A pénz jövője, a jövő pénze
2025-02-06
![A pénz jövője, a jövő pénze](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fgephaz.metropolitan.hu%2Fstorage%2Fcontents%2Fmnb-konyvbemutato-20250131-090-1738843438.jpg&w=2048&q=100)
Hiánypótló tanulmánykötet a METU és az MNB együttműködésében
Megjelent a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által tavaly elindított fenntarthatósággal és pénzügyi tudatossággal foglalkozó könyvsorozat legújabb darabja „A pénz jövője, a jövő pénze” című kétrészes tanulmánykötet. Az ünnepélyes könyvbemutatónak a jegybank adott otthont, ahol neves szakemberek elemezték a kötet főbb megállapítását és beszélgettek a pénz jövőjét formáló kulcstényezőkről.
A METU elkötelezetten támogatja a pénzügyi innováció és fenntarthatóság területén végzett kutatásokat, ennek jegyében jött létre a most bemutatott tanulmánykötet is. A kiadvány 59 szerző 33 tanulmányát tartalmazza, amelyek a pénzügyi rendszerek átalakulásának globális és hazai aspektusait dolgozzák fel. A kutatás fókuszában a digitális forradalom, a zöld pénzügyi megoldások, a pénzügy-politikai innovációk és a gazdasági egyensúly fenntartásának lehetőségei állnak.
![image](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fgephaz.metropolitan.hu%2Fstorage%2Fcontentblocks%2FMNB-2_Rajzt%C3%A1bla%201-1738843211.png&w=3840&q=100)
A könyvbemutatót Dr. Matolcsy György, az MNB elnöke nyitotta meg, majd Prof. Dr. Kocziszky György, a Budapesti Metropolitan Egyetem rektora következett, aki beszédében kiemelte, hogy bár a pénz formája és használata folyamatosan változik, alapvető szerepe az emberi társadalomban továbbra is megmarad. Rámutatott, hogy a digitális fizetési módok, a kriptovaluták és az azonnali elszámolási rendszerek egyre inkább meghatározzák a modern gazdaságokat, miközben a pénzbe vetett bizalom továbbra is kulcsfontosságú marad. „Bármennyire is átalakul a pénz világa, a bizalom, a tisztesség és a kiszámíthatóság mindig az alapjai maradnak a pénzügyi rendszernek” – emelte ki a rektor.
![image](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fgephaz.metropolitan.hu%2Fstorage%2Fcontentblocks%2FMNB-1_Rajzt%C3%A1bla%201-1738843244.png&w=3840&q=100)
Dr. Kolozsi Pál Péter, a METU Pénzügyi Innovációs Kutatóközpont igazgatója hangsúlyozta, hogy a tanulmánykötet a jegybanki és egyetemi tudás összefonódásának eredménye, amely hozzájárul a pénz alapvető karakterét érintő kérdések megválaszolásához. Kiemelte, hogy az elmúlt évtized kutatásai alapozták meg a kötet egységét, amelyben a tanulmányok egymást kiegészítve nyújtanak átfogó képet a pénzügyi rendszer jövőjéről.
A Budapesti Metropolitan Egyetem a jövőben is elkötelezetten kívánja támogatni az innovációt a pénzügyek és az oktatás területén, hozzájárulva a fenntartható gazdasági fejlődéshez és a pénzügyi tudatosság növeléséhez.