Változások a METU akadémiai vezetésében
2025 április 1-jétől a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) új vezetőkkel folytatja fejlődését: a sikeres pályázat eredményeként a rektori posztot Prof. Dr. Kucsera Tamás Gergely tölti be, míg a Művészeti és Kreatívipari Kar dékáni feladatait Megyeri Gábor PhD látja el.

Prof. Dr. Kucsera Tamás Gergely a filozófiatudományok és politikatudományok doktora, a művészettudomány területén habilitált egyetemi tanár, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Széleskörű tudományos és felsővezetői tapasztalattal rendelkezik, kutatási területei közé tartozik többek között a művészetelmélet, eszmetörténet, kultúrpolitika. Oktatói pályafutása során számos hazai és nemzetközi felsőoktatási intézményben tanított, jelenleg is professzorként oktat több egyetemen.
A METU-nak 2022 óta munkatársa, kezdetben kutatóprofesszorként, majd egyetemi tanárként. Korábban több meghatározó intézményben töltött be vezetői pozíciót, többek között a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára volt egy évtizedig, korábban a Magyar Tudományos Akadémia elnöki főtanácsadójaként dolgozott. Emellett a Valóság című tudományos folyóirat főszerkesztője, valamint a Nemzeti Filmintézet dokumentumfilmes bírálóbizottságának elnöke.
„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy hazánk legnagyobb magánegyetemének akadémiai vezetését irányíthatom. Határozott célom, hogy a nemzetközi- és a hazai piacon is egyedülálló gyakorlatorientált szemléletet továbbfejlesztve a Budapesti Metropolitan Egyetem Közép-Európában is meghatározó felsőoktatási intézménnyé váljon” – nyilatkozta kinevezése kapcsán Prof. Dr. Kucsera Tamás Gergely.
A Művészeti és Kreatívipari Kar dékáni feladatait mától Megyeri Gábor PhD formatervezőművész, oktató és designelméleti kutató látja el, aki a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) szerzett mesterdiplomát, majd a Budapesti Corvinus Egyetemen védte meg doktori fokozatát marketing és designkommunikáció területén. Közel két évtizede aktív szereplője a hazai kreatíviparnak és a művészeti felsőoktatásnak. 2018 óta tanít felsőoktatásban, a METU-n szakvezetőként és általános, oktatásért és minőségbiztosításért felelős dékánhelyettesként is tevékenykedett, kulcsszerepet játszva egyebek mellett a formatervező képzések megújításában. Számos hazai és nemzetközi kiállításon vett részt, többek között Bázelben, Genfben és Milánóban mutatták be munkáit. Kutatási területei közé tartozik az analóg értékek interpretációja a digitális világban, az innovatív és kísérleti termékfejlesztés, a jövőkutatás, valamint a művészet és tudomány kombinálása.

A Budapesti Metropolitan Egyetem vezetősége ezúton is köszönetét fejezi ki a leköszönő rektornak, Prof. Dr. Kocziszky Györgynek, aki 2023. október 1-jétől töltötte be a rektori pozíciót, valamint Dr. Csizmadi Péternek, aki 2020. május 21-től látta el a Művészeti és Kreatívipari Kar dékáni feladatait.
Prof. Dr. Kocziszky György vezetése alatt az egyetem jelentős fejlődésen ment keresztül, különösen a tudományos kapcsolatok terén, amely hozzájárult a METU hazai és nemzetközi elismertségének növekedéséhez.
Dr. Csizmadi Péter irányításával a METU Művészeti és Kreatívipari Kara fontos mérföldköveket ért el: az integrált projektalapú művészeti képzés megerősítésével és a nemzetközi kapcsolatok bővítésével hozzájárult a kar hírnevének és tekintélyének gyarapodásához. Dr. Csizmadi Péter továbbra is az egyetem meghatározó oktatója marad, az Építészet és Design Tanszék vezetőjeként folytatja pályafutását.