A regionális divat körforgása- ERASMUS BIP program a METU-n

2024-07-29

A regionális divat körforgása- ERASMUS BIP program a METU-n

Erasmus BIP programot szervezett a Budapesti Metropolitan Egyetem ’Circularity in Regional Fashion’ / ’Körforgás a regionális divatban’ címmel, a Sapientia EMTE és az AMD Berlin egyetemek részvételével

Úttörő programként és hagyományteremtő jelleggel rendezte meg a METU Művészeti és Kreatívipari Kara első Erasmus BIP (Blended Intensive Program) eseményét. A „Circularity in Regional Fashion” fantázianevet viselő intenzív kurzus a Művészeti- és Design Elméleti Intézet oktatóinak és a Nemzetközi Koordinációs Iroda közel egy évig tartó előkészítő munkája nyomán valósulhatott meg. 

A Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kara volt a kezdeményezője és házigazdája a programnak, amelyben a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet és az AMD Berlin-t (Akademie Mode und Design), Németország egyik legjelentősebb divat és design egyetemét hívták meg. A BIP hosszútávú együttműködés kezdetét jelenti, amely a jövőben lehetőséget ad hasonló programok megvalósítására, és további hallgató- és oktatócserékre, valamint közös kutatások megvalósítására Budapesten, Berlinben vagy Marosvásárhelyen / Csíkszeredán. 



Az Erasmus BIP olyan mobilitási forma, amely lehetővé teszi a felsőoktatási hallgatók számára, hogy részben virtuális, részben rövidtávú mobilitás keretében oktatási, nyelvi és kulturális tapasztalatokat szerezzenek. A program célja, hogy a hallgatók a különböző nézeteket, ismereteket, oktatási és kutatási módszereket, valamint saját tanulmányi területükön alkalmazott munkagyakorlatokat ismerhessenek meg európai és nemzetközi kontextusban. A programban minimum 3 európai felsőoktatási intézménynek kell együttműködnie, 3 különböző országból. 

A képzés kidolgozásakor a módszertani diverzitás biztosítása volt az egyik cél, kapcsolódva az európai textilipari stratégia napjainkban zajló átalakulására. Összességében a tanterv célja, hogy felkészítse a hallgatókat arra, hogy a fenntartható divat egyre növekvő területén vezetőkké, kutatókká vagy tervezőkké váljanak, elősegítve a környezettudatosság és a társadalmi felelősségvállalás gondolkodásmódját



A program szakmai vezetője Kudron Anna, MKK Művészet- és Designelméleti Intézetének tanársegédje volt, aki az AMD Berlin munkatársaival, Fredericke Winkler és Dorothea Barth oktatókkal a tavalyi évben kezdte kidolgozni a BIP tematikáját. Továbbá a programon részt vettek a Budapesti Metropolitan Egyetem oktatói, Révész Bálint és Kiss Tibor. Ezzel párhuzamosan, a BIP életre hívásában fontos szerepe volt Fülöp Otília tanárnőnek (Sapientia), valamint Pörczi Zsuzsanna nemzetközi dékánhelyettesnek, akik többek között a Magyar Egyetemi Filmdíj programban már aktív együttműködést hoztak létre a korábbi években. A Sapientia részéről Fülöp Otília mellett Nistor Laura és Bakó Rozália, a divat szemiotika, a second hand ruhaipar és a kkv-k ökoszisztémája témában tartottak előadást. Az AMD oktatói pedig az ökodesign, a fenntartható divatmenedzsment és a designelmélet mentén építettek fel komplex workshopokat.



Az Erasmus BIP online szakaszára 2024. március 25-28. között került sor. Az online workshopokat egyéni kutatómunka követte.


A jelenléti szakasz 2024. május 6-10. között zajlott Budapesten, az Infoparkban.

Az ötnapos közös, intenzív jelenléti program keretében a résztvevők megismerkedhettek többek között a lokális magyar divatipar szereplőivel, budapesti művészeti, divat és design programokra jutottak el, és életük egyik meghatározó közösségi élményben vehettek részt. 


Megtiszteltetés, hogy május 7-én, a második képzési napon, a rendezvényt meglátogatta Prof. Dr. Kocziszky György rektor úr, és anyanyelvükön, németül és magyarul is megszólította a résztvevőket. Köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy a METU ART kar a BIP-et mint új, sajátos oktatási formát beemelte tevékenységébe, és hogy a programra elfogadta meghívásunkat egy jeles határontúli magyar- és egy prominens német partnerintézmény. Hangsúlyozta, hogy „a METU által képviselt innovatív értékrend és megoldások, valamint kreativitás visszatükröződik ebben a programban is, amelynek eredményei további hasznos akadémiai együttműködéseknek is alapot adhatnak. A Budapesti Metropolitan Egyetem az Arizona State University, mint a világ egyik leginnovatívabb felsőoktatási intézményének első és egyetlen magyar partnere fontos küldetésének tekinti a mostanihoz hasonló kreatív tanulási formák ösztönzését, a nemzetközi felsőoktatási együttműködések ilyen, direkt kapcsolatteremtésre is nagyobb lehetőséget adó projektek támogatását. Bízunk benne, hogy a METU és az ASU együttműködés során elsajátított jógyakorlatok megoszthatók lesznek a jövőben erdélyi és német partnereinkkel is.

A program befejezését követően a résztvevő intézmények rövid publikációval dokumentálják majd a képzést. 

Az Erasmus BIP mint szabadon választható tantárgy sikeres teljesítésével a résztvevő hallgatók 3 kreditet szerezhettek, amelyről hivatalos igazolást is kiállított a METU, és így később a hallgatók diploma-mellékletében megjelenik a program teljesítése.