A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
2024-10-29
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2024-es BIG SEE Product Design Awardot a Terméktervezés kategóriában, Magyarországot képviselve. A bója tervezője Feil Liza a Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező mesterszakán végzett hallgatója.
A Nimue egy innovatív, intelligens eszköz, amely a természetes vizek minőségét figyeli, kulcsszerepet játszva a tisztább és élhetőbb vízi környezet megteremtésében. Az eszköz egyedülálló kialakítása az intuitív használhatóságra, az esztétikai értékre és a körforgásos gazdaság elveire összpontosít. A bója moduláris felépítése lehetővé teszi az eszköz szétszerelését és újrahasznosítását életciklusa végén, ami a fenntarthatóságot szolgálja.
A bója egyik legszembetűnőbb tulajdonsága a nagyméretű fogantyú a tetején, amely megkönnyíti a bója vízbe helyezését és kivételét hajókról, kikötőkről és partról. A termék fejlesztése során átfogó elemzés készült a vízminőség-ellenőrző eszközök használatáról, szállításáról, tárolásáról, telepítéséről és összeszereléséről, ami alapot adott a bója innovatív megoldásainak.
Feil Liza munkája a jövő fenntartható vízminőség-ellenőrzésének egy izgalmas példája, és a BIGSEE Award elismerése megerősíti a magyar formatervezők helyét a nemzetközi színtéren.
„Hálás vagyok ezért a projektért, mert lehetőséget kaptam egy működő ipari cég valós problémájának megoldására, a szakmai lehetőségeim és képességeimhez mérten. A termék funkcióját nemcsak a felhasználók számára kellett egyértelműen és érthetően átadni, hanem a vízi környezetben megjelenő más szereplők, például a hajózás és a fürdőzők számára is. Itt a design kommunikáció alapvető eszközei kulcsfontosságú szerepet játszottak. A formai megoldásoknak harmonizálniuk kellett továbbá a cég által kifejlesztett műszaki tartalommal és a már kiválóan működő know-how-val. Számomra az igazi sikerélmény nem csak a termék megtervezése és kivitelezése volt, hanem az a közös munka, amely során megmutathattam, hogy a design nemcsak esztétikai értéket képvisel, hanem a funkcionalitás, a kommunikáció és az edukatív tevékenységek hatékony eszköze is, egy kevésbé népszerű témakörben, mint a vízminőség monitorozás. A díj maga egy pozitív visszacsatolás, ami megerősít engem abban, hogy amit csinálok, annak helye és értéke van a világban.” – jegyezte meg Feil Liza.