Generációk és kulturális sokszínűség konferenciája a METU-n
2024-06-17
Sztereotípiák helyett együttműködés
Generációk és kulturális sokszínűség konferenciája a METU-n
A Budapesti Metropolitan Egyetem Nagy Lajos király úti campusa adott otthont az első munkahelyi generációs és interkulturális sokszínűségre fókuszáló konferenciának. Mindkét téma kivételesen aktuális napjainkban, több mint kétszáz fős tömeggel nyitotta meg kapuit a rendezvény. Az Egyetem képzéseihez hasonlóan, most is az volt a cél, hogy valós, gyakorlati tudást adó esemény megvalósításában legyenek partnerek a METU oktatói.
A képzés szervezői csapatában, elismert kollégánk, Dr. habil Szabó Szilvia a METU Emberierőforrás tanácsadó mester szakának vezetője is jelentős szerepet vállalt, a Szabó Valéria, Lerf Andrea és Kökényesi-Nagy Andrea által alkotott főszervezői csapatban.
Podhorányi László a METU vezérigazgató-helyettese, nyitó beszédében kiemelte, hogy az egyetemről kikerülve, minden diák azzal szembesül, hogy különböző generációk és kultúrák sorát képviselő kollégákkal kell megtalálni a hangot. Ha ezt a tudás szeletet nem adjuk át, akkor könnyen ellehetetlenülhet az érintett, még kiváló szakmai tudással is. Ahhoz, hogy gyorsan és jól találjuk meg a helyünket egy munkahelyi kollektívában, fontos értenünk a működést és tudnunk, hogy nem a mi módszerünk az egyetlen, a „normális”, éppen az a normális, hogy sokfélék vagyunk.
Aki ellátogatott a culTUNEration konferenciára, 55 elismert szakember gondolatait ismerhette meg, és inspirálódott általuk. A Civil Impact Check-in 2 the future programja keretében nemcsak Kiss Gyöngyvér, a szervezet ügyvezetője mutatta be személyesen a Z generációs munkavállalói kutatásuk eredményeit, hanem a nap folyamán további három helyszínen interaktív, izgalmas érzékenyítő programokon is részt lehetett venni civil szervezetek vezetésével.
A konferencia programjának összeállításánál kiemelt cél volt, hogy minél több szempontból, minél többféle szakértő bevonásával mutassanak rá a kihívásokra, és kapjanak teret a jó gyakorlatok, megoldások, tanulási lehetőségek is. Kerekasztalok formájában megosztották gondolataikat a szakemberek az interkulturális kihívásokról, a generációs jó megoldásaikról, az egyetemi és a vállalati szálak összehangolásáról, hangot kapott a Z generáció, elmondhatták, hogy ők mit látnak a munka világában, és miként tudnak jól boldogulni, és bekukkanthattuk a multikulturális környezet szépségeibe és a beillesztés- beilleszkedés nehézségeibe. A Generációs beugró három tagja megmozgatta a közönséget és bár a jelenleg együtt dolgozó generációk ismertetésén is végig haladtunk, mégsem frontális előadást láthattunk, hiszen a közönség által választott helyzetet és alkotott szereplőket, a három szakértő: dr. András Klára, Lerf Andrea és Kökényesi-Nagy Andrea életre is keltette. Így már a program elején szembesülhetett a közönség saját előítéleteivel is.
Összességében elmondhatjuk, hogy a konferencia egységes üzenete volt, hogy fontos egymás megismerése, fontos, hogy akár generációs, akár kulturális okai vannak a különbözőségnek, azokat megérteni nagyon fontos.
Minél jobban ismerjük, értjük a különbségek okait, annál kevesebb konfliktussal, annál sikeresebb együttműködéssel tudunk majd létezni, dolgozni, gondolkodni együtt.
A workshopok során szó esett arról, hogy a mediáció, konfliktuskezelés miként tud segítségünkre lenni generációk közötti helyzetekben is, hogyan tudjuk a senior munkavállalókat akár mentorként bevonni a szervezetbe, vagy miként lehet az interkulturális érzékenyítést jól kezelni, vagy akár egy konkrét turizmusból származó esettanulmány segítségével végig kísérhették a résztvevők egy sikeres interkulturális integráció folyamatát. Ráadásul egy egészen újszerű módszertan is debütált a generációs rendszerállítás bemutatásával.
A nap meglepetés programja is emelte a rendezvény üzenetét, a Superar gyerekkórusa őszinte érzékenységgel, tiszta, gyermeki vidámsággal ugyanakkor profizmussal töltötte be a színpadot és mozgatta, énekeltette meg a közösséget. A közös éneklés, produkció során minden résztvevő átélhette, hogy mit is jelent a nap két témájában, amikor szinergiáról beszélünk
Szakértőink, előadóink segítségével hatékonyan tudtunk dolgozni, az ellen a sztereotípia ellen, hogy nincs esély rá, hogy a generációk, kultúrák megértsék egymást.