Általános

Felhívás a METU Művészeti és Kreatívipari Kar  Művészeti és Művészettudományi Diákköri Konferenciájára

2024-09-26

Felhívás a METU Művészeti és Kreatívipari Kar    Művészeti és Művészettudományi Diákköri Konferenciájára

A 2025-ben megrendezésre kerülő 37. OTDK, országos bemutatási és értékelési fórum a legkiválóbb egyetemisták és főiskolások 2023–2025-ben elért, és intézményi konferenciákon már minősített tudományos és művészeti eredményeket mutatja be. 


Célja, hogy ösztönözze a hallgatói tudományos és művészeti diákköri tevékenységet, támogassa a tehetséges hallgatókat és mestereiket. Adjon segítséget a kutatómunkában való továbblépéshez és a pályakezdéshez, ösztönözze a doktori képzésre történő jelentkezést. 


A rendezvény időpontja: 2025. április 23-25. 


Helyszíne: Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi és Művészeti Kar Zenei Intézet 


Jelentkezz és mutasd meg a világnak, hogy miben vagy kiváló! 


Mi az a TDK/ MDK/ OMDK?


A TDK a Tudományos Diákköri Konferencia rövidítése. A leendő TDK-s hallgató egy tanulmányaihoz/szakterületéhez tartozó tudományos problémát dolgoz fel, gyakorlati tapasztalatok alapján; majd az adott tudományterületen tervszerűen tevékenységet végez, azaz kutat. A diákköri munka a hallgató és oktató közös tevékenységén alapul, melyben az oktató - mint az adott szakterület elismert képviselője - a kezdetektől mentorálja a hallgató munkáját.


A kutatás eredményeiről a hallgató először az intézményi Tudományos Diákköri Konferencián számol be, amit az egyetem oktatóiból álló zsűri értékel és díjaz. 


A művészeti képzésben részt vevő hallgatók MDK, azaz Művészeti Diákköri Konferencia keretében mutathatják be alkotásaikat. A Művészeti Diákkör célja a hallgatók kötelező iskolai feladatokon túl végzett alkotó tevékenységének bátorítása, segítése és értékelése.


A legjobbnak tartott munkák az egyetem által benevezésre kerülnek a kétévente megrendezett az OTDK/OMDK-ra, az Országos Tudományos/Művészeti Diákköri Konferenciára, ahol a hallgató a Művészeti és Művészettudományi Szekció tagozataiban, a szakterülethez tartozó magyar és határon túli egyetemek oktatóiból álló zsűri előtt mutatja be az eredményeit.


Miért jelentkezz? 


A hallgatók számára hasznos, ha a TDK/MDK keretein belül dolgoznak, mert egy újabb felületet jelent, ahol elmélyülhetnek a szakterületük különböző szegmenseiben, az alkotómunkában és megmérettethetik magukat és alkotásaikat. Ha díjazzák a házi versenyen, előnyt jelent külföldi ösztöndíjak és pályázatok elbírálásakor, a mesterképzésre (MA), illetve a doktori képzésre (DLA, esetleg PhD) való bejutásban. Mindez fokozottan igaz azokra, akik az országos versenyen is részt vesznek és pályadíjat nyernek. 


Bármilyen műfajú munkával lehet pályázni, nem kell, hogy a hallgató képzéséhez kapcsolódjon. A professzionalitást ugyanakkor érdemes szem előtt tartani, azaz mindenki olyan médiummal jelentkezzen, amilyenben otthon van.


A pályaművek bemutatása a művészeti és művészetközvetítői szakok esetében maximum 15 perces prezentáció keretében történik, melyet pdf. vagy ppt. formátumban vetít le a bizottság előtt a hallgató. Az eredeti alkotásokat, maketteket az előadás alatt szintén bemutatja.


A művészetelmélet és design menedzsment szakok esetében egy szöveges dolgozat is lehet a pályázat, ennek formai követelményei megegyeznek a TDK dolgozatéval. 

A prezentációt, ill. a dolgozatot egy független bíráló bizottság adott szempontok alapján minősíti. Az előadásokat a szekciókban a bizottság előtt kell megtartani. A vetített prezentációra (ill. elméleti szak esetén a dolgozatra) és az előadásra adott pontok összege alapján állapítja meg a zsűri a sorrendet. 


Hogyan találok témát vagy témavezető tanárt? 


A hallgató a saját gondolataihoz, kérdéseihez, terveihez szakmailag legközelebb álló tanárral személyesen veszi fel a kapcsolatot. A választott témára vonatkozóan nincs semmiféle kötött előírás azon felül, hogy mutasson túl a képzésben oktatott tananyagon. Az egyéni érdeklődés, képesség, a ráfordított idő és a témavezetővel való összhang határozza meg, hogy az alkotás kidolgozásában, vagy a hozzá kapcsolódó kutatási munkában milyen messzire jut valaki.


A hallgatóknak a prezentációikat és a műleírást (az alkotófolyamatot bemutató írást, művészetelméleti írás esetében a dolgozatot a választott témavezető részére kell elküldeniük véleményezésre, majd jóváhagyás után feltölteni az erre létrehozott Coospace színtérre. A hallgató ezt az anyagot fogja prezentálni az Intézményi MDK fordulójának bizottsága előtt.


Az eredeti művek (könyvek, festmények, grafikák, fotók, installációk, objektek, stb.) installálásáról a szervezőkkel egyeztetni szükséges. 


A magyar és angol nyelven kitöltött jelentkezési lapot, a Coospace színtéren megtalálható Jelentkezési lap/rezümé minta szerint, az erre létrehozott Coospace színtérre kell feltölteni a megadott határidőig. További információk: 


Intézményi Művészeti Diákköri Konferencia / Institutional Scientific Student Conference (TDK 23241) https://coospace.metropolitan.hu/CooSpace/Scene-93871 


Jelentkezési határidő (MDK): 2024. november 5. 


A prezentációk/dolgozatok feltöltésének határideje: 2024. november 12. 

  

Kapcsolattartók a METU Művészeti és Kreatívipari Kar TDT felelősei:  

Bachmann Erzsébet / ebachmann@metropolitan.hu 

Aranyosi Zsuzsanna / zaranyosi@metropolitan.hu  


A 2024/2025 tanév, őszi Intézményi MDK ideje: 2024. november 14. 


(A pontos helyszínről értesítést küldünk a konferencia előtt.)