Pénzügyi Innovációs Kutatóközpont

Az innováció-vezérelt, fenntartható és inkluzív felzárkózásnak, valamint a gazdaság és a pénzügyek, illetve az egyéb társtudományok összefüggéseinek kutatása a közgazdaságtanon belül is egyre inkább felértékelődik. Ezt a kutatási területet fedi le a Pénzügyi Innovációs Kutatóközpont (PIK).

A PIK célja, hogy kiemelkedő szerepet töltsön be a közgazdasági, pénzügyi, valamint interdiszciplináris kutatások elősegítése, támogatása, a fenntarthatóság és az innovációk gazdasági és társadalmi összefüggéseinek terén, különös tekintettel a METU egyéb tudományos műhelyeinek és intézeteinek tudományos együttműködése, a hazai és nemzetközi tudományos életben való kiemelt részvétel, illetve a pénzügyi tudatosság fejlesztése tekintetében.

A fenti célok elérése érdekében a PIK kiemelt feladata, hogy koordinálja a kutatócsoportok, munkacsoportok és egyéb tudományos műhelyek által kutatott, a kutatóközpont fókuszterületéhez tartozó főbb kutatási témák feldolgozását (elsősorban gazdasági-fenntarthatósági relevanciájú interdiszciplináris kutatások, gazdasági reziliencia és a fenntarthatóság dimenziói, zöld pénzügyek, makroökonómiai kutatások), illetve hogy az eredményeket megismertesse a szakmai közösséggel.

A Pénzügyi Innovációs Kutatóközpont célul tűzi ki, hogy az általa koordinált kutatási eredmények közvetlenül is hasznosuljanak a METU oktatási programjaiban, valamint a tervezett doktori képzésben úgy, hogy a tudományos eredmények széles körűen jelen legyenek a releváns szakfolyóiratokban is. Ugyancsak cél, hogy a hazai és a nemzetközi – a tudományos szinergiák kihasználása érdekében referált – szakirodalomban folyamatosan szerepet kapjanak a Kutatóközpont keretei között folytatott kutatások eredményei.

A PIK elősegíti a kutatók, oktatók külföldi konferencia-aktivitását, ezzel növelve az egyetem elismertségét és támogatva a kapcsolatépítést. A PIK a koordinált releváns kutatói projektek esetében a kutatási eredmények megosztásával támogatja a METU tudományos folyóiratait, amelyek kiemelkedőnek számítanak a hazai tudományos közegben. 

A PIK támogatja a METU-n belül működő tehetséggondozási programokat, melyekkel a METU láthatóbbá válik a hazai és a nemzetközi színtéren, növelve az Egyetem presztízsét, vonzerejét, reputációját. Cél a tudományos diákköri tevékenység ösztönzése, fejlesztése, mentorok bevonása és motiválása, a hallgatói versenyrészvétel (egyéni vagy csoportos) támogatása. Ezek a tevékenységek jól artikulálják a METU tehetséggondozás iránti elkötelezettségét.


Vezető:

Dr. Kolozsi Pál Péter

E-mail: ppkolozsi@metropolitan.hu


Kutatók:     

  1. Dr. Csizmadia Norbert, PhD, kutató 

     E-mail: nacsizmadia@metropolitan.hu

  1. Prof. Dr. Benedek József, egyetemi tanár, MTA külső tagja

     E-mail: jbenedek@metropolitan.hu

  1. Prof. Dr. Kocziszky György, egyetemi tanár, rektor 

E-mail: gykocziszky@metropolitan.hu


TDK témák:

  1. Zöld hitelezés fejlődése globális szinten és Magyarországon
  2. Fenntarthatósági elemek a biztosítási szektorban
  3. Fenntarthatósági riportok korlátai
  4. Zöld monetáris politika eszközök gyakorlata
  5. Zöld fedezetkezelés
  6. Jegybankok szerepe a zöld átmenetben
  7. Zöld átmenet és mesterséges intelligencia