Innováció és fejlődés: Tudományos Fórum az oktatók és hallgatók közös sikeréért

A METU Üzleti, Kommunikáció és Turisztikai Kara Tudományos Fórumra hívta össze oktatóit és hallgatóit, amely a résztvevők számára izgalmas betekintést nyújtott a legfrissebb témákba, a kapcsolódó kutatások sokszínűségébe és a bennük rejlő lehetőségekbe.


A november 26-i esemény célja a legaktuálisabb tudományos témakörök inspiráló megosztása és a nyitott párbeszéd előmozdítása volt, ezzel is hangsúlyozva az Üzleti, Kommunikáció és Turisztikai Kar folyamatos fejlődés iránti tudományos és gyakorlati elkötelezettségét.


A Fórumot Prof. Dr. Kocziszky György, egyetemünk rektorának köszöntője nyitotta, majd Dr. Naárné Dr. Tóth Zsuzsanna oktatási rektorhelyettes számolt be az őszi Tudományos Diákköri Konferencia kiemelkedő eredményeiről. A konferencián 28 hallgató mutatta be innovatív ötletekkel és izgalmas kutatási eredményekkel teli tudományos dolgozatát. A hallgatók az oktatott tananyag rutinszerű gyakorlásán túlmutató, tudományos igényességű, vezetett munkái a pénzügy, üzleti digitalizáció, emberi erőforrásmenedzsment, gazdálkodás és menedzsment és a nemzetközi területeken is kiemelkedőek voltak. A zsűri a legjobb munkákat idén is az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára (OTDK) javasolta. Elismeréssel emelte ki a TDK-ban konzulensként, bírálóként vagy bizottsági tagként résztvevő kollégák munkáját, akik idén is sikeresen támogatták a hallgatók fejlődését.


Prof. Dr. Németh Erzsébet ismertette a Kutatás Etikai Bizottság feladatait és jelentőségét az Egyetem életében és beszámolt a Marketing és Kommunikációs Intézetben zajló kutatásokról. Dr. Béres Ilona és Kovács István Vilmos oktatás- és kutatásmódszertani kérdéseket mutatott be előadásában.


A program további részében többek között olyan témakörök kerültek új szempontú megvilágításba, mint az adatfeldolgozás, a mesterséges intelligencia kora vagy akár az angol nyelv, mint világnyelv.

Dr. Friedmann Viktor az Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai Kar Dékánja és oktatója napjaink egyik legizgalmasabb témakörében tartott előadást - Egzisztenciális kockázatok és a nemzetközi rendszer a mesterséges intelligencia korában címmel. A bemutatott kutatás azt vizsgálta, hogy azon szervezetek, amelyek szerint a mesterséges intelligencia az emberiség egészét veszélyeztető kockázatot jelent, miként gondolkodnak a nemzetközi politika, a nemzetközi szabályozás kérdéséről.


Bódis Krisztina a Módszertani és Idegen Nyelvi Intézet oktatója Az angol nyelv a globalizáció korában - angol nyelvű oktatói és kutatói munka támogatása című előadásában rávilágított a nyelvhasználatról és idegen nyelvi beszélőkről alkotott hagyományos elképzelések tarthatatlanságára. Bemutatta, hogy a valóságban mit jelent az, hogy egy nyelv világnyelv. Kitért arra, hogy melyek az angol - mint világnyelv - használatának globális következményei és ez milyen kihívásokat jelent számos területen, többek közt a nyelvoktatásban, oktatásban és nyelvpolitikában. Rávilágított arra is, hogyan viszonyuljunk ehhez az új, átmeneti időszakhoz az egyetemi mindennapokban.


Dr. Kulcsár Noémi a Turizmus Intézet intézetvezető és Dr. Behringer Zsuzsanna a Turizmus Intézet oktató közös előadásának célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a Turizmus Intézeten belül folyó kutatások sokszínűségére - ezen belül kiemelve az egyik legfrissebb felmérésük eredményeit, amely a kultúra turizmusban betöltött egyre növekvő szerepét, és a világörökségek iránti fogyasztói attitűd egyes generációkra jellemző főbb ismérveit vizsgálja.


Dr. Győrffy Ildikó SAP oktatás a University Alliances Program keretében címmel tartotta meg előadását. Bemutatta, hogy a rendelkezésre álló adatok mennyisége, minősége, elérhetősége nagymértékben befolyásolja egy piaci szereplő verseny- és innovációs képességét. Kitért arra, hogy az óriási mennyiségű, különböző forrásból származó adatok feldolgozása mellett ma már kiemelt fontosságú, hogy a változásokat is gyorsan le tudjuk képezni a vállalati működést támogató informatikai rendszerekben.


A Tudományos Fórum az Egyetemi Könyvtár munkatársainak részvételével egy kötetlen beszélgetéssel zárult, amelyben az MTMT adatbázissal kapcsolatos újdonságokat osztották meg a résztvevőkkel és válaszoltak a kérdésekre.

Ezekkel a témákkal és még sok más izgalmas és érdekfeszítő előadással sikeresen valósult meg a Tudományos Fórum a Nagy Lajos Király úti Campuson.