Művészet

Ünnep, művészet, találkozás – folytatódik az ART Stories sorozat a METU jubileumi évében

2025-05-20

Ünnep, művészet, találkozás – folytatódik az ART Stories sorozat a METU jubileumi évében

A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) és a Kálmán Makláry Fine Arts Galéria együttműködésében folytatódik az ART Stories című eseménysorozat, amely a METU Művészeti és Kreatívipari Karának 15 éves jubileumát ünneplő programsorozat része. A sorozat második eseményére 2025. május 15-én, 18 órától került sor az Infopark I. épületének aulájában és a METU Galériában, ahol ez alkalommal Csáki Róbert festőművész volt a meghívott vendég.


A rendezvény során megnyílt Magángyűjtemény című kiállítás a közönséget közvetlen kapcsolatba hozta Csáki Róbert gondolatvilágával és művészi kifejezésmódjával, ritkán látható, személyes válogatáson keresztül.


image

A megnyitón Dr. Megyeri Gábor, a Művészeti és Kreatívipari Kar dékánja köszöntötte a résztvevőket, kiemelve az esemény jelentőségét:


„A Budapesti Metropolitan Egyetem és a Kálmán Makláry Fine Arts Galéria közös szervezésében létrejött ART Stories a jubileum méltó ünneplése. Lehetőséget teremt arra, hogy kortárs művészek munkáin keresztül közelebb hozzuk egymáshoz a művészetet, az oktatást és a közönséget.”

A program során Dr. Pörczi Zsuzsanna, a METU Nemzetközi és Tudományos Dékánhelyettese, valamint Páder Petra, a METU Design- és művészetmenedzsment szakának alumnája beszélgetett a művésszel. A diskurzusban szó esett inspirációról, művészi látásmódról, valamint az alkotás belső folyamatairól.


„A kortárs művészet sokszínűségét nem lehet egyetlen definícióval megragadni. Ezért rendkívül értékes, hogy egyetemünk ilyen közel hozhatja a hallgatókhoz és az érdeklődőkhöz a művészeket és műveiket. Csáki Róbert világa különleges és ritkán tapasztalható atmoszférát teremt.” – hangsúlyozta Dr. Pörczi Zsuzsanna.


image

„Ez a kiállítás teret enged a léleknek a megérkezésre.” – fűzte hozzá Páder Petra, utalva a kiállított művek atmoszférájára.


Az est folyamán Csáki Róbert megosztotta személyes motivációit, valamint azokat a gyermekkori élményeit, amelyek elindították a művészeti pályán – különösen a Szépművészeti Múzeumban szerzett meghatározó benyomásait. Beszélt arról is, milyen fontos szerepet játszik a zene az alkotói folyamatában, valamint részletesen mesélt ihletforrásairól és munkamódszereiről.


image

Alkotásai gyakran álomszerű, szürreális világokat idéznek meg, ahol ember és állat, valóság és képzelet határai elmosódnak.


„Mindig is érdekelt a rút szépsége, a szépség rútsága – amikor a szép a csúnyával találkozik.” – fogalmazott Csáki.


Dr. Pörczi Zsuzsanna szerint a művész stílusát gyakran nevezik „fekete rokokónak”. Ezzel kapcsolatban Csáki így vallott:


„Igen, megpróbálom elképzelni, milyen lenne a rokokó habos-babos, idilli, önfeledt létezésének világa ma – ahogyan lassan megkopik, pusztul…”


A képek gyakran melankolikus hangulatát a művész így kommentálta:

„Az esendőség, a sebezhetőség, a borongósabb világ mindig jobban hatott rám.”


image

Hozzátette, hogy munkái sokszor hosszú éveken át formálódnak, és nem ritka, hogy visszatér régebbi alkotásaihoz, hogy újragondolja vagy továbbfejlessze őket.

Az esemény zárásaként a közönség is feltehette kérdéseit. A beszélgetés végén Csáki Róbert jövőbeli terveiről is mesélt: új technikák és témák kipróbálása, valamint a festészet időtállóságának keresése foglalkoztatja jelenleg.


„Fontos számomra, hogy a képeim érzelmeket és gondolatokat váltsanak ki. Szeretném, ha időtálló, esztétikai és technikai szempontból is magas minőségű alkotások születnének.” – hangsúlyozta a művész, aki változatlan szenvedéllyel kutatja a festészetben rejlő érzelmi és vizuális mélységeket.


A Magángyűjtemény című kiállítás 2025. május 30-ig látogatható a METU Galériában.


A Budapesti Metropolitan Egyetem szeretettel vár minden érdeklődőt a következő ART Stories estre is 2025. június 4-én, ahol újabb különleges kortárs művészt ismerhetnek meg testközelből.