Kézművesség, kultúra, közösségépítés
Nemzetközi partnertalálkozót tartott a METU a Commheritour projekt keretében
2025-05-26

2025. május 13–15. között a Budapesti Metropolitan Egyetem adott otthont a Commheritour projekt legújabb nemzetközi találkozójának és kapcsolódó szakmai programjainak. A rendezvény középpontjában a kulturális örökséghez kapcsolódó kézműves mesterségek fenntartható hasznosítása állt, különös tekintettel gazdasági, turisztikai és közösségi vonatkozásaikra.
A háromnapos esemény során 8 ország 12 partnerintézménye és számos stratégiai együttműködő partner vett részt a közös munkában. A METU aktívan közreműködött a projekt célkitűzéseinek megvalósításában – mint tudásszolgáltató és helyszínt biztosító intézmény egyaránt.

Inspiráló nyitóesemény a METU-n
A rendezvény első napján Prof. Dr. Kucsera Tamás Gergely, egyetemünk rektora kiemelte a kulturális örökség szerepét a Duna Régió gazdasági növekedésében, társadalmi kohéziójában és közösségi megújulásában. A projekt tematikus koordinátora Dr. Földi Zsuzsanna COMMHERITOUR (Danube Region Programme) bemutatta a HeriCraft Market koncepcióját – egy olyan digitális platformot, amely a kézműves mesterségek köré épülő turisztikai attrakciók hálózatát, módszertanokat, képzéseket és innovációkat hivatott összekapcsolni.
Előadások, műhelymunkák, tudásmegosztás
A program során a résztvevők megismerhették a projekt eddigi eredményeit, például:
- a közös fogalomhasználati keret
- a módszertan az örökséghasznosítási jelentésekhez),
- a helyi értéklánc-elemzési útmutató
- és a Duna Régió piacának átfogó kutatása eredményeit.
A délutáni szekcióban a partnerek négy különböző műhelymunkán vettek részt, amelyek a közösségi bevonás, márkaépítés, hozzáférhetőség, valamint a kreatív iparágak és örökségvédelem együttműködésének lehetőségeit járták körül.
Hagyományok Háza – a második nap helyszíne
A második napon a résztvevők a Hagyományok Házában folytatták a munkát. A program tartalmazott épületbejárást, a Folk Design kiállítás megtekintését, előadást a hazai kézműves képzési rendszerről, valamint egy romániai pilot akció ismertetését.
A nap zárásaként a Hagyományok Háza szakértői két tematikus műhelymunkát vezettek, ezzel is elősegítve a kézműves örökség értékalapú, intézményi szintű hasznosításának további elmélyítését.
A Budapesti Metropolitan Egyetem örömmel vett részt házigazdaként és szakmai partnerként ebben a kiemelkedő jelentőségű nemzetközi projektben, amely a hagyományos mesterségek és a kortárs gazdasági, kulturális trendek találkozásának új útjait nyitja meg a Duna Régióban.
Kézművesség, kultúra, közösségépítés
