemzetközi szinten is skálázódni, terjeszkedni tudnak, az nemcsak az innovációs ökoszisztémát erősíti a magas hozzáadott érték miatt, hanem az ország fenntartható gazdasági növekedését is jelentősen támogatja.”
A METU és a HIH közös startup képzései új fejezetet nyitnak a hazai innováció történetében. A hallgatók miközben üzleti tudást és gyakorlati tapasztalatot szereznek, olyan készségekkel gazdagodnak, amelyek a nemzetközi piacon is versenyképessé teszik őket. Az együttműködés sikere már most látható: befektetések, díjak és nemzetközi elismerések bizonyítják a program hatékonyságát. Az egyetem és a HIH továbbra is elkötelezetten dolgozik azon, hogy támogassa a fiatal vállalkozókat és elősegítse a hazai startup ökoszisztéma fejlődését, ezzel hozzájárulva az ország fenntartható gazdasági növekedéséhez.
További információk:
https://www.metropolitan.hu/hu/fintech-ai-es-digitalizacios-intezet