Felesleges termékekről tart szórakoztató előadást a METU
2024-09-26
A fogyasztói társadalom számos furcsaságot tár elénk. Elég körülnézni valamelyik népszerű webáruházban, ahol egy kattintással vásárolhatunk angyalszárnyas hámot a kutyánknak, párducmintás szemetesvödröt, lábujjainkat szabadon hagyó téli csizmát, színét engedő fürdőruhát, és még számos hiánypótló dolgot. Dr. Szigeti Cecília a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai Karának tudományos dékánhelyettese közel 20 éve gyűjti, csoportosítja a furcsa, fenntarthatatlan, felesleges termékeket, és e témáról tart szórakoztató előadást a Kutatók Éjszakájához kapcsolódó METU-s programok részeként.
A kutató szerint a mai fogyasztói társadalomban a mi feladatunk, hogy az anyagi javakhoz való viszonyunkat egészségesen alakítsuk ki. Ehhez kapcsolódó érdekes és elgondolkodtató kérdéseket feszeget Fenntarthatatlan termékek és furcsa fogyasztói szokások című előadás, amely 2024. szeptember 27-én, pénteken 18:20-tól várja az érdeklődőket a METU Nagy Lajos Király úti kampuszán.
Miért okoznak gondot a fenntarthatatlan tárgyak? Ezek előállításához sok anyagot használnak, szállításuk, értékesítésük energiaigényes feladat, csomagolásuk gyorsan hulladékká válik. De probléma az is, hogy azzal az anyagi erőforrással, emberi tudással és kreativitással, amit értelmetlen tárgyak gyártására és forgalmazására fordítanak, a világ fenntarthatósági problémáinak megoldásán is lehetne dolgozni. Egyéni szinten is komoly csapdahelyzet, hogy ha mindig jobbat, nagyobbat, divatosabbat vagy egyszerűen csak mást szeretnénk, mert a tárgyak megvásárlásához szükséges jövedelmek megszerzése felemésztheti életünket. A tárgyak birtoklása nem életcél, hanem eszköze az értékes emberi életnek. Nem a fogyasztásunk mértékétől függ emberi értékünk vagy helyünk a társadalomban, az ember sokkal több, mint az általa elköltött pénz mennyisége. Másrészt a fogyasztás, a tárgyak megszerzése, birtoklása nem is tekinthető „bűnnek”.
A felelős fogyasztás, vagy elkötelezett környezetvédelem köntösébe bújva előfordul, hogy a fogyasztói társadalmat kíméletlenül üldözők csak saját örömtelenségüket próbálják mások életének megkeserítésével igazolni. Kinek, mi a felesleges? Nincs rá univerzális válasz, ezért ne is akarjuk ezt másoknak megmondani. A tárgyak lehetőséget adnak az önkifejezésre, szeressük, gondosan válogassuk őket és kísérjük végig felelősséggel az egész életciklusukon. Felejtsük el a fogyasztással kapcsolatban a „bűnözöm” kifejezést.
Azt vegyük, aminek örülünk, amit szeretünk. A Fenntarthatatlan termékek és furcsa fogyasztói szokások előadás nem titkolt célja a szórakoztatás. Lesznek önkritikus pillanatok, és bár csak képeken, de megjelennek az előadó kutyái is, valamint az is kiderül, hogy melyikük kapja majd a szárnyas hámot a kihagyhatatlan webáruház kínálatából. Az előadás különlegessége, hogy a Turizmus Világnapjához kapcsolódóan a résztvevők Prágába és Párizsba is „ellátogathatnak”, hogy megismerkedjenek Csehország leghíresebb emberével, Jára Cimrmannal, valamint, hogy megnézhessék Jacques Carelman találmányait.
Az előadás regisztrációs linkje és a METU teljes programja az egyetem honlapján érhető el:
https://metu-test-new.skvad.live/hu/kutatok-ejszakaja-2024